Ostrov Sokotra je obestřen legendami a mýty. Díky své prehistorické fauně a flóře náleží mezi poklad světového přírodního bohatství. Nejen nádherná příroda jak z Avataru je magnetem pro návštěvníky. Co unikátního se zde nachází? Čím je jedinečný? A proč připomíná zdejší příroda tu z proslulého filmu?
Bájný ostrov Sokotra
Sokotra je jak název ostrova, tak současně i malého souostroví tvořené 4 ostrovy a to zmiňovaným Sokotra a dále Darsy, Samhah a Abd al-Kúrí. Jemenský ostrov vyniká nádhernou přírodou, která vzdáleně připomíná tu z filmu Avatar. Díky fauně a flóře nacházející se zde, kterou nikde jinde nenajdete, si tak ostrov vysloužil zápis na seznam přírodního dědictví UNESCO.
Místo, které je obestřeno hned několika legendami. Podle jedné bylo ohnivým hnízdem bájného Fénixe. Legenda vypráví o tom, že svými žhavými perutěmi obdarovával obyvatelstvo životadárným ohněm. I stalo se, že lidé ve Fénixe a jeho ohnivou moc přestávali věřit. A tak král lidu se vypravil k moudrému starci, který mu sdělil, že kouzelná jiskra z Fénixovy ohnivé síly sídlí v neznámém poddaném. Král oznámil mudrcovu zprávu svému lidu. A ejhle, jak jeden člověk ke druhému záhy nabyl úctu s vírou, že jiskra Fénixova se ukrývá právě v něm. Toto království tak poté neznalo zlo a člověk člověku se zde stal pravým bratrem.
Největší jemenský ostrov
Ostrov Sokotra se nachází jihovýchodně od Jemenu, poblíž východního pobřeží Somálska. I když je největším jemenským ostrovem, z pohledu geografa má blíže k Africe. Kdysi byl součástí afrického kontinentu, od nějž se oddělil před více jak sedmdesáti miliony lety. A právě díky této izolaci, dodnes zdejší obyvatelé žijí tak trochu stále pravěkým způsobem života, se zdejší flóra i fauna dlouho vyvíjela zcela samostatně, tudíž takřka čtyřicet procent rostlin na ostrově je endemických, tj. je možné je vidět pouze zde. A u živočichů je číslo podstatně ještě vyšší, kdy z devadesáti procent zdejší fauny nenajdete nikde jinde na světě, pouze zde.
Co se týče zdejších obyvatel, tak z části jsou to afro-arabové hovořící místním, prastarým jazykem z rodiny semitských. Obyvatelé se zde zdraví tak, že se navzájem dotýkají nosy. Jejich jedinou obživou je zde rybolov, lov divokých koz, sběr bylin, plodů a pryskyřic ze stromů myrhovníků a Dračích stromů.
Sokotra neboli indické Galapágy
Ostrov, jež je součástí stejnojmenného souostroví vznikl před více jak dvaceti miliony let, kdy se africký kontinent oddělil od Arábie. Kvůli unikátní přírodě se mu přezdívá indické Galapágy. Světový věhlas ovšem ostrovu přinesla zdejší populace dračinců rumělkových, které místní pro jejich krvavou barvu mízy a pryskyřice nazývají také „dračím stromem“. Údajně těchto stromů zde roste okolo 900 tisíc. Míza z těchto stromů je vzácným všelékem, ale také barvivem. S existencí těchto stromů se pojí hned celá řada legend a mýtů.
Dračí krev ze stromů
Jak se „dračí stromy“ dostaly na ostrov? Zde se nabízí hned dvě vysvětlení. První legenda praví, že z nich vyrostly rostlinky z krve dvou bratří, kteří spolu před dávnými věky bojovali na život a na smrt.
Podle jiné legendy před dávnými lety, v době, kdy byl ostrov ještě pustý a plný písku, kamení, tak zde byl pánem ostrova drak. Ten spával stočený na vrcholu nejvyšší hory. Jednoho dne ho probudil slon, který na ostrov připlaval z pevniny. Obě zvířata spolu začala bojovat. Drak dlouhou dobu měl převahu nad slonem. Raněný slon se ovšem ještě naposledy vzchopil a draka rozdupal. Na místech, kam dopadla dračí krev, vyrostly stromy.
A jen tak pro zajímavost, míza ze zdejších tzv. dračích stromů se používá nejen jako lék tlumící bolest, na hemeroidy, výplach dutiny ústní sloužící jako prevence paradentózy, ale také se používá coby barvivo nebo přídavek do laků, jimiž se potírají hudební nástroje. Lak z dračího stromu posloužil i k výrobě věhlasných stradivárek.
Zdroj informací:
epochaplus.cz/granatove-jablko-symbol-o-ktery-se-perou-bohove/
cestovinky.cz/clanek/sokotra-objevte-stromy-draci-krve-v-pohadkove-jemenske-krajine