Národní park Serengeti se nachází v Tanzanii, která leží ve východní části Afriky. Sousedí s Keňou, Mosambikem, Rwandou a Ugandou. Park se rozkládá na ploše 15 000 km2, což z něj činí jednu z nejrozsáhlejších rezervací na světě. Planina Serengeti, na níž se park rozkládá, je přírodní oblastí, která nebyla zničena člověkem. Několikrát do roka se zde konají migrace velkých zvířat.
Je také třeba mít na paměti, že v parku Serengeti je zakázáno jezdit v noci. Po setmění začíná mnoho druhů zvířat lovit, což může být pro turisty nebezpečné!
Video:
Jaká zvířata se tam vyskytují?
Národní park Serengeti se rozkládá na planině pokryté travnatou savanou. Občas se objevují skalnaté kopce a trsy akácií. V období sucha, od října do května, sem migrují milionová stáda kopytníků. Nejoblíbenější jsou antilopy, zebry, gazely Thomsonovy a Grantovy a buvoli. Serengeti je považována za místo největší migrace pakoňů, v současnosti zde žije více než milion zvířat tohoto druhu. Mezi dravé šelmy patří krokodýli, lvi, levharti, gepardi, hyeny, krajty, šakali. Nechybí ani žirafy, sloni a nosorožci. V období sucha se zvířata vydávají do rezervace Masai Mara v Keni, kde je více potravy a vody.
Velká africká pětka
Velká africká pětka je pojem, který zahrnuje pět druhů velkých savců žijících v Africe. Jsou považováni za nejnebezpečnější na kontinentu, což není zcela přesné. Do pětice patří sloni afričtí savanoví, černí nosorožci, lvi, buvoli afričtí a levharti. Největšími zabijáky kontinentu jsou hroši, kteří nejsou zařazeni do velké pětky. Nejčastěji je můžeme vidět ve vodě, protože jejich kůže není přizpůsobena slunci, pod vodou však vydrží jen sedm minut.
Kráter Ngorongoro
Název kráteru je onomatopoie, kterou masajští pastevci používali k popisu zvuku, který vydával zvonek pastevkyně – znělo to jako „ngoro ngoro“. Až do roku 1892 sem nepřišli žádní Evropané, přestože kmeny Mbulu žily v oblasti již před 2 000 lety. Až do první světové války obdělávali půdu v kráteru dva bratři z Německa. Snažili se také vyvést z kráteru početná stáda pakoňů. Masajští pastevci, kteří žili v Serengeti PN, byli systematicky přesídlováni do Ngorongoro, čímž se zvýšil počet Masajů a stád žijících v kráteru. Oblast byla v roce 1979 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a je také jedním ze sedmi přírodních divů Afriky.
Kráter Ngorongoro je největší neaktivní, nepoškozená a dosud nezaplněná kaldera na světě. Vznikl při výbuchu a zhroucení sopky, k němuž došlo asi před 2-3 miliony let. Má celkovou rozlohu 260 km2 a hloubku 610 m. Průměr kráteru je 18 až 22 km.
Srdcem kráteru je jezero Magadi, kde se shromažďují hejna plameňáků, a okolní mokřady jsou domovem hrochů.
Zdroj: trek.zone