Vyznáváte budhismus? Máte rádi netypická místa, která stojí za to alespoň jednou za život vidět na vlastní oči? Chcete se vypravit do míst, která vás doslova uchvátí na první pohled? Pak si také dopřejte opravdu nezapomenutelný zážitek v podobě výpravy do země jako z pohádky, kterou bezpochyby Bhútán je.
Zajímavý pohled do historie
Je prokázáno, že na území dnešního Bhútánu žili lidé už v polovině 2. tisíciletí př.n.l. a jejich obživou byl chov dobytka. Velký zvrat nastal na přelomu 7. a 8. století, kdy se v oblasti rozšířil buddhismus. Po mnoho století toto náboženství představovalo sjednocující prvek země, která zůstala do roku 1616 politicky roztříštěná. Tehdejší duchovní vůdce Ngawang Namgjal sjednotil Bhútán a rozdělil jeho vládu na duchovní a světskou. V roce 1627 navštívili tuto zemi první Evropané, jednalo se o dva portugalské jezuity. Ve 2. polovině 19. století probíhala mezi Bhútánem a Velkou Británií válka, ze které nakonec evropská ostrovní země vyšla jako vítěz a získala část bhútánského území.
Od začátku 20. století byl Bhútán absolutním královstvím. A tak není divu, když tehdejší král v roce 2005 oznámil netušícímu obyvatelstvu, že za 3 roky proběhnou první svobodné volby, národ byl tehdy zcela šokován. V tomtéž roce panovník abdikoval a předal vládu svému nejstaršímu synovi. Bhútán dostal nového krále, který současně stanul v čele nejmladší monarchie světa.
Malé království na úpatí Himalájů
Bhútán je takřka o polovinu menší než naše země. Ukrývá se vysoko v horách. Leží na úpatí Himalájů sevřené mezi Tibetskou samosprávní oblastí a indickým státem Assam. V zemi se zachoval tantrický budhismus, jehož typické tradice vydělují Bhútán od ostatních budhistických zemí. Díky nádherné přírodní scenérii se Bhútánu říká poslední Šangri-La, tj. ráj na zemi. Kdy je vhodná doba pro návštěvu tohoto pozemského ráje?
Ideální doba aneb kdy naplánovat cestu
Nejvhodnější dobou pro podniknutí výpravy do země, která se pyšní nedotčenou přírodou, je období od března do května a od září do listopadu. Je zde subtropické podnebí, monzunové a ve velehorách extrémně chladné. Nejvíce srážek je zde v obodí červenec až říjen. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky. Nad sněžnou čarou je území s trvalou sněhovou a ledovcovou pokrývkou.
Jen je třeba vědět, že praxe je taková, kdy každý turista musí mít zajištěnou cestu od místní cestovní kanceláře, mít vypracovaný program a uhrazený celý poplatek. Pak teprve je možné obdržet vízum a přicestovat do Bhútánu. Smyslem této regulace je eliminovat počet návštěvníků na minimum a zamezit volnému cestování po zemi „bez kontroly“. Vždy se cestuje v doprovodu místního průvodce a díky tomu máte na druhou stranu zase vše zajištěno.
Ráj pro milovníky přírody a vysokohorské turistiky
Nedotknutá příroda doslova svádí k vysokohorské turistice. Každý z těchto treků má velmi dobrou organizaci, kdy součástí skupiny je vždy i kuchař a přespává se v pohodlných stanech. Se zavazadly vám pomůžou koně, tudíž jdete na lehko. K dispozici máte několik tras. Mezi nejslavnější patří Snowman Trek. Trasa je známá coby nejobtížnější z celého světa. Troufnete si na ni? Výzva, která stojí za zvážení a případné absolvování.
Pokud nejste až takový dobrodruh či milovník adrenalinu, tak si určitě při návštěvě vychutnejte krásu zdejší přírody. Navštivte město Bumthang, které se nachází uprostřed hájů a ovocných sadů. Pokud jste příznivci historie, tak pro vás je ideálním místem Punakha. Jedná se o bývalé hlavní město, které je obklopeno chrámy. Dalším zajímavým místem na výlet je cesta na Tygří hnízdo. Jedná se o budhistický klášter vystavený na útesu. Jen si nezapomeňte přibalit na cestu kvalitní a pohodlnou obuv.
Zajímavosti o královské zemi
Hlavní město Bhútánu je Thimphú. Nejvyšší horou je Kula Kangri (7553 m n.n.). Mezi nejvýznamnější města patří Paro, Mongar, Bumthang. Oficiálním jazykem je Dzongkha (dialekt tibetštiny).
Zdroje: invia.cz, idnes.cz