Maroko – barevné a exotické s vůní mátového čaje

Maroko si oblíbilo mnoho cestovatelů, návštěvníky láká na exotiku, architektonické památky a nádherné přírodní scenerie. Patří mezi nejvyspělejší státy severní Afriky, tudíž nemusíte mít z návštěvy žádné obavy. Cesty rozhodně nebudete litovat.

Maroko nebo také Marocké království je ve skutečnosti konstituční monarchie. Leží na severozápadě Afriky v oblasti Maghrebu. Prolínají se tu letoviska na březích moře s orientálními městy, které vypadají jak z pohádek tisíce a jedné noci. Bohatá kultura je zasazena do divoké přírody. Země je oblíbena i pro poměrně krátkou dobu letu. Pojďme se seznámit s některými zajímavými místy.

ait-benhaddou-maroko
Maroko, zdroj Envato

Praktické informace před cestou

  • Elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi, v odlehlejších oblastech se na to ale nelze plně spolehnout, proto je lepší si vzít adaptér.
  • Maroko je poměrně bezpečná země, ale v turistických destinacích se můžete setkat s drobnou kriminalitou
  • Klima je různorodé, na severu je mírné středomořské. Horské oblasti se vyznačují typickým kontinentálním podnebím – léto teplé, zima studená. Ve vnitrozemí a na jihu se setkáte s horkem a suchem.
  • Úředním jazykem je arabština a berberština, anglicky se domluvíte zvláště ve větších městech.
  • Pro pobyt kratší než 3 měsíce je pro občany ČR bezvízový styk, pas musí mít platnost více než 6 měsíců.
  • Platí zákaz vyvážet ze země zvířata a rostliny.
  • Při návštěvě rozhodně nevynechte hradbami obehnaná centra měst (mediny). Právě zde se ukrývá to pravé kouzlo orientu, propletené uličky jsou plné kovotepců, hrnčířů, tkalců a jiných mistrů řemesla. Dýchne tu na vás závan minulosti.
  • Na každém kroku můžete ochutnat silné slazený mátový čaj, který se tradičně podává z kovových konvic. Velmi osvěží a dodá energii.
mena-dirhamy-maroko
Marocká měna Dirhamy, zdroj: Envato

Casablanca

O slavné filmové romanci Casablanca s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou slyšela asi většina lidí, byla natočena v roce 1942 a zajistila městu věhlas. Casablanca však nabízí mnohem více.

Metropole je významným přístavem a také důležitým průmyslovým centrem. I když má všechny rysy západní metropole s moderními stavbami, setkáme se zde i se starou architekturou.

Například místní mešita Hassana II., která je jednou z největších náboženských staveb na světě. Mohou do ní vstoupit i nemuslimové. Dokončena byla až v roce 1993, na oslavu šedesátých narozenin krále Hasana II. Minaret měří 210 m a pojme až 25 000 lidí. Na stavbě pracovali nejlepší místní mistři řemesla, důkazem jsou krásné mozaiky, dřevořezby a štukované římsy. V celém komplexu se nachází univerzita, knihovna a muzeum.

Za návštěvu také stojí elegantní čtvrť Anfa, také Place Mohamed V., což je náměstí v samém centru s budovami vystavěných v maurském stylu ovlivněného art decem. Katedrála Sacre Coeur byla postavena za francouzské nadvlády v roce 1930, v novogotickém stylu s patrnými marockými vlivy.

casablanca-maroko
Casablanca, zdroj: Envato

Marrakesh

Řadí se mezi kvarteto královských měst, bylo založeno v roce 1062 za vlády Almorávidů. Metropole se stala důležitou křižovatkou obchodníků a kupců ze Sahary i pohoří Atlas.

Pozoruhodným místem je velké náměstí Jemaa el Fna, přes den není až tak zvláštní, ale s večerem ožívá. Vyrojí se tu množství kejklířů, umělců, trhovců, tanečníků a muzikantů. Dominantou města je mešita Koutubíja, jejíž základní kámen byl položen na konci 12. století.  

Turistickým lákadlem je mauzoleum dynastie Saad, Medresa Ben Youssef (islámská vysoká škola s mešitou), Majorelle Garden nebo palác Bahia.

bahia-palace-marrakesh
Marrakesh, zdroj: Envato

Fes

Dlouhá staletí bylo město centrem kultury, vzdělanosti a vědy. Prý tu doposud žijí ti nejvzdělanější a nejvšestrannější lidé. Dělí se na dvě části, modernější Ville Nouvelle, vystavěný Francouzi za okupace a staré město pamatující období středověku. V 9. století tu byla vybudována Kairuánská univerzita, což bylo centrum kvalitního vzdělání, a tak je tomu doposud.

Na pravém břehu řeky Boukhareb našli kdysi útočiště muslimové a židé, kteří prchali z Andalusie před křesťanskou krutovládou. Jejich přítomnost je zosobněna v názvu Andaluské mešity, která představuje jednu ze základních památek. Tato část Fezu žije poklidným a tradičním životem.

Na druhém břehu se v minulosti usadili uprchlíci z tuniského Kairuánu, kteří utíkali před politickými boji. Specialitou této části Fezu je koželužství a barvířství, stejně jako kovotepectví.

maroko-kozesnictvi
Fes, zdroj: Pixabay

Essaouira

Atlantické pobřeží Maroka ukrývá velmi zajímavou destinaci. V roce 2001 se stalo město součástí světového dědictví UNESCO. Má příjemnou přímořskou atmosféru a úzké modrobílé uličky.

Dochovaly se zde hradby, citadely a zbytky portugalské pevnosti. Místní atmosféra se dostane pod kůži každému při toulkách starobylými uličkami, pokud vás přepadne hlad, zajděte si k některému místnímu stánku, kde vám připraví ryby z moře přímo na grilu.

essaouira-maroko
Essaouira, zdroj: Envato

Vodopád Uzúd

Místo nacházející se přes 160 km od Marrakeshe je doslova ráj na zemi. Kaskády leží na 100 m vysokém skalním prahu. Voda se proplétá mezi červeným pískovcem. Místo je klidné a zachovala se tu krásná příroda v okolí. Zásluhu na tom má, že není úplně masově navštěvováno turisty.

ouzoud-uzud-vodopady-maroko
Vodopády Úzud, zdroj: Envato

Pohoří Atlas a Jebel Tubkal

Pohoří Atlas se line Marokem, Alžírem a Tunisem v celkové délce 2500 km. V Maroku je pohoří obývané berbery a všude jsou roztroušeny jejich vesnice. Setkáte se tu s tradiční berberskou kulturou.  Nejvyšším vrcholem je Jebel Toubkal s výškou 4167 km. Místo je domovem mnoha unikátních druhů rostlin a zvířat. Stalo se oblíbeným místem pro trek, je třeba mít dobré vybavení a kondici.

pohori-atlas-maroko
Pohoří Atlas, zdroj: Envato

Sahara

Sahara je rozlehlá, nejsou to však jen písečné dálky, ale i třeba hory. Můžete se vydat do míst, kde lze vidět písečné duny (Erg Chebbi a erg Chigaga). Celá Marocká část Sahary je tichá a klidná, nejsou tu velká města, ale jen roztroušené vesničky. Místní obyvatelé pronajímají příbytky cestovatelům. Pochutnat si můžete na berberské kuchyni.

sahara-maroko
Sahara, zdroj: Envato

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?