Možná jste slyšeli o zdejším zámku, ale kde se vlastně Veltrusy nachází? A co kromě zajímavých prohlídkových okruhů lze vidět na zámku?
Veltrusy, to je malebné městečko ve středních Čechách nacházející se na břehu řeky Vltavy a je právě proslulé díky krásnému zámku. Zdejší zámek však nabízí návštěvníkům více atraktivních akcí, než jsou jen prohlídkové okruhy.
Kouzlo barokního zámku
Barokní zámek rodiny Chotků z 18. století, jenž byl později klasicistně upraven, najdete uprostřed krajinářského parku. Zámek, jenž byl původně jen letohrádkem, až později došlo k významnému rozšíření. Do roku 1945 patřil zámek rodu Chotků z Chotkova a Vojnína. V současné době zámek spravuje Národní památkový ústav. Zámek je atraktivním místem nejen pro turisty, ale také pro filmaře takřka z celého světa, tj. tuzemské i zahraniční. Natáčela se zde řada televizních inscenací, pohádek, filmů, seriálů, pořadů i dokumentů.
Prohlídkové okruhy pro návštěvníky
Na výběr máte ze dvou okruhů, záleží na vás, který si zvolíte, zda jeden či absolvujete oba dva. Vzdělávací okruh mající název Aristokracie: začátek konce nabízí nahlédnutí do života posledních majitelů veltruského panství, kterými byli Livie a Karel Chotkovi. Ti se na zdejší zámek dostali na základě pozvání od hraběte Arnošta Chotka. Stalo se tak v roce 1921. Tento vzdělávací okruh vás seznámí nejen s prostředím tehdejší doby, ale také s rolí šlechty ve státní správě či jejím životním stylem. Program je situován od počátku 18. století, kdy Chotkové započali úspěšnou úřednickou kariéru a končí ve 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.
Druhý okruh neboli výstava s názvem Míry, váhy, závaží na zámku vám náležitě ukáže a seznámí s historií ohledně měření, vážení, ale také zde uvidíte mnoho dalšího, jako různé způsoby kontroly přesnosti měření. Důraz je zde kladen na základní fakta vážící se k mírám a váhám, tj. poctivost, přesnost, spravedlnost.
Malebný zámecký park
Přírodně krajinářský park tvoří dnes již neodmyslitelnou součást zámku. Už zakladatel zámku Václav Antonín Chotek pamatoval na úpravu sídla a jeho okolí. A právě v době výstavby nakupoval různá semena květin, ale také okrasné i ovocné dřeviny. Krajinu orientoval do francouzského stylu. Zahrada však byla zničena při povodni v roce 1764 a nedošlo k jejímu obnovení,. Vzhledem k tomu, že zde došlo k dalším velkým povodním v následujících letech, došlo ke stavbě nákladného regulačního zařízení se stavidly. Zůstalo však u zachování i zemědělských ploch, neboť se jednalo o výnosné zisky.
A tak vznikl park, jehož primárním účelem bylo, aby sloužil jako místo pro odpočinek a různé kratochvíle panstva a k tomu byl směřován jeho vývoj. Dodnes zde tak návštěvník může vidět několik dochovaných staveb, kde se členové rodiny scházely ke hraní společenských her, ke společnému čtení či ke stolování.
Zámecká obora s živou zvěří
K zámku patří i tzv. daňčí obora, která se na mapě veltruského parku objevuje dokonce již okolo roku 1802. A jelikož právě daněk, konkrétně daněk skvrnitý, byl pro svůj exotický vzhled chován v českých oborách již v 17. století, jeho obliba stoupala a daňčí zvěř se nacházela poblíž šlechtických sídel. Nehledě na to, že daňčí zvěř není tak plachá.
Z tohoto důvodu je zdejší daňčí obora viditelnou ukázkou zapojení veltruské zámecké obory do celkového komplexu parku, kde je situována a ohrazena tak, aby při pohledu z hlavního sálu byla vidět zvěř na hlavním průhledu. Veltruský park je domácím prostředím pro volně žijící srnčí zvěř, ale také je i domovem zajíců a bažantů. Zvěř se nachází v celém parku a umocňuje jeho romantický ráz.