Muzeum Dr. Aleše Hrdličky nabízí mnoho zajímavých expozic.

0
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky – Tohle muzeum, které bychom našli v Humpolci sídlí v místě bývalé školy na horním náměstí, č.p. 273. Jeho krásy zde může veřejnost obdivovat již od roku 1835, kdy ho zřídilo samo město Humpolec. Jak je již patrno z názvu, je pojmenováno po Aleši Hrdličkovi – významném rodákovi z Humpolce.

Jak muzeum vzniklo?

Vzniku muzea předcházely přípravy na Národopisnou výstavu, která měla být uskutečněna v září 1894 v Humpolci. Sebrané předměty, které měly být vystavovány, se seskupovaly do měšťanských škol, hospodářských škol či tkalcovské školy. Po tom, co měla tahle výstava na začátku září roku 1984 velký úspěch, založil pan Josef Kopáč Muzejní společnost humpoleckou, jejímž předsedou byl zvolen lékárník Richard Walleský.

Muzeu byly pro jeho aktivity zapůjčeny 2 místnosti na radnici a dokonce 3 místnosti na staré poště. Muzeum bylo tak úspěšné, že roku 1927 získalo příspěvek na nákup vlastní budovy, kdy se rada rozhodla pro bývalou dívčí školu na Riegerově náměstí a pro veřejnost bylo otevřeno již v roce 1935.

I tohle muzeum postihly útrapy 2. Světové války, kdy musely být všechny předměty uschovány ve sklepě. Následně bylo muzeum znovuotevřeno až v roce 1952. Až po dlouhých padesáti letech byla provedena rekonstrukce.

Jaké zde můžeme najít expozice?

  • Jak se žilo, jak se šilo

Zde uvidíme, jak vypadala domácnost v minulém století, v níž je umístěn klasický šicí stroj, který prakticky v žádné domácnosti nechyběl.

  • Antropologická expozice

Expozice se zaměřuje na zemi jako takovou a celkovou biologii člověka dle Aleše Hrdličky.

  • Hrdličkova expozice

Zde se seznámíme s mistrovým životem, jeho díly a vědeckými pracemi, také uvidíme jeho vědeckou pracovnu s jeho dopisy a dokonce i rukopisy.

  • Národopisná expozice

Expozice se zabývá národopisem a typickými tradicemi města Humpolec, uvidíme klasickou světnici venkovského stavení, také lidové kroje či obřadní roucha.

  • Expozice loutek

Tato část je určena převážně pro děti, jelikož, jak již název uvádí, nachází se zde rozličné loutky ze všech období města Humpolce.

  • Expozice peklo

Jedná se o stálou výstavu, vytvořenou žáky základní školy. Je plná pokladů, permoníků a čertů z okolí města Humpolce.

  • Mineralogická sbírka

Stálá výstava minerálů, které jsou muzeu zapůjčeny a jsou to vzorky minerály z Vysočiny.

A která z expozic nejvíce láká vás?

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here