Cestovat nemusíte jen vlastním autem, autobusem či vlakem. Užít si můžete výlet i na kole. Ocenitelný a reálný jednodenní výlet či prodloužený víkend na kole je jednou z nejlepších variant, jak se odreagovat, vyčistit si hlavu a užít krásy přírody. Šlápněte do pedálu a vychutnejte si projížďku. Přinášíme tipy na zajímavé cyklostezky.
Hrabalova stezka potěší nejen příznivce filmu
Hrabalova stezka v řadě evokuje film Postřižiny. Trasa cyklovýletu je rovinatá. Vede po polních a lesních cestách, z menší části po vedlejší silnici, kde je mírný provoz. Část cesty dle řeky Labe je užší. V rámci cyklovýletu zavítáte do Kerských lesů nedaleko Sadské, projedete významnou lokalitou Kerské rybníčky a osadou Kersko, kde se nachází i hájenka z filmu Slavnosti sněženek. V místní hájence se můžete i občerstvit.
Při jízdě se můžete osvěžit vodou ze Svatojosefského minerálního pramene. Při projížďce výše zmíněnou osadou Kersko je možné vidět chatu spisovatele Bohumila Hrabala. U křižovatky hlavních silnic v Kersku se nachází obora se soby. A pokud bude pěkné počasí, tak při cestě dle řeky Labe a jezera Sadská je možné se vykoupat.
Na kole po stopách bitvy u Kolína
Zde si přijdou na své příznivci historie, však se jedná o místa, kde se 18. června roku 1757 psaly dějiny a prolévala krev. Cyklovýlet je vhodný pro malé i velké cyklisty, neboť délka trasy je 20 km. Rozhodně si ho užijete. Uznejte sami, co vás vše čeká. Začíná se na Karlově náměstí. Prvním význačným bodem je památník bitvy u Kolína na Křečhoři. Památník pochází z roku 1898. Po žluté turistické trase se vám naskytne nádherný panoramatický pohled na celé Polabí. Dále se dostanete na vrch Bedřichov, místo, ze kterého pruský král Bedřich II. řídil své vojsko a zdejší památník pochází z let 1840 až 1842.
Pak vás čeká jízda po udržované polní cestě na Klavary, kde se napojíte na zelenou turistickou trasu a dle řeky Labe se dostanete zpět do města Kolín. Při cestě se můžete zastavit a navštívit zdejší židovský hřbitov.
Muchova stezka nadchne a nabízí pozoruhodná místa
Cyklostezka je dlouhá 22 km, tudíž ji může absolvovat takřka celá rodina a odrostlejší děti ji zvládnou projet na vlastním kole. Méně fyzicky zdatní jedinci pak mohou využít dodatečný pohon elektrokola s jehož výběrem vám pomůže třeba tento test elektrokol.
Můžete to pojmout jako krásný rodinný a vzdělávací výlet, při kterém si všichni užijete natolik potřebný pohyb venku.
Trasa cyklostezky vede z obce Šenov na Moravě a pokračuje kolem Emina zámku, kde maloval věhlasný Alfons Mucha, dále uvidíte archeologické naleziště u Karlova, Hraběnčinu studánku, Krokodýlí farmu na Novém Karlově, rybník Rašelina, taktéž pro malé i velké pány kluky zajisté bude velmi zajímavá podívaná na vojenské subjekty, tj. bunkry. Cyklostezka vyniká právě svým přínosem míst z pohledu historického, ekologického i architektonického.
Na kole za krásou přírody a poznáním historie
V Českém ráji se nachází řada cyklotras, kde hlavní Greenway jezera vede od pramene Jizery v Jizerských horách až k samotnému soutoku s Labem. Trasu zdoláte po značených cyklotrasách. Záleží na vás, kterou trasu si zvolíte. Od toho se odvíjí samozřejmě terén, náročnost i kvalita, která je odlišná. Stejně tak i krajina, kterou se projíždí. Zde se jedná spíše o několikadenní záležitost a rozhodně i zdejší náročnost je vhodnější pro zdatnější cyklisty.
Pohled ze sedla kola na Baťův kanál
Jedná se o oblíbený a turisticky vyhledávaný cíl na Moravě. Cyklostezka je dlouhá cca 80 km a vede podéle břehu Baťova kanálu. Díky projížďce cyklostezkou projedete oblasti bez kontaktu s okolním ruchem. Převážná část trasy je po zpevněném povrchu, uvidíte lodě plavící se po vodním toku. V přístavišti Baťova kanálu jsou vybaveni servisní službou pro cyklisty. Dokonce je zde možné i kolo převážet na lodi.
Cyklostezka Hradec Králové – Kuks
Tato cyklostezka je k dispozici od roku 2013 a je součástí dálkové Labské stezky. Cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu vám nabízí historické perly. Trasa není náročná, zvládne ji i menší cyklista či ji projedete bez problému i s vozíkem pro dítě. Trasa začíná v Hradci Králové u Kamenného mostu na Pláckách nacházející se na levém břehu řeky Labe. Při projížďce kromě Kamenného mostu uvidíte barokní kapli Zjevení Páně ve Smiřicích, smiřický zámek i park, pevnost Josefov, Železniční muzeum Jaroměř. Cyklostezka měří 26 km.
Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách
Pozor, možná matoucí název, že by se mohlo jednat o nenáročnou či dětskou trasu. Hned v úvodu je třeba zmínit, že délka trasy je něco málo přes 90 km, ale je zde několik velmi zajímavých zastávek. Začátek trasy je na Červenohorském sedle. Při projížďce rozhodně zastavte a navštivte Petrovy kameny, údajně bylo místem pro slet čarodějnic. Dalším místem, které stojí za pozornost a další zastávku, je u kostela v Sobotíně, před kostelem se nachází pamětní kámen, dále pak jsou zastávky ve Velkých Losinách, zejména nevynechejte zámek a lázeňský park. Cyklotrasa končí zastávkami u vězení Mírov a v Mohelnici.