
Obrův chodník je pozoruhodný přírodní útvar, řadí se také mezi turisticky nejatraktivnější místa v zemi. O vzniku památky koluje celá řada legend, chodník prý vznikl při souboji dvou obrů. Vědci však mají jasno, celá podívaná je výsledkem vulkanické činnosti.
Souboj dvou siláků a důvtipná žena
Legenda praví, že irský obr Finn MacCool vyzval na souboj skotského siláka Benandonnera. Skot výzvu přijal, neexistovala však loď, která by jednoho nebo druhého dokázala převézt přes moře k soupeři. Ir vyřešil dilema tím, že postavil mezi Skotskem a Irskem chodník, který tvořily obrovské čedičové sloupy (po pozůstatcích se můžete směle procházet i vy).
Skotský obr se odhodlaně vydal po chodníku do Irska, pokořit v souboji svého protivníka. Když ho manželka MacCoola uviděla, ihned ji došlo, že to nemusí skončit dobře. Benandonner byl větší a silnější. Využila svůj důvtip. Převlékla manžela do dětského oblečení.
Jakmile se mohutný Skot objevil u jejich domu, tak se vyděsil. Jestliže je takto velké jejich dítě, což tedy teprve otec. Raději se otočil a kráčel zpět do Skotska. Žena tak lstí přemohla obra. Zbytky chodníku tu po nich zůstaly.

Jak sloupy vnikly
Giant´s Causeway najdeme na severu Irska, asi 100 km od Belfastu. Na rozdíl od legend, věda jeho původ vidí ve vulkanické činnosti. Sever Irska se nachází ve vápencové oblasti. Roztavená hornina – magma s teplotou větší než 10000 C stoupala puklinami ve vápenci ze zemských hlubin na povrch. Na vzduchu magma začalo tuhnout.
Roztavená hornina může mít různorodé chemické složení, jakmile vychladne, vznikají z ní rozličné horniny. V případě Obrova chodníku je to čedič. Postupně, jak magma chladlo, vytvářely se pravidelné šestiboké pukliny. Některé jsou ale i čtyřboké nebo pětiboké. Ty se neustále prohlubovaly, až vznikly čedičové sloupy, které do sebe krásně zapadají jako plástev. Největší sloupy mají až 12 m. Sloupy tvoří přirozené útesy, volně pokračující do moře.
Legendy o obrech jsou všudypřítomné
V průběhu času lidé některé sloupy pojmenovali a inspirovali se obřími legendami. Při procházce můžete narazit na Obrovu rakev, Obrův tkalcovský stav, Obrovu harfu nebo Obrovy oči.
Jeden z útvarů nazývaný Komíny, měl v minulosti co dělat se španělským námořním loďstvem. Vypráví se, že když se v roce 1588 válečná loď Girona vracela domů po porážce, v domnění, že jde o komíny nepřátelské pevnosti, na útvar několikrát vystřelila.
V roce 1986 byl Obrův chodník zařazen do Seznamu světového dědictví UNESCO. Přírodní útvar patří pod správu National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty.
Čedičové sloupy najdeme i u nás
I u nás nalezneme podobný útvar jako v Irsku. Je jím Panská skála nacházející se u Kamenického Šenova. Vznikla stejným způsobem, v důsledku vulkanické činnosti, ochlazováním a tuhnutím lávy. Sloupce jsou vedle sebe naskládány tak, že připomínají kostelní varhany. V minulosti se tu kámen dokonce těžil.