
Výlety v létě: Zdálo by se, že když teploty přesáhnou tropickou třicítku, bude nejlepší svlažit se někde ve vodě. A ano, máte pravdu, bazénů, venkovních bazénů i přírodních koupališť je v Česku celá řada. Ale nemusíte se omezit jen na vodu – zchladíte se totiž i jinde.

Klatovské katakomby
V horku se můžete ochladit i v podzemí a jednou z možností jsou katakomby v Katovech. Katakomby se nacházejí pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Katakomby byly původně určeny pro pohřbívání zesnulých. Většina těl byla prostředím mumifikována, ale mnoho mumií se časem rozpadlo. Dodnes se zachovalo asi 30 mumií, které můžete zhlédnout při návštěvě. Kromě mumií si prohlédnete i pamětní kameny.

Jihlavské podzemí
Další možností návštěvy podzemních chodeb nabízí město Jihlava. Chodby zde byly zbudovány od 14. do 17. století. Co vás ale bude zajímat nejvíce, je to, že teplota v podzemí se pohybuje od 8 do 12 °C – velmi příjemná oproti té, která panuje venku, že? Jedna z chodeb je povlečena zelenkavým povlakem a světélkuje – tam se nevypravujte, pokud máte hrůzu z hororů…

Koněpruské jeskyně
V horkém počasí se určitě vyplatí vyrazit do jeskyní. Ty Koněpruské jsou blízko u Prahy a nacházejí se severně od okraje Brd v Českém krasu. Se svolením průvodce si někdy můžete i osahat některé krápníky (samozřejmostí je nelámat je, protože za to hrozí velké pokuty). Po návštěvě jeskyní nezapomeňte také navštívit lom pod jeskyněmi, protože když budete mít štěstí, najdete zde části zkamenělin (trilobity, lilijice aj.).

Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně jsou nejznámější jeskyně v Moravském Krasu, jimiž se dostanete až na dno propasti Macocha. Krápníková výzdoba je vskutku impozantní, ovšem na krápníky je zakázáno i sahat. Přesto vás zážitek bude provázet po celý život. Část trasy totiž pojedete na lodičce.
TIP: Na všechny podzemní i jeskynní výpravy si s sebou vezměte alespoň mikinu a ponožky, ať nenastydnete z rozdílů teplot.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.jihlava-city.cz, www.katakomby.cz