Bělá nad Radbuzou je malé příhraniční městečko v srdci Českého lesa. Někdo by si možná myslel, že tam nic zajímavého k vidění není, ale to není žádná pravda. I místa, která nejsou velikosti Prahy či Brna si zaslouží pozornost.
V Bělé nad Radbuzou jsou dva mosty, které turisté musí vidět, tedy podle místních. Ten menší, určený jen pro pěší turistiku je barokního rázu, ovšem nepatří zrovna mezi cíle návštěvníků, což je škoda. Pak je tu ještě tedy ten druhý, o sto let mladší most. Ten vede přes Bezděkovský potok. Má pět kamenný oblouků, přičemž se stavěl víc než pět desítek let, zhruba mezi roky 1820 až 1875.
Velký zvon
To je název jednoho vrchu Českého lesa na Bělsku. Zvon s nadmořskou výškou 859 m je zdejším nejvyšším místem. V minulosti byl používán jako strážní bod. V 19. století nesl název Kocova vyhlídka a smetánka sem jezdila na výlety v neděli. Pod vrcholem Velkého zvonu jsou vidět tzv. Kocovy kameny. Jsou to několik metrů vysoké skalní balvany, kde jsou vytesány nápisy v němčině od loveckých společností, jenž dávaly svoje pocity po lovu vytesat do kamenů. Momentálně tento vrch patří armádě a je přísně střežen jako vojenský objekt.
Pleš
To není název jen pro koleno na hlavě, ale též pro už zaniklou ves v Českém lese. Tento region byl proslulý sklářstvím a všechny zdejší okolité vesnice se tím v podstatě živili. V této vši však byli pouze dva a k tomu jen mlýn a pila. Zdejší lidé byli velmi chudí. Jediné, co se zde pěstovalo byl oves. V roce 1930 byla Pleš obydlena v počtu 707 lidí. Přibyl hostinec, dvě hájovny, dva mlýny, škola, celní úřad a dva kostely. Po druhé světové válce se tu objevil i jeden pašerák – Josef Zíka, jenž byl zároveň zdejším hajným. Když padla železná opona, Pleš zlikvidovali. Po roce 1989 tu měli pěší hraniční přechod. Z obce už zbyla jen dvě místa.
Barokní kostel
Největší památka v Bělé nad Radbuzou, o tom nemůže být sporu. Celým názvem je to barokní kostel Panny Marie Sedmibolestné. Je to vysoce významná sakrální stavba, jenž pochází z konce 17. století. Původ spadá do let 1696 až 1697. Přestavěli ho mezi roky 1826 až 1846. V kostele jsou i vzácné varhany, jenž pocházejí ze slavné rodiny varhanářů Guthů, což návštěvníci zcela jistě uvidí, pokud sem zavítají.