Obec Hukvaldy je k nalezení v okrese Frýdek-Místek a má přibližně 2000 obyvatel. Na kopci obce stojí významná historická památka, hrad Hukvaldy, který je svou mohutností ojedinělý mezi moravskými hrady.
Kromě hradu je zde k vidění památník Leoše Janáčka, který se v obci narodil, dále Hukvaldská obora a kostel svatého Mikuláše. Na počest Leoše Janáčka se zde každoročně během léta pořádá Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, jež je ve znamení vážné hudby konající se pod širým nebem.
Hrad Hukvaldy
Přesné datum založení hradu není známo, ale je odhadována polovina 13. století. Kolem hradu vedla důležitá obchodní cesta od Olomouce do Krakowa v Polsku, která potřebovala být v tehdejších dobách střežena. Hrad se budoval po dlouhou dobu, a to až do poloviny 18. století. Pro svou strategickou, přesto nepraktickou polohu na kopci se hrad začal postupně stávat neobydleným, až úplně zchátral. Zřícenina je ale dodnes zpřístupněna veřejnosti.
Kaple
Nejstarší částí hradu je kaple svatého Ondřeje, která byla dostavena koncem 17. století. Je to jediný prostor hradu, který byl později opraven, a i nadále je udržován. Kaple je nejlepší místo pro konání hudebních akcí, jelikož je zde výjimečná akustika. Nicméně i další místa hradu a obory jsou dějišti již zmíněného festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
Kulturní a společenské akce
Mimo festival je hrad i obec pořadatelem různých společenských a kulturních akcí konaných především během letní sezóny. Pořádají se tu vinobraní, poutě, šermířské události, dobývání hradu, hledání pokladů a koncem měsíce dubna i pálení čarodějnic s pořádným ohněm a doprovodným programem.
Prohlídky hradu
Hrad je pro návštěvníky zpřístupněn samostatně nebo je možné využít výklad od průvodce. Délka prohlídky trvá přibližných 40 minut a vyjde na 70 Kč, snížené je poté 40 Kč. Od listopadu do března je areál otevřen pouze při určitých slavnostních akcích.