
I když se říká, že blesk nikdy neudeří do jednoho místa dvakrát, tak to není až tak úplná pravda. Aneb nikdy neříkat nikdy. Je jedno místo, kde toto opravdu neplatí. Protože na jezeře Maracaibo se takřka každou noc odehrává světelná show nemající na světě obdoby. Zde v hlavní roli právě hrají blesky.
Lagunové jezero Maracaibo
Ve Venezuele, konkrétně u města Maracaibo se rozprostírá stejnojmenné jezero. Je napájeno řekou Catacumba. Nachází se v horském údolí mezi hřeby Sierra de Perija a Cordilera de Mérida. Rozloha jezera Maracaibo je cca 13 000 km² a jeho hloubka je od 2 m až do maxima 250 m na jihu. Jezero je místem, které je doslova magnetem na blesky.
Bouřky se na soutoku řeky Catacumbo a lagunového jezera Maracaibo vyskytují minimálně dvěstěkrát za rok. V Catatumbo připadá zhruba 250 blesků na km², což činí z lokality největší přírodní elektrárnu. I když rozloha jezera je přibližně 13 000 km², tak bouře se zpravidla odehrávají jen na jižních cca 5000 km².
Impozantní a nevídaná světelná show
Nejedná se o jednorázovou záležitost, neboť tento stav trvá již tisíciletí. Prakticky se tak koná denně stejné divadlo v rámci světelné show. A to obvykle ve 2 etapách se tu bouře objevují po dobu 7 hodin. Ze vzdálenosti 30 km a s odrazem v jezeře jsou vidět blesky, jejichž hřmění sem ovšem nedolehne. I tak se intenzita bouří v průběhu roku liší. Méně jich je v období sušších měsíců, jako je leden a únor. Naopak v říjnu hromy prakticky vůbec neutichají. Spatřit jich tak lze až oněch 28 blesků každou minutu. Jejich délka je okolo 5 km.
Venezuelské jezero Maracaibo je blízko Karibského moře v horách. Nad ním se setkávají vzdušné proudy jak z Tichého, tak i z Atlantického oceánu. A právě tyto střety vzdušných proudů, klimat a studený horský vzduch způsobují velmi častý výskyt bouřek doprovázených blesky.
Když nad jezerem zabouří, tak podle očitých svědků zasáhne jezero až 28 blesků za minutu. Zásah bleskem tak jezero dostane ze 365 dní v roce údajně ve 297 dnech. Blesky je tak jezero doslova bombardováno takřka každý den po celý rok.
Záhada v podobě blesků bez hromu

Jezero Maracaibo je zapsáno v Guinessově knize rekordů coby místo s největším počtem zásahu blesky. Podle dat ze satelitu, které používají speciální senzory, umí vědci určit místo zásahu blesků s větší přesností, než kdykoli předtím.
Catatumbské blesky bez hromů jsou mýtus, jenž místní rádi přiživují, ale má své opodstatnění. Když totiž bouře přichází z jezera, blesky jsou vidět na velmi velkou vzdálenost a to až právě i 30 km. Hrom se tak k vaším uším nedostane. Většina návštěvníků z celého světa se shoduje, že blízkou bouřku provázejí zcela běžné hromy.
Obliba zdejších blesků
Místní mají rádi bouře, blesky. Nedají na ně dopustit. A naopak je vyděsila mimořádná událost, když jeden rok se bouře neobjevily po dobu několika týdnů.
Díky Catatumbským bleskům je oblast jezera jedním z nejvíce navštěvovaných míst v zemi. Láká stejně, jako například Stolové hory či nejvyšší vodopád světa Salto del Ángel. Vroucí vztah místních má oporu i v historii. Noční blesky osvětlují okolí. Na to ovšem doplatil známý sir Francis Drake, jenž se v roce 1595 pokusil Maracaibo napadnout. Byl prozrazen a raději odplul. Catatumbské blesky sehrály význačnou roli rovněž v bitvě o nezávislost Venezuely.
Oblast mající ještě jedno prvenství
Oblast má ještě jedno další prvenství. Oprávněně je považována za největšího producenta ozónu na světě. Při přechodu blesku vzduchem produkuje oxid dusnatý. Ten se vlivem slunečního záření následně mění na ozón. Zda tento ozón skutečně končí v ozónové vrstvě naší planety, nebylo ze strany odborníků potvrzeno. Je zde řada teorií, které se snaží vysvětlit extrémní koncentraci blesků. Někteří se kloní k názoru, že za vším stojí geologické vlastnosti, které způsobují neustálý nízký tlak a ten, jak je známo, bouře způsobuje.
Zdroj informací:
enigmaplus.cz/maracaibo-zahadne-jezero-blesku/
cs.wikipedia.org/wiki/Maracaibo_(jezero)