Českomoravská vrchovina má svým návštěvníkům určitě co nabídnout, ať jsou to přírodní krásy, nebo kulturní památky. Pojďme se podívat na tuto oblast očima turisty, který chce poznat to nejlepší.
Fauna a flóra
Ačkoliv je Českomoravská vrchovina osídlena poměrně hustě, přesto zde zůstává místo pro přírodní krásy, zvířenu a rostlinstvo. Nejvíce se na Českomoravské vrchovině setkáme s ptáky, a to hlavně těmi hnízdícími, které můžeme pozorovat po celé jaro. Jsou to například šoupálek dlouhoprstý, sýkora uhelníček, červenka obecná nebo brhlík lesní. Ze savců můžete snadno spatřit sysla obecného, z hmyzu pak jsou docela častí otakárci fenyklový i ovocný, nebo roháč obecný.
Přírodní oblasti
Pokud dáváte přednost prohlídce přírodních krás, určitě byste měli navštívit Mohelenskou hadcovou step, která se nachází v Jevišovické pahorkatině a nabízí zajímavou flóru (i faunu), která se vyskytuje na hadci. Je to třeba kapradina podmrvka hadcová, která zde byla objevena v 19. století a je zdejším nejvýznamnějším endemitem. Dalšími zástupci flóry jsou kavyl chlupatý, bílojetel německý a mnoho dalších.
Kulturní památky
A koho baví spíš kulturní památky, tak ten si zde také přijde na své. V oblasti se nachází mnoho hradů a zámků, některé jsme vám možná již představili samostatně, ale teď vypíchneme ty nejzajímavější.
Zřícenina hradu Lichnice
Začněme zříceninou, která je obklopena i tajemnou pověstí. Hrad byl postaven ve 13. století, chvíli byl i v majetku Karla IV., potom byl ale poničen za třicetileté války a od té doby pustl. A ona pověst? Lichnický pán velmi toužil po synovi, ale narodila se mu dcera Milada. On ji však vychovával jako syna. To se mu ale vymstilo. Když potom zemřel, Milada si nechtěla nikoho vzít, pokud nesplní její nesplnitelné úkoly. Několik mladíků přitom zemřelo. Avšak potom jeden úkol splnil, ale nechtěl si Miladu vzít, jen se jí chtěl pomstít, a tak ji zastřelil šípem.
Zřícenina hradu Oheb
Další zajímavou zříceninou je Oheb, který se tyčí nad přehradou Seč a vede k němu modrá turistická stezka. Dnes je zachována pouze vstupní brána s věží, část hradeb a val s příkopem. Ale když se sem vyškrábete, bude vám odměnou nádherný výhled nejen na přehradu.
Hrad Pernštejn
Nejnavštěvovanějším hradem v oblasti je bezesporu hrad Pernštejn. Jedná se o goticko-renesanční pevnost, která vznikla ve 13. století. V 16. století se stal spíše renesančním sídlem, i když jeho znaky opevnění zůstaly (hradby, střílny). Nejkrásnější je asi zdejší knihovna, která čítá okolo 13 000 kusů knih.
Hrad Bítov
Jeden z našich nejstarších hradů se také nalézá v Českomoravské vrchovině. Pochází z 11. století, což dnes uvidíte hlavně na jeho vnějších částech. Vnitřek byl upraven v novogotickém stylu. Nejzajímavějšími sbírkami je sbírka různých ras vycpaných psů a ve sklepení sbírka strašidel, která žijí jak na hradě, tak i v lesích okolo, což je opravdovou výzvou pro malé návštěvníky.
Zámek Žleby
Zámek Žleby s oborou stojí na místě původní gotické tvrze, která byla zničena za husitských válek. Pak byl ještě přestavěn barokně. Nejkrásnější je zde sbírka zbraní, a také zámek často sloužil jako kulisy pro natáčení pohádek (Nejkrásnější hádanka, Tři bratři aj.).
Zámek Slatiňany
Tento zámek býval rovněž gotickou tvrzí, pak byl přestavěn renesančně a poté ještě novogoticky. Rozhodně byste měli navštívit v zámku umístěné muzeum koní, kde můžete zhlédnout exponáty z dějin chovu koní, obrazy, grafiky, postroje i sedla. Projděte se i po zámeckém parku, kde je současně výběh pro starokladrubské koně a koně Převalského.