Co sužuje nejen místní obyvatele města Taos? O jakou záhadu se jedná, že se jí doposud nepodařilo rozluštit? A proč je vše obtížnější v noci? Proč tomu tak je?
Za jiných okolností takřka neznámé město
Město Taos v Novém Mexiku by za jiné situace nebylo zřejmě až natolik známé tím, že zde žili či žijí slavní, jako například Julia Roberts, Dennis Hopper či Donald Rumsfeld. Ale není. Mnohem více město proslavilo tajemné hučení, které se line už od roku 1993. Od té doby podivný zvuk ve městě zůstává. Ba co více, zavrtává se do mozku a nejde před ním utéct.
Místním se tak zavrtává do hlavy jak šrouby. Není divu, že jsou z něj zoufalí. Kdysi jeden ze zdejších obyvatel ho přirovnal, jak kdyby šlo o bzučení vzdáleného roje včel. Jiní zase popisují zvuk připomínající dieselový motor běžící na volnoběh. Někteří se shodují, že jim zvuk zní jako zrnící televize či starý větrák.
Nutno uvést, že problémy se slyšením tohoto zvuku, hučení, mají jen zhruba dvě procenta obyvatel. Proti tomuto zvuku jim nepomáhají ani ucpávky neboli špunty do uší. Zdejší hučení se tak stalo jednou z největších novodobých záhad.
Zoufalí lidé žádající pomoc od Kongresu
Místní, kterým znepříjemňuje toto hučení každodenní život, požádali o pomoc samotný Kongres. Ten na místo vyslal vědce. Někteří odborníci po mnoha výzkumech došli k závěru, že za tím vším stojí lidská technika, jako je například běžné elektrické vedení. Tento fakt je ze strany místních odmítán s tím, že elektrické vedení se nachází po celém světě. Proč by tedy zrovna tady, jen v Taosu a pouze oněm dvěma procentům způsobovalo toto hučení.
Podle některých odborníků se prý může jednat o masovou halucinaci či poruchu sluchu.
Záhada zvaná Taos Hum
Ve městě Taos tak zkrátka kdesi na horizontu je zde stále slyšet jakýsi iritující zvuk. I když jej slyšíte svýma ušima, tak technika jej neregistruje. Přesto se vědcům podařilo ho nahrát. Hum je nízkofrekvenční zvuk o síle okolo 2 až 30 Hz. To proto ho slyší jen někteří, jak se uvádí ony cca dvě procenta zdejší populace. Lidské ucho běžně vnímá frekvence až od 20 Hz. Ne vždy se striktně musí jednat o konstantní hučení. Někdy může být přerušovaný jako morseovka.
Výraznější tedy tak hlasitější je v budovách a v nočních hodinách. Vědcům se časem podařilo zjistit, že hučení může pocházet z průmyslové zóny. Jenže v Taosu továrny a další větší provozy nenajdete. Na vině prý tak mohou být tajné vládní experimenty s kontrolou mysli, nebo podzemní základna UFO. Alespoň to si myslí někteří.
Záhada odolávající rozluštění
Za nejvíce pravděpodobné se po dlouhou dobu považovalo vysvětlení, podle kterého za hum mohou výdobytky civilizace, tj. již výše zmíněně elektrické vedení. Jenže na konci minulého století odborníci přišli s velkolepým objevem. V roce 1998 se týmu seismologů podařilo zjistit, že Země ustavičně produkuje tichý „zvuk“. Seismologové zjistili, že Země vydává jen velmi nepatrné vibrace okolo 10 mHz. Zvuk se tak nachází mimo lidské slyšitelné spektrum. Vnímat ho dokáže opravdu jen málokdo. Za dalších deset let bylo zjištěno zaměstnanci z jedné německých observatoří, že zvuk po planetě se šíří nerovnoměrně, že tedy nevyvěrá z jejích útrob. Co ho způsobuje, to se zatím neví. Jedna z hypotéz je ta, že by za jeho vznikem mohly být oceány a mořské vlny.
Reálná i nevěrohodná vysvětlení
Krajina, ve které se nachází město Taos, je vulkanického rázu. Neaktivních neboli spících sopek je zde hned celá řada. Jeden z místních od tohoto faktu odvozuje i svou úvahu, s jejíž pomocí se vyrovnává s tím, co údajně slyší. Jediné reálné či potenciální vysvětlení, na které je schopen přijít, je to, že zemská kůra je zde velmi tenká. Je tak pravděpodobné, že slabá kůra společně s pohybujícím magmatem vytvářejí zmíněný zvuk. Zda dotyčný občan města Taos může mít pravdu, to se stále neví.
Jiní místní tvrdí, že ve městě jsou slyšet pod zemí motory, které pohánějí celé Los Alamos a tajná vojenská zařízení po okolí. Existují ovšem i velmi nepravděpodobné teorie, jako že se do hor zřítila vesmírná loď, a to je to, co teď pod zemí tolik hučí.