Nejmenším státem severní Evropy, který je také na evropské pevnině, nikoliv na Skandinávském poloostrově, je Dánsko. Ale ne že by v něm nebylo co navštívit a co obdivovat. Možná právě naopak.
Základní informace
Dánsko leží převážně na Jutském poloostrově, patří k němu však ještě mnohé menší ostrovy a pak také k němu volně patří autonomní ostrov Grónsko a Faerské ostrovy. Rozloha Dánska (bez Grónska a Faerských ostrovů) je 43 094 km2. Obyvatel má téměř 6 milionů. Od toho se odvíjí poměrně velká hustota zalidnění – 131 obyv./km2. Úředním jazykem je dánština, na Grónsku se mluví grónsky, na Faerských ostrovech faersky a slyšet tu budete i němčinu. Z náboženství převažují luteráni (až 85 %), dále jsou tu zastoupeni katolíci a muslimové. Dánské království je konstituční monarchií, měnou je dánská koruna a země je členem EU (Grónsko a Faerské ostrovy nikoliv).
Kodaň
Hlavním městem Dánska je Kodaň. Je zároveň největším městem a rozkládá se právě na dvou dánských ostrovech: Sjæland a Amager. Na Kodani je nejzvláštnější to, že byla označena za město s nejvyšší životní úrovní a zároveň nejšetrnějším přístupem k přírodě. Z památek si vyberte třeba pevnost Kastellet ze 17. století, která strážila tento starodávný přístav. Blízko se nachází socha Malé mořské víly, postavená zde na počest Hanse Christiana Andersena a jeho nejznámější pohádky. Navštivte také zábavní park Tivoli, kde se nachází nejstarší dřevěná horská dráha na světě, řetízkový kolotoč a ruské kolo.
Další města
Aarhus
Druhým největším městem je město Aarhus. Zase se jedná o studentské město, mnoho studentů sem míří i na studentské výměny. Díky tomu to zde žije ve dne v noci a můžete se těšit na kavárny, bary, restaurace a místní hospůdky s dánskými specialitami. Kromě toho jsou zde samozřejmě i památky. Románská katedrála svatého Klimenta ze 13. století byla později přestavěna goticky. Je druhou největší katedrálou v severní Evropě (po katedrále ve norském Trondheimu). Nejkrásněji je vyzdobena uvnitř – freskami. Zajímavá je i Stará radnice z 19. století a rozhodně si nenechte ujít ani budovu Nové radnice z poloviny 20. století, která má 60 metrů vysokou vyhlídkovou věž a zvonkohru. V Aarhusu se také nachází skanzen Den gamble By, kde jsou vystaveny různé druhy starých domů z celého Dánska. A nakonec si nenechte ujít zámek Marselisborg, který pochází z konce 19. století a je dodnes letním sídlem dánské královské rodiny.
Alborg
Čtvrté největší město v Dánsku je také sídlem univerzity čili dalším studentským městem. Více ale láká turisty svou zoologickou zahradou, v níž se nachází přes 1500 zvířat. Je i rájem pro milovníky muzeí. Zkuste třeba námořní muzeum s vystavenou ponorkou nebo Muzeum moderního umění. Na pokochání se městem si vylezte na rozhlednu Aalborgtarnet.
Roskilde
Toto městečko byste rozhodně při návštěvě Dánská vynechat neměli, neboť se jedná o staré královské město. Nachází se nedaleko Kodaně a nejstarší je zde katedrála sv. Lukáše, která se začala stavět ve 12. století a od 15. století sloužila zejména jako poslední místo odpočinku dánských králů. Zvláštní je i Muzeum vikingských lodí, které jinde nenajdete. A každoročně se zde v červenci koná Roskilde festival, který patří k největším hudebním festivalům v Evropě. Vystupují na něm přední umělci světa.
Ribe
Malé městečko je význačné tím, že je v Dánsku nejstarším. Naleznete zde zříceniny románského hradu a románskou katedrálu. Slavný je pomník královny Dagmar, což byla dcera českého krále Přemysla Otakara I., která se právě do Dánska provdala. Dnes oceníte hlavně staré křivolaké uličky a útulné hospůdky.
Legoland
Co by to bylo za návštěvu Dánska, kdybyste neviděli Legoland, zvláště pokud přijedete i s dětmi. Nejstarší Legoland na světě je ve městě Billund. Z lega je tu vystavěna například Socha svobody nebo jiné budovy zejména z dánských reálií. Ale kromě lega nalákáte děti na vodní svět nebo horskou dráhu.
Agersø
Abyste měli dojem z Dánska dokonalý, navštivte trajektem nějaký menší ostrov. Tento se přímo nabízí, protože sem dojedete za 15 minut z ostrova Stignaes. Čeká vás panenská příroda, starobylá vesnice a přístav. Je to dokonalá oáza pro odpočinek.
Ostrov Fyn a město Odense
Jeden z největších ostrovů samotného Dánska má jako hlavní město Odense. V tomto městě můžete narazit na rodný dům Hanse Christiana Andersena, nebo navštívit muzeum klasického hudebního skladatele Carla Nielsena, který se narodil poblíž. Je zde ale také hezká zoologická zahrada a sídlí zde i univerzita. Pro milovníky piva – je zde pivovar Albani, kde se vaří Odense Pilsner, které má příjemně jemně ovocnou chuť.
Národní park Severní Grónsko
Z národních parků v Dánsku je nejstarší a asi i nejzajímavější právě ten v Grónsku. Kromě toho je to největší národní park na světě s rozlohou přes 900 tis. km2. Protože je velmi blízko Severního pólu, nejčastější fauna, kterou zde můžete vidět, jsou pižmoni, liška polární, medvěd lední, zajíc polární, tuleni, narvalové, běluhy. POZOR: Do parku můžete vstoupit pouze s povolením Ministerstva životního prostředí Dánska. To můžete získat i samostatně, nebo se svěřit některé z cestovních kanceláří, které se na Grónsko specializují.