Lyžování patří již odnepaměti mezi jedny z nejoblíbenějších zimních sportů. A po právu! Lyžování je nejenom skvělý pohyb, ale u tohoto pohybu si užijete i spoustu zábavy. A že je lyžování nuda? Takto to jste jistě ještě nevyzkoušeli všechny styly lyžování a nenašli jste tak zatím svého favorita, který by vás učaroval. Pokud se řadíte mezi osoby, které se nebojí a chtějí vše vyzkoušet, pak bude dnešní článek to pravé pro vás. Dnes si totiž shrnete alespoň některé techniky a styly lyžování, kterými můžete letos na sjezdovce okouzlovat. Tak lyže na nohy a hůlky do ruky a můžeme jít na to!
Na co nezapomenout, když se teprve učíte lyžovat
Pokud jsou lyže vaše premiéra, je důležité začít před experimenty u základů. Základem je tedy naučit se ovládat směr, kterým lyže jedou, naučit se na lyžích brzdit, ovládat během jízdy na lyžích své vlastní tělo a naučit se vybrat na lyžích tu nejlepší cestu.
Dvě základní techniky, které by měl každý lyžař znát
Na začátku je důležité vyjasnit si dvě techniky, které zahrnují způsob, kterým budete pohybovat s lyžemi. Můžete s nimi manipulovat buď celou nohou včetně kolena, nebo k jejich manipulaci používat pouze pohyb kotníků. Tyto dvě techniky jsou lyžaři nejčastěji kombinovány. První možnost dává jezdci možnost dát do své jízdy více výrazu. Druhá možnost zajišťuje jezdci možnost elegantní jízdu z kopce s minimální změnou pohybu a směru jízdy.
A jak budete brzdit?
Možná se brzdění zdá hloupé a říkáte si, že je jedno, jak zastavíte, hlavně že zastavíte. Stejně jako je velmi důležité naučit se na snowboardu správně padat, tak je třeba se naučit správné techniky brzdění na lyžích. Mezi základní techniky patří následující: univerzální boční skluz nebo brzdění pluhem
Univerzální boční skluz je technika brzdění taková, která zahrnuje pohyb lyžemi napříč kopci. Tento pohyb vyžaduje běžně výrazný pohyb a zpevněné dolní končetiny, aby bylo brzdění opravdu efektivní. Druhý způsob brzdění neboli brzdění pluhem, se užívá při brzdění na rovných svazích. Toto brzdění je nejčastější u začátečníků, kteří se ještě cítí poměrně nejistí a bojí se na lyžích provádět rychlejší pohyby. V praxi to vypadá tak, že si lyžař lyže přibrzdí tím, že špičky lyží tlačí k sobě a zároveň konce od sebe. Tímto pohybem dosáhne toho, že se mu lyže příliš nerozjedou a případně zvládne i zastavit. Jestliže však zvládnete techniku, ještě nemáte vyhráno. Svoji roli hraje i kvalitní vybavení. Pokud ale váháte, kde dané vybavení koupit, podívejte se například na https://sportano.cz/lyzovani/lyzarske-boty/lyzarske-boty-rossignol nebo na https://sportano.cz/lyzovani/lyzarske-boty/lyzarske-boty-salomon, kde najdete kvalitní kousky pro svoji inspiraci.
Už umíte lyžovat? Tak co třeba freeride či freestyle?
Pokud jste již zkušení lyžaři a chcete zkusit něco nového, určitě zvažte vyzkoušení těchto dvou stylů. Freestyle neboli akrobatické lyžování se dokonce vyskytuje i na olympiádě a jak název napovídá, jde zde již o docela akrobatické kousky. V této disciplíně praktikují jezdci akrobatické skoky, jízdu v boulích, skikros, slopestyle, U-rampa a big air. Tyto akrobacie na lyžích jsou z velké většiny vyhrazeny spíš již profesionálům, a tak pokud byste si některou z disciplín chtěli sami v praxi vyzkoušet, určitě kontaktujte některého profesionála, který vám to nejen vysvětlí, ale bude působit i jako odborný a bezpečnostní dozor.
Styl freeride, jak už název napovídá, je volný styl lyžování či snowboardování prováděný v terénu. Takto se to zdá jednoduché, že? Nejedná se ale o běžný sjezd, ale o sjezd, během kterého musíte překonávat spoustu překážek přírodního charakteru a provádíte i spoustu triků, které se provádí ve vzduchu. Této disciplíně se většinou věnují mladší lyžaři, protože taková freeride jízda připomíná hodně jízdu na skateboardu.
Pevně věříme, že jsme vás namotivovali a že pokud vás lyžování už přestalo bavit, skrze vyzkoušení nových technik a stylů k němu opět najdete cestu. A pokud patříte mezi ty, kterým záleží na kvalitě, mrkněte na Sportano, kde si můžete vybrat ty nejkvalitnější kousky, které podpoří vaši tvrdou dřinu při zkoušení nových technik.
——–Reklamní sdělení———