
Řím: Nechte se pozvat na výlet do italské metropole, kde se krása starého umění a architektury snoubí s nejmodernějšími vychytávkami moderní doby. Najdete tu dost inspirace na odpolední procházku i celý týden pobytu.
A pokud chcete objevovat méně známé kouty Říma, měli bychom pro vás hned několik zajímavých tipů. Vydejte se spolu s námi pod Konstantinův oblouk, osvěžte se alespoň symbolicky v Caracallových lázních, nechte se unést krásou Marcellova divadla, projděte se po Piazza dei Fiori a nezapomeňte ani na pahorek Palatin!
Nemravné divadlo stavěli na každé představení znovu
Když se řekne antická tragédie, obvykle si vybavíme velké kamenné jeviště s množstvím sedaček a nadšených diváků. Málokdo však ví, že ještě za Caesarových dob bylo divadlo jako takové považováno za nemravné. A aby nemohlo ani náhodou dojít ke zkažení lidu, byla pro každé představení vystavěna konstrukce dřevěná a po odehraném kusu ji množství ochotných rukou zase rozebralo.
Marcellovo divadlo začal stavět právě Gaius Julius Caesar, který si potenciál této lidové zábavy velmi dobře uvědomoval. Ale dokončeno bylo až za císaře Augusta, který ho pojmenoval po svém zesnulém synovci, kterého opravdu miloval. V dobách své největší slávy pojmulo jeviště téměř neuvěřitelných 20 000 diváků!
Palatin a nejznámější antická italská legenda
Víte, že v Římě naleznete místo, kde byli podle legendy nalezeni v jeskyni bratři Romulus a Remus, odkojení vlčicí? Je jím právě pahorek Palatin. V době, kdy Řím patřil mezi nevětší města Evropy, šlo o opravdu lukrativní adresu. Bydlet tu chtěl úplně každý – svou vilu tu měl třeba i básník Cicero.
Věděli jste, že: Slovo palác pochází právě z názvu pahorku Palatin?
Poprava jako společenská událost
Dnes je Piazza Campo dei Fiorii jen obyčejným tržištěm. Tedy, ne že by nestálo za návštěvu – podávají tu lahodnou kávu a k dostání je množství mořských plodů ovoce a zeleniny. Jeho minulost je však o poznání temnější. Na stejné dlažbě, po které teď chodíme, se kdysi vykonávaly popravy a dokonce tu probíhaly i inkviziční procesy! Naštěstí je to už velmi dávno, svou současnou „bezpečnou“ funkci vykonává tenhle kousek Říma už od poloviny 19. století.

Na návštěvu do antického wellness
Dnes už bohužel nefungují, i tak si však můžete dělat dobrou představu o tom, jak to v nich vypadalo v dobách, kdy jejich nádherné interiéry navštěvovaly nejslavnější osobnosti své doby. Římané totiž nebrali lázně jen jako místo očisty – naopak. Dokázali v nich s přáteli strávit celé hodiny. Věnovali se tu přátelským rozhovorům, učeným disputacím a dokonce i politickým půtkám. A v Caracallových lázních to dokázalo opravdu vřít. Byly dokončeny na konci třetího století a jejich maximální kapacita činila 10 000 návštěvníků!
Věděli jste, že: Podobně otevření byli Římané i na latrínách? Během nutného vyměšování dokázali projednávat opravdu cokoliv.

Na skok do Kolosea a ještě kousek dál
I když Koloseum v našem výčtu primárně nezmiňujeme, nepochybujeme o tom, že tam přece jenom zamíříte. A když už tam budete, vyplatí se udělat ještě menší zacházku ke Konstantinovu oblouku. Není tak známý, jako jiné římské památky, ale svým vzhledem vám tento svůj nedostatek jednoznačně vynahradí. Tyčí se do výše 21 metrů a je celý vyroben z mramoru. A jak už název napovídá, postavil ho senát na počest císaři Konstantinovi. Každý správný vojevůdce, který se vydával se svým vojskem pryč z Říma, musel svou cestu začít právě tady – vypadalo to efektně a v neposlední řadě to prý i přinášelo štěstí.
Někteří turisté si toto pravidlo přisvojili a začínají tu pro změnu své toulky městem. Stojí to za to, i když s sebou nemáte obrovskou armádu. A mimochodem, jde i o perfektní místo pro selfie.
