Hledáte ideální výlet pro děti, při kterém si však na své přijdou i dospělí? Zámek Orlík a jeho okolí má pro každého něco. Budete okouzleni půvabnými zámeckými interiéry, sílu načerpáte v okolních zahradách, osvěžíte se plavbou po Vltavě a podle času a chuti můžete prozkoumat třeba i blízké akvárium sladkovodních ryb nebo zajímavou zříceninu hradu Choustník.
Zámek Orlík si dnes nedovedeme představit jinak, než shlížející se v nedaleké vodní hladině řeky Vltavy. Ovšem původně se tyčil na skalním ostrohu nad ní, aby jakožto říční celnice měl perfektní přehled o tom, co se děje v jeho okolí. To se změnilo postavením Orlické přehrady v roce 1960, která zvedla hladinu asi o šedesát metrů. Z původní dominanty na vysoké skále se rázem stal téměř vodní zámek.
Svůj výlet začněte na zámku Orlík
Nejde o žádné plané doporučení. Pokud si totiž budete chtít projít interiéry se vším všudy, připravte se asi na dvouhodinovou prohlídku (započítána je i koupě vstupenek apod.). A takový program by děti vždy měly absolvovat maximálně odpočaté.
I když byl Orlík vy 13. století pouhou vodní tvrzí, během své dlouhé historie prodělal řadu přestaveb a vylepšení. Nejvíce ho zušlechtili Schwarzenbergové v 19. století. Právě z jejich doby pocházejí honosné interiéry zámku, odkazující na šlechtický život v tomto období. A rozhodně nejde jen o pozdní gotiku, narazit můžete třeba i na mimořádně zdobný empírový styl, zastoupený zejména nábytkem. Za pozornost stojí zejména dva sály:
- Teskův sál s vyřezávaným kazetovým stropem, pojmenovaný podle svého tvůrce.
- Rytířský sál, vyzdobený spíše v romantickém duchu.
Není bez zajímavosti, že v obou nejhonosněji empírově vyzdobených místnostech je možné vidět nejčistší podobu empíru na našem území. Můžete si tak udělat představu o tom, jak to v Evropě vypadalo za Napoleona Bonaparte. Mimochodem busta tohoto vojevůdce byla Schwarzenbergům darována jím samotným.
Chodby zámku jsou zdobeny loveckým trofejemi a na své si přijdou i milovníci zbraní. A na konci prohlídky na vás čeká i Klaudiánova mapa – nejstarší tištěná mapa Čech vůbec.
Park, který přechází do volné krajiny
Až vyjdete ze zámku, neutíkejte hned pryč. I samotný zámecký park stojí za shlédnutí. Pokud dostanete chuť na něco dobrého, ráda vás přivítá zámecká restaurace. Nechybí ani dětský koutek.
V samotném parku se během sezóny často pořádají nejrůznější akce. Ale užít si můžete i procházku mezi pestrobarevnými záhony letniček nebo alespoň zvenčí obdivovat majestátní Schwarzenbergskou hrobku spolu s nedalekou hájovnou. Na návštěvu parku s restaurací si vyhraďte okolo dvou hodin.
Nechce se vám chodit pěšky? Vezměte to po vodě
Mít vodu hned pod zámeckými hradbami má pro zámek, jako je Orlík, mnohé výhody. Dokáže například spoustu turistů nalákat na příjemnou plavbu po Vltavě. V přístavišti pod Orlíkem můžete i s dětmi nastoupit do pohodlného parníku a vybrat si hned ze tří tras:
Orlík – Zvíkov (od dubna do října)
Orlík – přehrada Orlík (v červenci a srpnu)
Orlík – Týn nad Vltavou (v červenci a srpnu, každé úterý, čtvrtek a sobotu)
A čekání na dobu odjezdu, jež se může v době vrcholící sezóny trochu protáhnout, vám zkrátí návštěva sladkovodního Akvária Orlík nad Vltavou přímo v zámeckém areálu. 18 akvárií, 25 000 litrů vody a spousta zajímavých ryb českých vod. Viděly už vaše děti někdy naživo kapra, sumce, jesetera, štiku, lína či okouna? Tady si podobný zážitek užijí dosytosti. Navíc je v akváriu příjemně chladno i během nejparnějšího léta, což jeho návštěvu během sezóny činí ještě atraktivnější. Počítejte s časovou náročností přibližně 25-45 minut podle zvědavosti vašich ratolestí. A nechybí ani venkovní zoo koutek s veverkami a bažanty.
Parníkem až na Orlickou přehradu
Pěšky by šlo o poněkud náročný výlet, zámek a přehrada jsou od sebe totiž vzdáleny asi 12 km. Ale cesta sem určitě stojí za to. I procházka okolo je nádherná. Obdivovat můžete nejvyšší betonovou hrázi v ČR a užívat si jedinečného klimatu, který v okolí naší nejvodnatější nádrže panuje. A pokud chcete ještě něco víc, vsaďte na prohlídku útrob přehrady včetně vodní elektrárny. Je ovšem potřeba domluvit se předem. Jde to přes telefon nebo e-mail a prohlídky nejsou limitovány minimálním počtem osob.
Pokud si vzpomenete na tuto kratochvíli až na zámku, zkuste se poptat u stanoviště lodí. Ty, které jezdí na přehradu, mívají o volných termínech přehled a jejich kapitáni vám rádi řeknou, zda se právě dnes koná na orlické přehradě nějaká prohlídka, případně předá kontakt na provozovatele.
Zájemci o prohlídku se musí před stanoveným časem shromáždit před hlavními modrými vraty. Bohužel v areálu jsou dvě, takže se ujistěte, že nestojíte před těmi, které vedou do areálu Povodí Vltavy. Parkování přímo před vstupem do elektrárny možné není. Jedete-li autem, nechte ho v obci Solenice.
Za Choustníkem kousek od Orlíku
Stačí vám absolvovat pět kilometrů příjemné procházky lesem od zámku Orlík (nebo si částečně vypomoci autem) a octnete se u velmi zajímavé zříceniny hradu Choustník. Jde o tip pro všechny, kterým tlačenice v zámeckých interiérech nebo přeplněné lodičky tak úplně nevyhovují. Na Choustníku totiž nikdy moc turistů nebývá. Zato jde o báječné místo na piknik. Na 18 metrů vysokou věž lze i dnes vystoupit. A v sezóně rostou v okolí Choustníku dokonce i houby!
Článek opravdu krásný, jen mi tam nějak neštimuje ten Choustník. Jestli jich v republice není více, pak těch pět kilometrů budete muset absolvovat cca 12x. Bydlím asi pět kilometrů od zmíněné zříceniny a s jistotou mohu říci, že by se mi pěšky na Orlík nechtělo.