Labská bouda – hotel a jeden ze symbolů Krkonošského národního parku, tyčící se v nadmořské výšce 1340 m je populárním turistickým cílem, ale také výchozím bodem pro další trasy. Leží totiž na rozcestníku několika turistických tras v krkonošském pohoří, odkud se můžete vydat také k pramenu řeky Labe či do Horních Míseček i Harachova.
Labská bouda v novém kabátě
Původně dřevěná Labská bouda v 60. letech lehla popelem a byla nahrazena hotelem – stavbou železobetonového základu, který byl otevřen na konci roku 1975. Její nová podoba byla několikrát nelichotivě ohodnocena jako nejnenáviděnější stavba Královehradecka, působící v horské krajině jako pěst na oko.
Pěšky nebo lanovkou
Existuje několik způsobů, jak se k boudě dostat, nicméně motorovým vozidlem to nepůjde. Zvolit můžete trasu po modré proti proudu řeky Labe s překrásnými výhledy, kdy se vychází ze Špindlerova Mlýna. Jedná se o příjemnou trasu s mírným stoupáním, které se ale na závěr stává náročnějším, jak se přibližujete k Labské boudě. O to je ale radost z doražení do cíle intenzivnější.
Nechcete-li celou trasu zdolat po svých, můžete využít sedačkovou lanovku, na kterou nasednete rovněž ve Špindlerově Mlýně a ta vás vyveze až na Medvědín, což vám značně ušetří čas i energii. Na Labské boudě se můžete občerstvit a nabrat síly.
Pančavské vodopády a Ambrožova vyhlídka
Zpět do města se dostanete nejprve po modré a pod hotelem již následujte červené značení ve směru Vrbatá bouda a Medvědín. Touto cestou se cca po 1 km dostanete ke kaskádovitému Pančavskému vodopádu – se svými 148 m nejvyššímu a také asi nejkrásnějšímu v České republice. Pozoruhodné výhledy si vychutnáte na Ambrožově vyhlídce, která se nachází u vodopádů. Zde se před vámi rozprostře pohled na Labský důl, kousek Sněžky, meandry řeky Labe ale i na Lysou horu.
Následuje poslední stoupání této trasy na Vrbatovo návrší, poté již přichází sestup po hřebeni po žluté směrem na Mísečky a pak již zpět do Špindlerova Mlýna, případně můžete jít zpět k vrcholu Medvědína a svést se do údolí lanovkou.