
Ruiny Marcahuasi: Návštěva tohoto tajemného místa znamená vzdání se veškerých vymožeností civilizace. O turistickém ruchu si zdejší obyvatelé mohou jen nechat zdát. Něco tak neobyčejného se může odehrát opravdu jen na takto mystickém místě.
Tajemné zříceniny Marcahuasi
Zhruba 80 km od pobřeží Tichého oceánu a peruánského města Lima se ve výšce 4000 m nad mořem rozkládá náhorní plošina Marcahuasi. Jedná se o obtížně přístupné místo, které je tvořeno především rozpraskaným bahnitým povrchem a rozeklanými skalami připomínající nejrůznější známé tvary.
Zříceniny Marcahuasi jsou místem s mnoha zvláštními a neobvyklými objekty, které patrně byly vytesány před více jak tisíci lety pokročilou neznámou civilizací obývající oblast And. Masivní balvany zaujmou svým kuriózním tvarem a formami. A to vše činí z Maracahuasi jedno z nejzajímavějších míst v Jižní Americe a jednu z největších hádanek světa. Kterou?
Magnet pro vědce i lovce záhad
Značná většina badatelů je názoru, že jde o skutečné obří sochy, které kdysi dávno vytesala do skal nám neznámá civilizace. A kdysi dávno, v tomto případě znamená opravdu hlouběji v historii, než si dokážeme vůbec představit. Nejčastěji se hovoří, že jsou sochy staré více jak 10 000 tisíc let. Řada záhadologů se domnívá, že to může být ještě mnohem víc. Mohou pocházet z dob, kdy se na tomto místě ještě žádná civilizace ani nevyskytovala.
Prvně bylo mystické místo probádáno v roce 1952 peruánským průzkumníkem Danielem Ruzem. Byl to právě on, kdo si jako první povšiml kuriózních tvarů zdejších skal, které za celý svůj život nikde jinde v Peru ani ve světě neviděl. Od něj pochází domněnka, že zdejší skály byly ve skutečnosti vytesány velmi vyspělou civilizací. Po jeho objevení se na ruiny přijela podívat řada dalších lidí, většinou za Ruzova doprovodu a v tom, co on viděl, mu bylo dáno od ostatních za pravdu. Ruzo dokonce došel k teorii o tom, že bylo místo v dávné minulosti osídleno vyspělou kulturou, kterou on sám nazval „Masma Civilization“.
Pro řadu lidí představují tyto starověké ruiny jedno z nejvýznamnějších prominentních a mystických míst v Peru. Pro lepší představu je lze popsat jako kamenný les uprostřed andské planiny. Nicméně ke stromům zdejší kameny mají hodně daleko. I tak jim podobné útvary nikde jinde nenajdete. Kameny se totiž odlišují od geologických formací jinde na planetě. Pokud tyto kamenné útvary pozorujete z určitého směru a za jistých světelných podmínek lze spatřit něco, co je popisováno jako „knihovna vytesaná do kamene“. Zvláštní útvary vytvořené přírodou či lidskou rukou? Co je tedy možné na této mystické náhorní plošině spatřit, že to budí takovou pozornost?

Co je k vidění v Marcahuasi?
Tato náhorní plošina nazvaná Marcahuasi či Markawasi, je mezi Peruánci přezdívána jako trůn bohů. Upomíná na otázku zaniklých prehistorických civilizací. Obrovské skalní město upoutá útvary z kamenných bloků, z nichž na desítky z nich nesou podobu lidí, zvířat i mystických bytostí či dávno a nedávno vyhynulých tvorů.
Je možné zde tak vidět zpodobnělé želvy, slona, klokana, tuleně, ale také lidskou hlavu s rysy připomínající egyptskou sfingu. Mezi ruinami je skála nazývaná Památník lidstva, na které je možné rozpoznat až 14 různých tváří, které se jedna po druhé objevují během dne spolu s tím, jak na skálu svítí slunce z různých úhlů. Dvě z těchto tváří je možné vidět jen za svitu měsíce.
Další pozoruhodnou skálou je El Cóndor. Jde o skálu, jejíž tvar se mění při pohledu z úhlů opakujících se každých 60 °C. Jiné skály, jako je například El Felino, jsou rozeznatelné pouze v určité dny v roce, například během zimního slunovratu.
Tolik odvážných tvrzení by zasloužilo podložit více fotkami. Jistě i v našich pískovcových skalních městech se dá najít dost útvarů, které by se daly interpretovat podobně. Faktem je, že podle mapy jde o neobvykle plochou, možná poněkud uměle zarovnanou část hřebene.