
Angkor Watu: Kambodžské chrámy nacházející se v jedné z nejvíce chudých zemí Asie, mají návštěvníkům co nabídnout. Menu v podobě dechberoucí krásy, historické skvosty zanechají nezapomenutelný zážitek v každém, kdo osobně navštíví tyto monumenty.
Voda coby základ života
Hned v úvodu je třeba vysvětlit zásadní fakt a sice, ačkoli krajina okolo chrámů vypadá vyprahle, tak voda při stavbě i zdejších chrámových rituálech hrála významnou roli. Už naši předkové totiž vypozorovali, že se deště vracejí každý rok naprosto přesně. Na základě toho postavili velké nádrže, které je možné dodnes zde spatřit. Ty největší zaujímají plochu okolo 30 km². Z nádrží vedly další kanály, které po celý rok zvlhčovaly základy jednoho z největších a nejznámějších chrámů Angkor Watu. Kdyby kanály vyschly, chrám by se pak časem zřítil.
Voda měla podstatný význam. Angkorští králové si ji nechávali přivádět do obrovských kamenných bazénů. Jeden z nich se dochoval a je možné jej spatřit v samotném srdci Angkor Watu. Jeho hloubka je cca 4 m a vždy byl dostatečně naplněn monzunovým deštěm. Rituál v podobě obřadné koupele byl v moci pouze královské rodiny. Angkor postavil král Súrjavarman II. Stavba trvala zhruba 50 let. Král i jeho poddaní byli hinduisté, odpovídá tomu symbolika a výzdoba chrámu.
Prastaré středověké město

Angkor není jen malá plocha, kde se nachází impozantní chrámy, ale jedná se o prastaré velkoměsto. Angkor byl největším středověkým městem a centrem mocné Khmérské říše. Ve svém největším rozkvětu, tj. ve 12. století mělo město přes milion obyvatel a rozkládalo se na ploše přesahující více jak 400 km².
Zatímco paláce a domy postavené ze dřeva podlehly času, tak chrámy zasvěcené bohům a postavené z kamene odolaly. Nejlepší na tom tak je, že desítky chrámů se zachovaly dodnes a to dokonce v poměrně velmi dobrém stavu. Impozantní místo řádného rozměru, že i na úkor toho, že chrámy navštíví každoročně na dva miliony turistů, tak se zde dobře rozptýlí. Tudíž nehrozí hlava na hlavě, ale krásně si můžete celý komplex v klidu pořádně prozkoumat a strávit zde několik hodin.
Celý komplex je opravdu velmi rozsáhlý, nabízí i řadu kouzelných míst, skýtá procházení bludištěm chodeb, průchodů, malých nádvoří. Mezi nejpozoruhodnější místa patří jak zdejší zachovalé chrámy, ale také strom Tomb Raider, krokodýlí strom apod. Pohledem na kořeny pohlcující chrám se můžete kochat jak dlouho budete chtít a to jen za pokřikování ptáků, opic a dalších zdejších návštěvníků.
Dříve největší město, poté chátrající objekt, nyní velkolepé místo
Chrámový komplex Angkor poté co byl největším městem ve středověku, začal po čtyři století značně chátrat zcela opuštěný v pralese. Dnes jsou naštěstí desítky zachovaných chrámů opraveny.
Mezi nejpopulárnější náleží chrám Angkor Wat. Za nejzáhadnější a dodnes málo prozkoumaný je archeology považován chrám Bayon. Chrám tvoří 16 věží, které jsou propojené kamennými ochozy a galeriemi. Věže jsou v reálu pilíře, které podpírají podivně a záhadně se usmívající tváře. Khmérští stavitelé neznali základy, a tak prostě stavěli kameny na sebe jako dětské kostky. Nicméně hinduisté zastávají názor, že tyto kamenné tváře patří angkorskému králi Jayavarmanovi VII.
Nový objev a jediná slabina v magickém komplexu
Tak jednak turistický průmysl i zájem ze strany archeologů dostal nový impulz v podobě zprávy pocházející od australských vědců. Ti při leteckém průzkumu oblasti objevili za pomoci laserové technologie zbytky dalších rozlehlých měst. Ta měla být vybudována stejnou khmerskou civilizací, která postavila Angkor Wat. Jak se zdá, v kambodžské džungli se nachází ještě mnoho tajemství a neobjevených míst.
Jedinou slabinou tohoto impozantního komplexu je to, že žádná pořízená fotografie nemůže dostatečně zachytit zdejší dechberoucí atmosféru. Tohle se opravdu musí zažít a vidět na vlastní oči.