Když se řekne levandule, každý si hned vybaví francouzské Provence. Pojďte však dnes spolu s námi objevit polozapomenutou perlu Bulharska – Údolí růží. Tady se totiž levandule a růže pěstují bok po boku a jako bonus dostanete také nádherné výhledy a procházky po okolí. A co je úplně nejlepší? Není tu tak turisticky přeplněno jako v jiných regionech.
Pokud znáte Bulharsko jen jako místo pro odpočinek na plážích v Sunny Beach nebo Golden Sands, pak se nenechte mýlit. Ano, blažené nicnedělání, pestrá kuchyně a hojné množství stánků s levným jídlem pro turisty má bezpochyby něco do sebe. Ale jakmile vás povolování na písku omrzí, určitě rádi vyrazíte i za poznáním.
Pár slov na úvod
Nejlevněji se do Bulharska dostanete samozřejmě autem, ovšem není to jediná možnost. Mnohem pohodlnější a rychlejší jsou cesty letadlem a pokud si počkáte na výhodné nabídky last minute, může být cena skoro stejná, jako vaše výdaje za benzín a nejrůznější dálniční poplatky. Celé Bulharsko je pak doslova protkáno poměrně spolehlivou a levnou autobusovou sítí. Třeba z Burgasu můžete chytit autobus do menších pobřežních měst za cenu asi 3,5 EUR. Raději byste cestovali vlastním autem? Náklady na pronájem automobilu na 5 dní jsou asi 150 EUR, nájemní dokumenty jsou obvykle (samozřejmě u těch lepších společností) přeloženy do angličtiny a zpravidla se objedete i bez přemrštěné zálohy a nutnosti platit ji přes kreditní kartu. Ovšem pokud chcete zamířit jinam než po hlavních silnicích, vyplatí se pronajmout si auto s automatickou převodovkou, protože dlouhé trasy v horách dokáží být opravdu únavné.
Bulharsko – země růží a levandule
Bulharsko je také známé svými květinovými údolími: pole růží a levandule se zde táhnou na míle daleko. Například v Kazanlaku ve slavném Rose Valley se každoročně koná festival Růží, který vždy přitahuje stovky návštěvníků. Jde o jedinečnou příležitost poznat místní kulturu, tradiční kostýmy a lidové přehlídky.
A proč jsou bulharské růže tak zvláštní? Za vše může unikátní klima – velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí způsobují, že růže produkují mnohem více oleje než jinde. Díky tomu zbývá dostatek surovin na výrobu oblíbené růžové kosmetiky, likérů apod. Jedním z nejpopulárnějších pěstovaných druhů je damašková růže.
A hned vedle růží tu mají čestné místo i květy levandule. I tato rostlina těží ze zdejšího unikátního podnebí. Nejenom, že nádherně voní a svou krásou vás upoutají na kilometry daleko, ale místní je bohatě používají v lázních, kosmetice nebo v gastronomii. Pokud tedy rádi cestujete výhradně za levandulí, užijete si jí tady dost a dost.
Do Údolí růží za dvojím zážitkem
Růže a levandule se společně v Bulharsku pěstují na mnoha místech. Jedno z nich však vyniká nad jiné – Údolí růží. Nachází se zhruba na půli cesty mezi Sofií a Burgasem, a pokud sem zamíříte v květnu, budete okouzleni. Tehdy totiž růže kvetou nejvíce, stihnete i pořádání festivalu a další zajímavosti. Pro společný zážitek současného kvetení růží a levandule je pak lepší konec června a celý červenec. I v té době růže kvetou velmi výrazně a a krásně, takže jim to na kráse neubírá.
Můžete na vlastní oči spatřit, jak se lístky ze zpola otevřených květů sbírají od rána do večera, aby se následně nechaly skropit svěží večerní rosou a teprve poté se přesunou k dalšímu zpracování. Růžový olej je nesmírně cenný, ne nadarmo je často nazýván bulharským zlatem. Produkty z Údolí růží jsou vyhlášené a nezáleží na tom, zda máte zájem o parfémy, pleťové krémy či pleťovou vodu nebo o produkty do kuchyně. Počítejte však s tím že jsou drahé, byť levnější než kdekoliv jinde. Opravdu, levněji je prostě nikde nekoupíte. Jinak však Bulharsko není vůbec drahé, takže co ušetříte na jídle a ubytování, můžete „vrazit“ právě do růžového oleje.
Doporučujeme také procházku Údolím růží. Velmi brzy můžete dojít k teplým minerálním koupelím, které vás osvěží po náročném dni. Bohužel v turistické sezóně se právě tady koncentrují turisté, takže najít kousek volného místa bývá obtížné.
Údolí růží – co navštívit v okolí?
Když už tu budete, určitě si nenechte ujít etnografický komplex v nedalekém Skobelevu, kde uvidíte proces výroby růžového oleje a projdete se mezi velkolepými záhony růží. Narazíte tu také na četné hospody a hospůdky s tradiční bulharskou kuchyní. Máte chuť na opulentní tříchodový oběd? Zaplatíte asi 400 Kč včetně nápojů. Ano. Bulharsko je opravdu levné. A co si dát? Sázkou na jistotu tradiční bulharské kuchyně jsou třeba: pečené papriky v rajčatové omáčce, zeleninové sous (jídlo plné pečené a grilované zeleniny), kebab a kifte (grilované maso se specifickým kořením a bylinkami), pečené brambory s feferonkami, domácí lutenica (grilovaná paprika, lilek a rajčatová omáčka), banica (pečivo se sýrem nebo špenátem), sýr kaškaval, ayran a další.
Asi hodinu cesty od údolí růží pak najdete Plovdiv. Je to jedno z největších měst v Bulharsku, takže pokud máte málo času, zaměřte se jen na návštěvu staré části a centra. Rozprostírá se zde mnoho krásných ulic, vintage obchody s pohlednicemi, ručně vyráběné suvenýry a dokonce římský amfiteátr. Centrum je opak doslova přeplněné kavárnami, hospodami a restauracemi. A zdržíte-li se až do večera, rozhodně si nenechte ujít výstup na vyhlídku a pozorování západu slunce. Tím návštěvu nejstaršího obydleného města v Evropě (přes 6 000 let) stylově zakončíte. A to vůbec není špatné, že?