Slavkov u Brna: Když se řekne Slavkov, téměř každý si okamžitě vybaví bitvu u Slavkova, která proběhla v roce 1805 a v níž slavný Napoleon Bonaparte porazil na hlavu všechny své protivníky (Rakousko a Rusko, bitvě se někdy také říká bitva tří císařů). To ale zdaleka není jediná historická událost, která je s městem spojena.
Dávná historie
Město je známo již ze 13. století, kdy král Václav I. potvrdil držbu města řádu německých rytířů. Tehdy se ještě jmenovalo Novosedlice. Právě němečtí rytíři zde zřídili tvrz, jejíž pozůstatky najdeme v podzemí slavkovského zámku. Řádu ale majetek zabavil v 15. století Zikmund Lucemburský a pak již město bylo v držení různých šlechtických rodů (nejslavnějšími byli Kounicové). Zajímavé je také to, že zde měla početné zastoupení i židovská komunita.
Co můžeme ve Slavkově navštívit dnes
Barokní zámek
Na původním místě tvrze vznikl krásný barokní zámek, který navrhl slavný italský architekt Domenico Mattinelli a který patří k největším zámkům na Moravě. Rozhodně je dominantou města a v minulosti byl sídlem rodu Kouniců. Zámek má 115 pokojů včetně Historického pokoje, v němž bylo podepsáno příměří po bitvě u Slavkova mezi Napoleonem a rakouským císařem. Zámek je obklopen nádherným parkem, který je zčásti anglický a zčásti francouzský. Zatímco anglický park je přírodní, neupravený, pak francouzská část je dokonale upravena a obsahuje střihem vymodelované keře a stromy.
Radnice na náměstí
Dominantou slavkovského náměstí je radnice, která byla postavena v pozdně renesančním stylu v roce 1592 za purkmistrů Alexandra Bradavičky a Petra Pekaře a později byla klasicistně upravena. Radnice dodnes slouží svému účelu, je sídlem městského úřadu.
Kostel Vzkříšení Páně
Tento kostel naleznete také na náměstí, resp. v jeho severní části. Je poměrně netradiční a zajímavý zejména skutečností, že byl postaven za Josefa II., který – jak známo – kostel y spíše rušil. Ovšem, když se na stavbu podíváte, uvidíte, že je postaven v duchu josefovských osvícenských reforem: jedná se o klasicistní jednolodní sálový chrám s presbytářem a skutečně střídmou vnitřní výzdobou. Obsahuje tři kazatelny, avšak dodnes je využívána pouze jedna, a to ta na boku lodi.
Mohyla míru na Prateckém kopci
Nikoliv jedinou, ale první a nejslavnější připomínkou bitvy u Slavkova je Mohyla míru, která byla vůbec prvním památníkem míru na světě. Nachází se nedaleko obce Prace a byla vystavěna v letech 1910–1912, ovšem otevřena až po první světové válce.