Magických míst s pozitivní energií najdeme v České republice hned několik. Patří mezi ně i pozůstatky kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích. Nezastřešené torzo kláštera má své kouzlo a lidé sem jezdí dobíjet energii.
Dolní Kounice najdeme asi 20 km jihozápadně od Brna na jižní Moravě. V katastru města se nachází několik památek, které stojí za návštěvu. Jednou z nich je i romantická zřícenina ženského kláštera Rosa coeli (Růže nebeská).
Historie kláštera
Klášter byl založen roku 1181 Vilémem z Kounic a Pulína. Jedině tak se mohl zbavit klatby, kterou na něj uvalil papež Alexander III., za jeho válečné plenění Rakous. Vilém souhlasil se zbudováním kláštera na svém panství, protože však neměl v tomto směru žádné zkušenosti, povolal Gotšalka, opata Želivského kláštera.
Klášter měl sloužit sestrám premonstrátského řádu. Bylo třeba získat souhlas příslušné řádové generální kapituly a tak se Gotšalk vydal do Prémontré ve Francii. Souhlas získal a navíc byl ustanoven opatem kounického kláštera. Stavba tedy začala roku 1181 a trvala dva roky.
Do kláštera byly přesunuty jeptišky z Louňovic v Čechách. Již o dva roky později bylo město vypleněno vojáky markraběte Přemysla Otakara I., klášter vše přestál bez úhony.
Ve 14. století byl areál významně přestavěn, je to dnešní podoba ruiny kláštera.
V roce 1517 nastupuje jako nový probošt Martin Göschel, ten roku 1521 přestoupil na luteránskou víru a dokonce si vzal jednu místní jeptišku za manželku, údajně u ostatních jeptišek v té době morálka upadla a v klášteře se děli nevídané věci.
Následkem toho zbavil olomoucký biskup Göschela funkce a král jej nechal vyhostit. Roku 1526 nastupuje na trůn Ferdinand I. Habsburský a nechal probošta uvěznit, ten ve vězení nakonec umírá. Jeptišky si sami zvolily nového probošta a údajně v neřestném chování pokračovaly. To rozlítilo okolní obyvatele a vtrhli do kláštera, jeptišky se rozutekli a klášter byl částečně zpustošen.
Roku 1527 král Ferdinand I. klášter prodává Jiřímu Žabkovi z Limberka. Roku 1622 přechází klášter do rukou rodu Dietrichsteinů. V roce 1698 je Rosa coeli prodán Strahovskému klášteru, který uskutečnil úpravy a zastřešení. Roku 1703 však zasadil klášteru ránu obrovský požár, opravena byla následně jen barokní budova konventu, kde sídlil administrátor. Rosa coeli opět v roce 1804 spadá do rukou rodu Dietrichsteinů. Během příštích let byl klášter devastován a pustošen. Roku 1890 byly provedeny nejnutnější úpravy.
Teprve v roce 1927 bylo pustošení kláštera zastaveno. Za 1. republiky byli prováděny restaurátorské a konzervační práce.
Současnost
V současnosti je klášter Rosa coeli majetkem Biskupství brněnského. Ve spolupráci s městem Dolní Kounice je Rosa coeli zpřístupněn veřejnosti. Vstup do areálu je zpoplatněn. Konají se tu i různé kulturní akce. Romantické torzo kláštera se nachází nedaleko centra a vedou k němu turistické značky.
Magické místo, které nabíjí energií
Klášter Rosa coeli údajně patří, stejně jako například nedostavěný chrám v Panenském Týnci, k místům s velmi silnou pozitivní energií. Už prý údajně pár minut stačí k tomu, aby se vám vylepšila nálada. Nejen lidé, kteří se zabývají touto tematikou, sem přijíždí dobíjet energii.