Tuhle rozhlednu bychom našli na stejnojmenném kopci v krásné oblasti Šumavy. Její dřívější využití bylo jako zařízení elektronické ostrahy naší státní hranice, ze které se sledoval radiový provoz až do velké hloubky Spolkové republiky Německo. V pomyslné soutěži výšek rozhleden, by se rozhledna Poledník umístila na třetím místě. Hned po rozhledně na Pradědu a rozhledně Boubín.
V době stavby byla rozhledna tajným vojenským objektem s krytým označením TOPAS. Tohle místo bylo tak tajné, že kolikrát ani nebylo naznačeno na mapách. Po roce 1989 začal celý objekt chátrat, dokud se v roce 1997 nerozhodlo o jeho rekonstrukci. Netrvalo to dlouho a v roce 1998 byla rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Ihned po jejím otevření se rozhledna stala jedním z nejnavštěvovanějších míst Národního parku Šumava. Dík její oblíbenosti se v roce 2009 zprovoznila malá fotovoltaická elektrárna, která dokáže pokrýt veškerou spotřebu energie rozhledny.
Po vystoupání 227 schodů se dostanete na vrcholek rozhledny až do výšky 37 metrů a okolo vás se rozprostře její typická podoba, která skýtá v horní polovině tři půlkruhová patra. Ze samého vrcholku věže se vám naskytne panorama celého středu Šumavy, uvidíte například Velký Javor, Malý a Velký Roklan či Boubín, dále také Bavorský les, a když se vám poštěstí dobrá viditelnost, zahlédnete i vrcholky Alp.
Nezapomeňte navštívit expozici
Pokud se rozhodnete navštívit expozici této věže, tak vaše cesta začne ve vstupní chodbě, kde budete obdivovat tři lesní vegetační stupně, podél nichž vystoupáte až na samý vrchol věže. Tyhle vegetační stupně jsou smrko-bukový, buko-smrkový a smrkový lesní.
V prvním patře naleznete obslužný pult, když vystoupáte do druhého patra, čeká vás prezentace historie celého poledníku a na úplném vršku ve třetím patře jsou výstavní prostory.
Tak přijďte potrénovat nohy na schody a nechat se odměnit krásným výhledem.
Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz