Dejme tomu, že byste si rádi užili víkend (třeba i ten prodloužený) někde v ČR. Tak proč nezamířit na severovýchod do oblasti Těšínského Slezska a Beskyd? Budete překvapení, kolik atrakcí tu na vás čeká. A vyberou si všichni – zapálení cestovatelé, milovníci kultury i děti.
A na co se můžete těšit? Pozveme vás třeba do Osoblahy za unikátními vláčky, na přehradu Slezská Harta, do Albrechtic a samozřejmě i do vyhlášených lázní Jeseník.
Do Albrechtic nejenom za golfem…
Ve městě Albrechtice, kam vás chceme pozvat jako první, na vás čeká hned několik zajímavostí.
Před několika lety tu bylo otevřeno nádherné golfové hřiště, takže pokud nebude zrovna pršet, máte první tip na výlet jasný. A i kdyby se počasí přece jen nepovedlo, nevadí – v sídle Golfového klubu města Albrechtice najdete alespoň minigolf a a dobře zásobený bufet.
Nabízí tu i kurzy pro děti – od víkendových rychlokursů až po celoroční program, což však samozřejmě při dovolené nejspíš nevyužijete.
A kam dál? Město Albrechtice se může pochlubit i půvabnou rozhlednou na Hraničím vrchu – jen pár metrů od hranic s Polskem (527 m nad mořem). Vede sem cesta a nechybí ani parkoviště, takže tu bývá stále poměrně velké množství lidí. Ovšem cestujete-li s nejmenšími dětmi, určitě to oceníte.
Mimochodem vlastně nejde o jednu rozhlednu, ale o dvě, propojené dlouhou vyhlídkovou plošinou. Ta vznikla v roce 2011. Dříve to byly dvě ocelové telekomunikační struktury bez dalšího využití (postaveny v roce 1980 – využívány do roku 1991). Když dosloužily, byly určeny k rozřezání a odvozu do šrotu.
Město tyto věže koupilo za poměrně směšnou částku – s pomocí financování od Evropské unie v rámci přeshraničního programu. Renovovalo je a propojilo již zmíněnou ocelovou lávkou ve výšce 25 m nad zemí, 18 metrů dlouhým mostem s vyhlídkovou plošinou.
Z ní je vidět nádherné panoráma města Albrechtice i blízké Jeseníky. Abyste si mohli tento jedinečný pohled užít, musíte překonat 149 schodů.
Měli byste vědět: Vstup na rozhlednu je bezplatný. Otevřena je po celý rok. Zakázán je ovšem vstup v nočních hodinách, za snížené viditelnosti nebo zhoršených okolních podmínek (námraza apod.). Vstoupit přesto můžete, ovšem jen na vlastní zodpovědnost (žádnou obsluhu, která vás vás od toho odrazovala, tu nenajdete – přesto tento krok nedoporučujeme).
A ještě než Albrechtice opustíte, zajděte se ještě podívat na blízký dřevěný kostelík, zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Jde o nádherné filiální jednolodní dílo s kopulovitou bání v barokním stylu, na Těšínsku patří k několika málo dochovaným stavbám tohoto druhu.
Vyrostl na místě původního kostela, otevřeného už před rokem 1447. Ten byl však několikrát poškozen povodněmi a následně stržen. Na jeho místě vyrostl v roce 1766 právě nynější kostel dřevěný.
V roce 2008 prošel velkou rekonstrukcí, takže ho dnes může obdivovat v jeho původní kráse. Návštěvu si však musíte dohodnout předem na obecním úřadě, jinak budete moci kostel obdivovat pouze zvenčí. Vstupné je dobrovolné a co do časové náročnosti si na návštěvu vyhraďte asi hodinu.
Měli byste vědět: na některých mapách je v centru města Albrechtice nakreslena značka pro zámek. Bohužel, žádný tu nenajdete – jen místo, kde dříve stával. Jde o takovou nepříjemnou past na turisty.
Pokud na místo přece jen dorazíte, narazíte na vybetonovanou pláň, sloužící spíše jako sklad nepoužívané zemědělské techniky. Nic víc. Ani informační cedule ani nic podobného. Tak tedy pozor!
Osoblaha – nejstarší úzkorozchodná železnice ve střední Evropě
Vaše další kroky na Těšínském Slezsku mohou vést třeba do železniční stanice Třemešná v Slezsku. Jde o konečnou stanici nejstarší úzkorozchodné železnice ve střední Evropě , s rozchodem 0,760 m, dobře známé Osoblahy. Byla postavena v roce 1898 do města vzdáleného 15 km, ovšem celá její trasa je ještě o 5 km delší – měří totiž přesně 20 218 m.
Nemůže za to členitost terénu, ale neochota některých místních zemědělců k odprodeji pozemků, jež tedy musely být pracně objížděny. Tak vznikly mimo jiné i čtyři mosty na trase.
Vlaky tu jezdí každý den už od začátku předminulého století a přepravují své cestujících maximální rychlostí 40 km / h. Jde o poslední pravidelně fungující osobní přepravu v ČR na úzkorozchodné trati, spadající pod České dráhy.
O víkendech a svátcích tu pak najdete i historické turistické vlaky, mezi nimiž nechybí ani legendární Pivní vagon, hostící kromě zlatavého moku i dobře zásobený bufet.
Měli byste vědět: V současnosti probíhají jednání o rozšíření trasy tohoto historického vlaku do nedalekého Polska. Pokud byste pátrali po zajímavých cílech na cestě, byly by to určitě Slezské Rudoltice s renesančním hradem ze 16. století a velmi dobře dochovaný židovský hřbitov z roku 1570 ve městě Osoblaha. Doporučit můžeme i návštěvu zříceniny hradu Fulštejn v obci Bohušov.
Přehrada Slezská Harta neplánovaně zachránila Moravu před ničivými povodněmi
Navštivte i nejmladší přehrada v České republice a umělou vodní nádrž na řece Moravice – Slezskou Hartu. A stojí za to, má totiž zároveň retenční a relaxační charakter. Její stavba se samozřejmě neobešla bez protestů, zvlášť, když pod vodou skončilo několik okolních vesnic. To však není to nejzajímavější.
Byla dokončena v roce 1997 by její naplnění vodou mělo trvat celých 15 let. Jde totiž o hráz sypanou, jež by správně měla po nějakou dobu pomalu sedat, aby si udržela potřebnou dlouhodobou pevnost a stabilitu.
Silné povodně v témže roce však způsobily, že byla napuštěna během pouhých několika týdnů, což zachránilo velkou část povodí Moravice před záplavami a povodněmi.
Rozhodování tehdy nebylo lehké – nechat protéct nebo zadrže? Nakonec se druhá volba ukázala jako jednoznačně lepší a přehrada bez potíží drží dodnes.
Mimochodem aktuálně zadržuje přes 38 milionů m³ vody. Je oblíbeným místem pro milovníky vodních sportů (např. jachtingu, kanoistiky, windsurfingu či rybaření) a nabídne i nádhernou procházku po své hrázi.
Její hladinu brázdí i výletní loď Santa Maria, kterou rozhodně doporučujeme. Z její paluby lze spatřit množství zajímavých bodů v okolní krajině, například Venušinu sopku (vyhaslou čtvrtohorní sopku), vrch Velký Roudný apod.
Za odpočinkem do Karlovy Studánky
Další zajímavou atrakcí na vaši cestě může být (třeba i krátký) pobyt v malých, intimních lázních Karlova Studánka (celým jménem Státní léčebné lázně Karlova Studánka, s.p.).
Tato perla Jeseníků je známá svým výjimečně čistým vzduchem a horským podnebím. Leží totiž v romantickém údolí Bílé Opavy uprostřed lesů, v nadmořské výšce 800 m.
Náš tip: Údolí Bílé Opavy k výletu rovněž doporučujeme. Trasu lze absolvovat z kopce i do kopce a cestou vás bude čekat spousta můstků i žebříků. Nádherná příroda s množství vzácných rostlin a živočichů na pozadí vesele zurčícího říčního proudu však rozhodně stojí za to.
Lázně Karlova Studánka započaly svou činnost v už 18. století. Dříve byly lázně nazývány „tam a zpět“. Toto vtipné pojmenování pocházelo ze skutečnosti, že v lázních neexistovalo žádné ubytování pro pacienty, kteří se sem tak museli každodenně sjíždět z okolních obcí. Nádherné dřevěné lázeňské budovy v klasickém a empírovém stylu zde vyrostly teprve v letech 1782-1893.
Právě ony jsou nyní centrem vyhlášené historické zóny. Za zmínku také stojí stará čerpací místnost minerální vody, umělý vodopád a výstava 340 kamenů pod širým nebem, která dokumentuje geologický vývoj Jeseníků se vším všudy.
Užít si tu můžete zejména minerální vodu s přírodním oxidem uhličitým, která se na povrch dere z hloubky 127 metrů (může se chlubit mimo jiné vysokým obsahem kyseliny uhličité a metakřemičité), ale také bazén se slanou vodou o teplotě 32 až 34°C, rašelinové zábaly, vířivku, finskou saunu nebo tepidárium.
Lázně Karlova Studánka jsou zaměřeně především na léčbu onemocnění dýchacích cest, cévních nemocí a onkologických stavů. Rezervovat si však můžete i rekreační programy, nabízející pohodu a odpočinek už od jednoho jediného dne.
Mohou se stát osvěžujícím předělem mezi náročnými horskými túrami a dalšími výlety, jimiž těšínské Slezsko a Beskyd oplývají opravdu požehnaně!