Jezero Roopkund: Vysoko v Himalájích se nachází jedno z nejpodivuhodnějších jezer. Čím je specifické? Jezero, jenž je známo hned pod několika názvy, ukrývá na břehu kosti více jak 500 lidských skeletů. Jaké jsou nové objevy ohledně záhadného jezera?
Jezero koster
Himalájské jezero Roopkund, lze se setkat s názvem Rúp Kund, se nachází v indickém státě Uttarakhand. Jedná se o mimořádně záhadné jezero. Pokud by se sestavoval pomyslný seznam nejzáhadnějších jezer na světě, tak Roopkund by bezpochyby obsadil přední místo. A protože je známé tím, že na jeho břehu jsou kosti lidských skeletů, bývá nazýváno také jako Skelet jezero, Skeletové jezero, Jezero koster, Záhadné jezero. Během let se kolem jezera vytvořila jak spousta legend, tak i vědeckých hypotéz.
Nachází se v nadmořské výšce cca 5000 metrů nad mořem. Jeho hloubka činí cca 2 metry, v průměru má okolo 40 metrů. Jezero Roopkund je povětšinu roka zamrzlé a pokryté silnou vrstvou sněhu. Když ovšem na pár dní roztaje, nabízí hrůzostrašnou podívanou. Mělké jezero skrývá stovky lidských těl v různém stupni rozkladu. Na řadě z nich jsou ještě útržky masa.
Množství těl, které se do jezera musela dostat, udivil už jeho první objevitele ve 40. letech minulého století. Různé propočty poukazují na 500 až 600 obětí. Jezero skrývající kosterní pozůstatky stovek lidí se ovšem na první pohled zdá jako každé jiné horské jezero. To však není v tomto případě pravda. O jaké osoby se jedná a jak se jejich těla dostala do vody?
Dá se věřit legendám?
Podle místních legend náleží kosti skupině poutníků, kteří urazili na náboženské pouti místní bohyni Nanda Devi. Jezero se skutečně nachází na trase hinduistické pouti Nanda Devi Raj Jat, na kterou se poutníci vydávají jednou za 12 let. Jenže různý stupeň rozkladu těl, kdy některé kostry jsou zcela holé a jiné zčásti obalené masem či zbytky oblečení, napovídá, že s největší pravděpodobností nepůjde o památku pouze jedné tragické události.
Na základě některých verzí se může jednat o skupinu japonských vojáků, rituální sebevraždu neznámé skupiny či dokonce údajně o čínské cestovatele. Nejpopulárnější teorií byla ta, která hovořila o skupině či kmeni, který před více jak tisíci lety zemřel při nějaké přírodní katastrofě.
Záhada vyřešena?
Na 38 zkoumaných kosterních pozůstatků patřilo lidem pocházejícím z odlišných časů i míst. Vzorky od sebe dělilo i tisíce let. Zkoumané kostry patřily 15 ženám a 23 mužům. Z toho 23 z nich náleželo obyvatelům jižní Asie a pochází z doby mezi 7. až 10. stoletím, avšak nikoliv jen z jedné doby. O zhruba tisíc let posléze, cca mezi 17. a 20. stoletím přibylo do jezera minimálně dalších 14 lidských koster, které patřily lidem z východního Středomoří. Poslední zkoumaný vzorek náležel osobě s DNA odpovídající obyvatelům jihovýchodní Asie.
Jak ale tito lidé zemřeli, zůstává záhadou. Dřívější studie zkoumající 5 kosterních pozůstatků, objevila v lebkách otvory, které nasvědčovaly tomu, že lidem prorazil hlavu jakýsi větší kulatý předmět, například se mohlo jednat o obří kroupy. Chemický rozbor kostí napovídá, že lidé měli různé stravovací návyky, což utvrzuje v domněnce, že v jezeře se nachází pozůstatky z různých populačních okruhů.
Jaké důkazy přinesla výprava k jezeru?
Od roku 2004 díky vyspělejší technologii je možné záhadu více prozkoumat. Tak se mohla uskutečnit výprava, která se k jezeru Roopkund dostala za účelem odhalení příčiny úmrtí masa lidí. Na základě toho bylo zjištěno, že pozůstatky pochází přibližně z roku 850 našeho letopočtu. Bylo potvrzeno již výše zmíněné, že se jedná o existenci odlišných skupin lidí. Mohlo tak jít o kmen či rodinu. Nálezy také poukazují, že mohlo jít o skupinu.
Byly také nalezeny v okolí prsteny, oštěpy, kožená obuv i bambusové tabule. Právě to vedlo odborníky k mínění, že mohlo jít i o skupinu poutníků, kteří procházeli údolím za pomocí místních obyvatel. Všechny oběti zemřeli následkem úderu do hlavy. Je tedy možné, že nakonec všichni ti lidé zemřeli následkem silného krupobití. Údolí se jim stalo osudným, protože se zde není kam schovat.