Na soutoku Labe a Ohře leží město Litoměřice, které se pyšní historií a krásnou architekturou. Někdy je nazýváno jako Zahrada Čech, což si vysloužilo díky své úrodné poloze na okraji Polabské nížiny.
Historické podzemí
Litoměřice toho již pamatují vskutku hodně. Město začalo být trvale osídlováno už v mladší době kamenné. Již ve středověku měřil systém podzemních chodeb desítky kilometrů a řadí se tak mezi nejrozsáhlejší podzemí u nás. Nachází se pod téměř dvou hektarovým Mírovým náměstím – jedním z největších v Čechách. Tato síť podzemních chodeb v současnosti měří 3 kilometry a v některých částech se nachází i sklepy s třemi patry. V současné době je návštěvníkům zpřístupněna jen jeho část, kterou tvoří 366 metrů dlouhá sklepní trasa. Nicméně omezenost trasy vám na zážitku z historické exkurze podzemních prostor neubere, jelikož tato trasa je současně i lapidáriem oblastního muzea. Koncem června až do začátku září můžete využít služby průvodkyně.
Bývalý gotický hrad – perla města
Začnete-li svoji procházku v centru na Mírovém náměstí, narazíte po pár metrech na hrad, který byl založen za vlády Václava III. na konci 13. století. Hrad byl postaven při rohu litoměřického opevnění, jelikož kvůli tehdejší husté zástavbě nebylo pro něj uvnitř místo. Václav nicméně hrad nedostavěl, to se podařilo až za vlády Jana Lucemburského v první polovině 14. století, na jehož konci jej ovšem významně přestavěl na tzv. Nový palác další významný panovník – Karel IV. Později v 18. století s průmyslovou revolucí došlo k přestavění na pivovar a dochovalo se tak jen málo z jeho původní podoby. V současnosti hlavní palác slouží jako kongresové centrum, ve kterém si můžete prohlédnout expozici českého vinařství. Zde se návštěvníkům interaktivní formou přibližuje historie i výroba tohoto oblíbeného nápoje a seznamuje je s významnými českými vinařství.
Pro děti věž Kalich a muzeum loutek
Budova radnice na Mírovém náměstí pocházející již ze 16. století láká svojí vyhlídkovou věží Kalich. Po zdolání 150 schodů se vám z věže otevře výhled nejen na Litoměřice, ale také na hradní zříceninu Hazmburk, část Českého středohoří a na posvátnou horu Říp.
Gotická věž, která bývala dříve součástí hradního opevnění a jezuity byla využívána jako hvězdárna, v sobě ukrývá od roku 2012 galerii marionet. Její sbírka čítá nad 120 různých loutek a ostatních pohádkových dekorací a kulis. Děti jistě ocení, že na některé z nich se nemusejí jen dívat, ale mohou si s nimi i pohrát. Vedle klasických dřevěných loutek tu najdete i loutky plyšové.
Po stopách Karla Hynka Máchy
Dům Na Vikárce je místem, kde Karel Mácha ve své světničce krátce žil a také zde zemřel. Proto právě na tomto místě najdete památník, který je tomuto básnickému velikánovi věnován. V domě vytvořilo Vlastivědné muzeum stálou expozici, která návštěvníky seznámí mimo jiní i s ukázkou jeho tvorby, či zajímavostmi z jeho života. Mějte na paměti, že návštěvu Máchovy světničky si musíte domluvit předem v litoměřickém oblastním muzeu.
Nedaleko Máchova divadla, na okraji Máchových schodů na parkánech stojí socha našeho slavného básníka, kterou vytvořil Václav Blažek. Pomník byl odhalen v roce 1936 při příležitosti stého výročí úmrtí tohoto romanopisce. Když se o dva roky později začaly oprávněně rodit obavy z nacistické okupace českého pohraničí, byla socha i Máchovy ostatky odvezeny do Prahy. Máchovy ostatky již v Praze na Slavíně zůstaly, nicméně socha se v roce 1946 na své místo před divadlo vrátila, později ovšem byla přesunuta k Máchovým schodům.