Krajinou Litovelského Pomoraví – uvítají vás bobři i mnoho druhů ptáků

0

Procházka kouzelnou krajinou podél horního toku řeky Moravy je vhodná pro rodiny s dětmi a díky své bezbariérovosti i pro kočárky. Území, které se nachází mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice bylo vyhlášeno v roce 1990 chráněnou krajinou oblastí, která je tvořena lužními lesy a pohádkovými tůněmi. Jedná se především o ochranu přirozeně meandrujícího toku řeky Moravy a významné ptačí oblasti, která je pod evropskou ochranou NATURA 2000.

Litovel.pomoraví
Litovelské pomoraví

Naučnou stezkou pohádkovou krajinou

Naučná stezka Litovelské luhy vedoucí z Horky nad Moravou do Litovle je dlouhá 15 km a je určena také pro cyklisty, jelikož nabízí rovinatý a převážně asfaltový terén.

Na kole i na bobry

Vydáte-li se po ní, můžete ještě předtím navštívit i ekologický dům Sluňákov, který najdete právě v Horké. Poté již následujte červené turistické značení. Hravou formou se po celé cestě seznámíte s přírodovědnými i historickými souvislostmi a zajímavostmi o CHKO Litovelské Pomoraví pomocí 21 instalovaných informačních tabulí. Cestou projdete obcí Hynkov a Lhota nad Moravou. Bohatá krajina převážně lužních lesů nabízí druhovou pestrost jak rostlinnou, tak i živočišnou, potkat můžete dokonce i vzácnou vydru říční či bobra. Nezapomeňte, že se nacházíte v CHKO a platí tedy zde určitá omezení, mezi které patří třeba i zákaz sběru rostlin a odhazování odpadků.

Litovel a závan historie

Až dorazíte do konečné stanice této stezky – města Litovel, nezapomeňte zde navštívit významné historické pamětihodnosti z dob vlády Přemysla Otakara – například dominantu města, kterou je radniční věž a na druhé straně náměstí tyčící se morový sloup. Za zmínku stojí také nejstarší kamenný most na Moravě, který pochází z přelomu 15. a 16. století.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here