Kde se nachází unikátní přírodní útvar Venušiny misky? Co o tomto neobvyklém úkazu vytvořeném přírodou praví legendy? Čím je místo výjimečné?
Naše země se může pochlubit řadou krásných a neobyčejných útvarů, které jsou dílem přírody. Za pozornost a návštěvu rozhodně stojí i jeden z kamenných hříček přírody, který se nachází v oblasti Jeseníků, zhruba 4 km od obce Velká Kraš. Je vidět na vrcholu nevysoké hory Smolný mezi Vidnavou a Žulovou najdete přírodní útvar nesoucí název Venušiny misky.
Na žulových skalách se vytvořily vlivem zvětrávacích a erozních reakcí obrovské skalní mísy, které na první pohled vzbuzují dojem, že jsou dílem velmi zručného kameníka. Jde o pozoruhodný geomorfologický výtvor. Venušiny misky jsou součástí Rychlebských hor.
Smolný vrch ležící v zapadlém javornickém výběžku ve Slezsku není obecnou veřejností až natolik známý. Je to škoda, neboť se jedná o krásný exemplář ostrovní hory s malebnou částí v naší zemi.
Národní přírodní památka
Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně evokující vzhledem obrovské mísy. Skalní misky a další výtvory vznikaly během pleistocénu a holocénu chemickým působením srážkové vody, kulovitou odlučností zdejší žuly a zvětráváním. Největší ze skalních mís má takřka dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m a hloubkou přes 1 m. Pojme přibližně 65 l vody. Jen v období dlouhotrvajícího sucha bývá mísa vyschlá. Jinak se na jejím dně stále udržuje voda, která se jen pozvolna odpařuje.
Skalisko s Venušinými miskami bylo upraveno jako vyhlídka, která je ohrazena kovovým zábradlím. Z vyhlídky je krásný pohled na Žulovskou pahorkatinu, louky Šíravy a je možné taktéž vidět severní část hlavního hřebene Rychlebských hor.
Pojmenování útvaru provází neobvyklý příběh
Tyto neobvyklé útvary, které nesou název Venušiny misky provází hned několik pověstí. Praví se, že sloužily a kdo ví, možná stále slouží nadpřirozeným bytostem, údajně drobným Venušiným lidem neboli Venusleute a skřítkům. Jedná se o bytosti, které měly žít pod skalami a bylo je možné spatřit po setmění. Venušiny misky používaly ke koupání, praní i vaření. Mělo se jednat o laskavé a dobrosrdečné bytosti se vzrůstem o něco vyšší než trpaslíci. Tato malá stvoření prý pomáhají ztraceným poutníkům nalézt správnou cestu. Turisté se k místu dostanou po značených trasách, které vedou z Velké Kraše či z Černé Vody, tudy vás čeká krásná cesta kolem rybníků. To jen abyste věděli, kdybyste neměli to štěstí na skřítka a museli spoléhat na sebe.
Jiná pověst praví, že Venušiny misky mají kouzelnou moc. Pokud si žena sedne do jedné ze skalních mís, tak se do roka vdá a otěhotní. V této souvislosti se k tomuto útvaru váže příběh, kdy se do Venušiných misek chodila koupat místní dívka Vendulka. Děvče si užívalo koupání, aniž by tušilo, že je sledováno. Vendulku sledoval sedlák, který ji zcela náhodou spatřil a měl dojem, že vidí krásnou Venuši. Poté se sem začal sedlák pravidelně vracet, neboť chtěl znovu vidět Vendulku. Zda dívka opravdu do roka přišla do jiného stavu, to se ovšem už neví. Nicméně mísy, které se staly záminkou k mnoha pověstem, se staly v roce 1971 národní přírodní památkou.
Jak Venušiny misky získaly skutečně své jméno, není dosud jasné. Odborníci zastávají názor, že mohly být tyto skalní mísy v minulosti považovány za pohanské obětní nádoby, byly tak spjaty s kultem římské bohyně Venuše. Při průzkumu bylo zjištěno poměrně velké množství těchto skalních mís. V minulosti byly některé skalní mísy zničeny v důsledku těžby kamene a v současné době dochází k poškození ze strany neukázněných a neohleduplných návštěvníků.
Lame mi srdce, kdyz vidim ty skalecky navrtane a dovnitr dane zabradli, ktere se stejnak za par let rozpadne. Skodu delaji uz ti, kteri to oteviraji verejnosti. Ti sami lide pak nadavaji na druhe. Pritom otevreli cestu k dalsimu niceni, ktere sami zapocali.
Ty misky vznikly tak, že se v nich za dešťů točily jiné zbytky této horniny. Ty se zase jmenovali „Venušiny kuličky“.