
Brandýs nad Orlicí je město v Pardubickém kraji v okrese Ústí nad Orlicí. Má poměrně bohatou minulost, co se týká jeho majitelů, proslavilo se zejména jako dočasné útočiště Jana Amose Komenského po Bílé hoře a najdeme tu i mnoho památek. Určitě stojí za to se sem vypravit.
Něco málo z historie
Ve středověku se majitelé panství rychle střídali, namátkou můžeme jmenovat pány z Boskovic, pány ze Šternberka a pány z Postupic. Největší rozkvět města nastal v době předbělohorské, tedy od 16. století do roku 1620. Tehdy město získalo od krále Vladislava Jagellonského i vlastní erb, na němž jsou zlaté hrábě. Dlouho zde v té době vládli Žerotínové a právě za nich našla v Brandýse nad Orlicí útočiště jednota bratrská i s Janem Amosem Komenským.

Jan Amos Komenský
Musíme si uvědomit, že Jan Amos Komenský jako příslušník jednoty bratrské byl ve velmi složité situaci, protože po Bílé hoře byly Čechy násilně převraceny na katolickou víru a žádná jiná víra se netolerovala. Aby toho nebylo málo, Komenskému ve Fulneku, kde do té doby žil, shořely všechny jeho knihy a spisy, neboť zde zuřila válka. Navíc mu zemřela žena i obě děti. Když se tedy uchýlil do srubu v Brandýse nad Orlicí, nezbylo mu prakticky nic. Přesto nebo právě proto zde pod ochranou samotného pána ze Žerotína napsal jedno ze svých nejslavnějších děl – Labyrint světa a ráj srdce. Postupem doby a válečných událostí však již není možné jednotu bratrskou skrývat na Žerotínově panství, a tak musí Komenský s bratry a později sám pán ze Žerotína opustit Čechy definitivně. Komenský končí v Polsku, ve Švédsku a nakonec v holandském Amsterodamu.

Žerotínská hrobka
S předchozími událostmi souvisí i tajemství žerotínské hrobky. Jan starší ze Žerotína ji dal vystavět i s kostelíkem a hřbitovem kolem roku 1559. Když však museli Žerotínové násilím opustit vlast, vymohl si alespoň Karel starší ze Žerotína, aby po jeho smrti bylo jeho tělo navráceno do rodinné hrobky. To se mu i vyplnilo, jenže pak po několik staletí nebyly hrobka, kostel ani hřbitov udržovány. Přesto se v kraji rozšířila pověst o tom, že sem byli ukládáni šlechtici do stříbrných rakví s mnoha cennostmi. V 18. století se našlo mnoho dobrodruhů, kteří zapomenuté hrobky hledali. Našli jakousi chodbu, která vedla pod zem, a tam objevili několik rakví. Ty však nebyly stříbrné, ale měděné a cínové. Přesto bohužel došlo k rabování a lidé veškeré cennosti, které v rakvích našli, odnesli. Naštěstí byly poté alespoň ostatky mrtvých znovu pohřbeny.
A co v Brandýse ještě navštívit
Pokud se rozhodnete toto malebné městečko navštívit, tak na vás především odevšad dýchne atmosféra J. A. Komenského. Má tady svůj pomník, pamětní síň a zachovaný je i srub, ve kterém bydlel. Zajímavá je i zřícenina hradu a barokní zámek. Kdo má rád zajímavé sochy, určitě musí vidět sochu „Ti před námi“, která se nachází v Klopotech.