Zbrašovské jeskyně | Teplice nad Bečvou v Hranickém krasu se nepyšní jen svými lázněmi, ale taky Zbrašovskými jeskyněmi, jež se nachází v malebném údolí řeky Bečvy. Tento jeskynní systém evropského významu vznikl současným působením atmosférických a teplých minerálních vod vystupujících z velkých vápencových hloubek.
První objev jeskyně
Zbrašovské jeskyně byly objeveny v létě roku 1912 dělníky, kteří v obecním kamenolomu Na Baránce odkryli ve skalní stěně svislou puklinu. V zimě díky silným mrazům z ní začal vyrážet silný sloupec páry. Bratři Josef a Čeněk Chromí puklinu rozšířili, postupně vyklidili suť a v lednu 1913 sestoupili 42 m hlubokým komínem do prostoru, který byl později nazván Jurikův dóm. Od roku 1926 je jeskyně zpřístupněna pro veřejnost.
Co je na jeskyních tak zajímavé?
Hlavním unikátem této jeskyně je minerál aragonit, dále raftové stalagmity a kulovité povlaky připomínající koblihy. I v této jeskyni najdeme nebezpečná místa, jako jsou nejnižší úrovně jeskyně, jež jsou trvale zaplněny oxidem uhličitým – ten v určitých místech tvoří nebezpečná plynová jezera. Avšak turistický chodník se těmto místům vyhýbá. Celoroční teplota jeskyně je 14°C, čímž se staly nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice.
Zajímavost
V blízkosti tohoto systému jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky – Hranická propast. Suchá část, do níž je možno shlédnout, se pyšní hloubkou 69,5 metru. Nové měření z roku 2016 ukázalo, že zatopená část má hloubku -404 metrů, celková hloubka je tedy -473,5 metru. Dna dosud nebylo dosaženo, tudíž celková hloubka nemusí být konečná.
Prohlídky
Prohlídkový okruh je dlouhý 375 metrů a jedna prohlídka s průvodcem trvá cca 50-60 minut. Otevírací doba je individuální, celý leden je zavřeno.
Vyrazte do jeskynních hlubin a nechte se překvapit, co všechno se schovává pod povrchem.