I když růžová barva vody není vůbec obvyklá, najdeme na světě hned několik míst, kde se s touto raritou setkáme. Jedním z nich je i jezero Hillier v souostroví Recherche, ležící v Austrálii. Proč vypadá jak z jiné planety?
Uprostřed lesů září růžová
Tato přírodní rarita se nachází uprostřed lesů ostrova Middle Island v souostroví Recherche. Jezero objevil v roce 1802 mořeplavec a kartograf Matthew Flinders, když se díval z nejvyššího bodu ostrovu, který je po něm také pojmenován. Byl mimochodem první, kdo označil Austrálii za samostatný kontinent. Na pohled opravdu vypadá, jako by tam nepatřilo. Sytě růžová vodní plocha je olemovaná bílým pruhem písku a solných krust. Od samotného pobřeží je odděleno jen tenkým pásem eukalyptů a keřovitých stromů. Z výšky je vidět krásný kontrast mezi růžovou barvou jezera a modrou barvou oceánu.
Samotné jezero je přibližně šest set metrů dlouhé a dvě stě padesát metrů široké, nachází se v téměř člověkem nedotčené krajině plné hlubokých lesů a divoké zvěře. Pro dobrodruhy je atraktivní i tím, že je jen velmi těžko přístupné, nejjednodušším způsobem, jak se k němu dostat, je letecky. Nejbližším městečkem je Esperance, kde je také letiště. Pohled z výšky na jezero je unikátním zážitkem, který vás ale vyjde na pořádný balík peněz. Na ostrově ale není možné přistát. Další možností je plavba lodí.
Tajemství růžové barvy
Z jakého důvodu se v přírodě vyskytuje tak bizarní barva vody? Samozřejmě nelze s určitostí tvrdit, ale vědci se přiklání k názoru, že za žvýkačkovou barvou stojí řasa Dunaliella salina. Ta se vyskytuje v silně slaných vodách, do kterých vypouští červené barvivo. Najdeme ji i na jiných místech planety a také zabarvuje plochu některých vod růžově.
Aby to však nebylo tak jednoduché, při přemístění vody z jezera Hillier do jiných vodních ploch, kde se nenacházela tato řasa, zůstávala voda stále růžová. Vysvětlením by podle některých teorií mohla být přítomnost jistých halofilních bakterií produkujících bikarbonát sodný, který v reakci na sůl může způsobovat růžové zabarvení. Přítomnost bakterií však zatím nikdo nepotvrdil.
Podobnost s Mrtvým mořem
Jezero je také velmi mělké, takže se v něm nedá jen tak utopit. K tomu přispívá i fakt, který má Hillier společný s Mrtvým mořem, že se na hladině vznášíte a hlava se jen tak nepotopí. Koupání zde však není možné, ostrov je využíván pouze pro výzkumné účely. Na počátku 20. let byla dokonce z jezera po dobu šesti let těžena sůl. Jezero je součástí chráněné oblasti Recherche Archipelago Nature Reserve.
Hillier není jediné
Růžové jezero není jediné, existuje ještě několik vodních ploch s totožnou barvou. Například Lac rose neboli Retba, nacházející se na poloostrově vybíhajícím do moře v Senegalu, kde se podle vědců nachází stejná bakterie. Nebo také Dusty rose v Kanadě, kde je však růžová barva způsobena horninou, po níž stéká voda do jezera a stejná hornina se nachází i na dně jezera. Z dalších jsou to Solné laguny Sivash v Rusku, jezero Natron v Tanzánii nebo Laguna Colorada v Bolívii.