V městské části Praha 6 můžete navštívit letohrádek s půdorysem šesticípé hvězdy. Kde jej naleznete? V těsné blízkosti místa, kde se roku 1620 odehrála bitva na Bílé hoře.
Historie letohrádku
Uprostřed obory na Bílé Hoře nechal Ferdinand Tyrolský, syn krále Ferdinanda I. Habsburského, vybudovat mezi lety 1555 – 1556 letohrádek s půdorysem šesticípé hvězdy. Tato renesanční budova sloužila jako lovecký a odpočinkový zámek. Honitba byla v lese zvaném Malejov – ten od 10. století patřil k Břevnovskému klášteru a v 16. století byl proměněn na oboru. Za vlády císaře Josefa II. sloužila budova vojenským účelům – proměnila se ve skladiště střelného prachu.
Současnost
Po několika etapách rekonstrukcí byl roku 2000 letohrádek Hvězda znovu zpřístupněn široké veřejnosti. Uvnitř můžete navštívit expozici Minulost a přítomnost, ale i sezónní výstavy věnované literatuře. Prostory si lze také pronajmout, například pro svatební obřady. Letohrádek je součástí Památníku národního písemnictví. Otevřeno je denně mimo pondělí. Letohrádek je od roku 1962 národní kulturní památkou.
Obora Hvězda
Před založením obory císařem Ferdinandem I. bylo místo podle legendy pohanským obětištěm. Později zde stála menší tvrz nad Litovickým potokem. Po vzniku obory prostor sloužil jako královská honitba. Zvěř zde byla dovážena z větších obor. Do historie objektu se zapsala i bitva na Bílé hoře, těsně sousedící právě s letohrádkem.
Během pouhých dvou hodin podlehly české stavy habsburské moci a začal tak proces germanizace a rekatolizace země – ta se stala pouhou provincií rozsáhlé habsburské monarchie. Česká strana ztratila při boji 6000 bojovníků. V závěru boje se u zdi letohrádku moravské pluky marně bránily přesile.
Už se těšíte na návštěvu oázy klidu vzdáleného pouhých 20 minut jízdy tramvají z centra? V oboře můžete projít naučnou stezkou informující o přírodních i historických zajímavostech, pro nejmenší je zde vybudováno dětské hřiště a obora se stala oblíbeným místem pro běžce i běžkaře.