Mumlavský vodopád: Hledáte inspiraci na výlet? Pak není třeba cestovat nikterak daleko. Stačí se vypravit do Krkonoš. Naplánovat cestu můžete kdykoli v průběhu roku.
Mumlavský vodopád patří mezi turisticky nejatraktivnější místa v pohoří Krkonoš. Nachází se nedaleko rekreačního střediska, na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem. K vodopádu vedou 2 turisticky značené trasy. Jedna je přímo z Harrachova od sklárny krásným prostředím říčky Mumlavy. Druhá je kratší, vede z harrachovského autobusového nádraží, ale není tak malebná jako první cesta. Pokud pojedete autem, je možné bezplatné parkování v blízkosti autobusového nádraží v Harrachově nebo na parkovišti u silnice směrem z Harrachova k hraničnímu přechodu.
Nejmohutnější vodopád v ČR
Nejbohatší vodopád na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky zhruba 10 m. Zabírá celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jde o prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky. Údajně se původně jednalo jen o větší kaskádu, ale zpětná eroze neustále zvyšovala její strmost a prohlubovala vývařiště. Horní část Mumlavského vodopádu zůstala dodnes s mírným sklonem.
U vodopádu se nachází Mumlavská bouda, kde je místo původní hájovny výletní restaurace. Hájovna byla postavena v 19. století. V blízké Kamenné skále se donedávna těžil baryt a další minerály. Dnes je z dolu Hornické muzeum.
Vodopád měnící se na ledopád
Pokud se k návštěvě vypravíte v zimě, možná se vám naskytne příležitost pozorovat mohutný ledopád. Vzniká díky mrazu, který tak z vody vytvoří originální ledovou krásu.
Jméno Mumlavského vodopádu a říčky Mumlavy pochází z německého slova mümmeln, česky mumlat. Vystihuje zvuk, který vydává Mumlava v celé délce toku, neboť od prameniště pod Kotlem až k ústí do Jizery na Mýtě neustále protéká vodopády, kaskády a stupně. Mumlava je dlouhá 12 km a tvoří hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami.
Mumlavský vodopád je široký 10 m. Při vysokém stavu vody přes něj padá jednolitá masa vody, zatímco při nízkém průtoku se rozdělí na několik menších ramen. Jedná se o nejdokonalejší typ horizontálního celistvého vodopádu v ČR.
Zdroje: www.region-krkonose.cz, www.mumlavskyvodopad.cz