Javoříčské jeskyně: Čím okouzlí a v čem vynikají

0
Javoriscke jeskyne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                Javoříčské jeskyně

Pokud máte rádi jeskyně a jejich nezaměnitelnou atmosféru, navštivte Javoříčské jeskyně. Stejně tak pokud hledáte vhodný tip na zajímavý výlet i v rámci jednoho dne. Javoříčské jeskyně vás ohromí v mnoha směrech. Však se mají čím chlubit.

Javoříčské jeskyně se nachází pod kopcem Špraněk u obce Javoříčko. Jde o kopcovitou malebnou krajinu, které dominuje nedaleký hrad Bouzov. O jeskyních se tvrdí, že jsou stejně tak krásné jako české ženy. Zda je to pravda, posuďte sami.

Kudy vede cesta do jeskyní

Do jeskyní se dostanete z hlavního parkoviště v obci Javoříčko. Zde je možné parkování nejen pro osobní auta, ale i pro autobusy. Vchod do jeskyní je odsud vzdálený pouhých 500 metrů chůze. Stejně tak je možné využít cyklotrasy č. 6036 vedoucí krásným údolím říčky Javoříčky nebo postupovat po červené značce od Konice ponorným údolím.

vstup
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                   vstup do jeskyní

Od objevení až po ujasnění délky jeskyně

Proslulé části jeskynního komplexu nesoucí název Svěcená díra a propast Zátvořice jsou známy odnepaměti. První dochovaná písemná zmínka o přilehlých podzemních prostorách je z roku 1873.

Podstatná část Javoříčských jeskyní byla objevena pracovní skupinou v roce 1938. Tuto skupinu vedl lesník Vilém Švec. Další části postupně objevovali profesionální i amatérští speleogové. Jeskyně tvoří mohutné dómy, kde se nachází i více než čtyři metry vysoké stalagmity, dále se mohou pochlubit unikátní krápníkovou výzdobou, chodbami. Rozhodně patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice.

Jelikož vznikly v několika výškových úrovních, nebylo snadné změřit celkovou délku. A tak není divu, že se dlouhá léta tato délka odhadovala na zhruba čtyři tisíce metrů. V posledních letech bylo provedeno přeměřování. Práce je nyní mnohem snadnější díky moderním měřícím přístrojům. A tak byla zjištěna konečná délka, která dosahuje téměř neuvěřitelných šest tisíc. O dva tisíce je jeskyně delší, než se po mnoho let uvádělo. Stejně tak došlo i k verdiktu ohledně převýšení mezi nejnižším a nejvyšším bodem jeskyní, které je sto metrů. Doposud se uvádělo 60 metrů. Po přeměření je i v tomto směru změna.

Část pro veřejnost

Veřejnosti je však přístupná mnohem menší část Javoříčských jeskyní. Návštěvníci si mohou prohlédnout jeskyně ve dvou trasách, z nichž kratší měří 450 metrů a delší pak 800 metrů. O prodloužení se zatím neuvažuje, neboť by to bylo velmi technicky a následně logicky finančně náročné.

Nicméně v roce 2015 byly u vstupu do jeskyně rekonstruovány staré budovy. Oprava vyšla na několik milionů korun. Taktéž bylo investováno do nového ovládání osvětlení prohlídkových tras.

Jednotlivé prohlídky trvají zhruba 40 až 60 minut. Mějte na paměti, že v jeskyni je velmi nízká teplota, je třeba se na to vybavit a mít s sebou řádné oblečení a obuv. Nejvíce na to lidé zapomínají v létě, kdy si tento fakt samozřejmě neuvědomí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here