
Yellowstonský národní park: Když se řekne národní park, téměř každému naskočí na mysl hned Yellowstone. A rozhodně to není překvapivé, protože tento park nabízí krásnou přírodu a dokonalé vyžití. Pojďme si jej společně projít alespoň „na papíře“, než se do něj vydáte doopravdy.
Trocha historie
Yellowstonský národní park není jen nestarším v USA, ale dokonce i na světě. Byl vyhlášen 1. března 1872 a rozkládá se zejména na území státu Wyoming, částečně však i na území států Montana a Idaho. Pojmenován je podle řeky Yellowstone, na jejímž horním toku se nachází. Řeka pak dostala svůj název zřejmě podle žlutě zbarvených skal okolo.
Ekosystémy
Park se rozléhá na 8980 km2, což je úctyhodná rozloha, která umožňuje to, že se na území parku nalézá mnoho různých ekosystémů. Jsou to zejména ekosystémy severní polokoule a jejího mírného pásu, nejvýznamnější je asi subalpinský les. Na území parku můžeme najít nejrůznější geomorfologické útvary, jako jsou pohoří, kaňony, řeky či jezera. A mimo jiné zde nalezneme i geotermální úkazy, jako jsou především gejzíry. Nejznámější je asi gejzír Old Faithful, nejvýše tryská Streambout (Parník) a kdysi byl nejvýše tryskajícím Giant Geyser, který však už dnes utichl. Dále jsou v parku k vidění vodopády, a také bublající bahenní sopky. Ostatně samotné Yellowstonské jezero se nachází uprostřed Yellowstonské kaldery, což je vulkán, který v minulosti několikrát silně vybuchl.

Fauna v parku
V parku můžete potkat mnoho divokých zvířat, jako jsou například medvědi Grizzly a baribal, bizoni, vlci, jeleni wapiti, losi, ovce velkorohá, vydry, jezevci, kojoti a svišti, z ptáků třeba orel bělohlavý.
Flóra v parku
Z flóry asi nejvíce spatříte jehličnaté a listnaté stromy, mezi nimiž nejčastější jsou douglaska tisolistá, borovice těžká, borovice pokroucená, smrk Engelmannův či jedle plstnatoplodá.
Které roční období je nejlepší pro návštěvu
Do parku byste měli vyrazit v pozdním jaru, v létě nebo brzy na podzim. To je totiž přístupný celý park. A také zde budete mít ideální počasí – v létě ve dne kolem 27 °C, v noci bude chladněji. Vyplatí se mít s sebou i v létě jednu vrstvu navíc a rozhodně nepromokavou bundu.
V zimě bývá v parku teplota i kolem -20 °C, ale hlavně jsou uzavřené hlavní silnice.
Jak se pohybovat po Yellowstonském parku
Nejlepší je půjčit si auto. Vlaky ani autobusy sem nejezdí. A placené výlety jsou poměrně drahé. Vlastním (půjčeným) autem se můžete pohybovat po všech silnicích, k dispozici jsou parkoviště i čerpací stanice. V noci se doporučuje jezdit opatrně, abyste nesrazili zvěř.
Kde se ubytovat
Můžete se ubytovat v hotelích nebo motelech v okolí parku, na výběr je jich nespočet. Přímo v parku jsou kempy, do některých můžete přijet i s karavanem. Ubytovat se můžete i v dřevěných chatkách přímo u jezera.
Co všechno můžete v parku podnikat
Kromě návštěvy přírodních krás můžete provozovat turistiku, cykloturistiku, plout na lodi, projet se na koni, v zimě lyžovat, v létě plavat (nejlepší je koupání v řece na Firehole Canyon Drive nebo v termální řece Boiling river v místech, kde se vlévá do studené řeky).
Na co si dát pozor
Je pár věcí, které byste měli vědět dřív, než vstoupíte do parku. Jednak je potřeba přijet do kempu co nejdříve, abyste se stihli ubytovat – jinak se vám také může stát, že budete narychlo hledat ubytování v okolí parku.
Dále do termálních pramenů choďte jen po dřevěných chodníčcích, abyste se neopařili (a taky nedostali pokutu od správce parku).
Je dobré mít s sebou mapu – nejlépe offline v mobilu.
Zdroj informací: cs.wikipedia.org