V severních Čechách nedaleko Teplic se nachází velmi zajímavý a krásný zámek Duchcov. Nejspíš už jste o něm slyšeli v souvislosti s Casanovou, který zde pobýval ke konci svého života a také zde osamocen zemřel. To ale není celá pravda.
Z historie samotného zámku
Pomineme-li původní duchcovskou tvrz ze 14. století, která v 15. století vyhořela a nebyla nikdy obnovena, předchůdcem duchcovského zámku byla gotická tvrz z roku 1473, kterou nechali postavit Kaplířové ze Sulevic. Lobkovicové pak začali přestavovat tvrz na zámek v barokním duchu, v čemž následně pokračovali i Valdštejnové. A právě za Valdštejnů zde působil jako správce knihovny stárnoucí Giacomo Casanova.
Jak to bylo s Casanovou
Casanova byl za mladého věku proslulý milovník žen, diplomat, také špión a později spisovatel. Když se v 59 letech stal tajemníkem benátského vyslance ve Vídni, seznámil se také s hrabětem Josefem Karlem Valdštejnem. A ten mu nabídl místo správce své knihovny. Casanova místo přijal, nejen proto, že mu poskytovalo dostatek času i příležitostí sepsat své Paměti, ale také proto, že to bylo jeho první stále místo s pevným platem, bytem a teplou stravou. Ale nemyslete si, že ve svém věku přestal myslet na ženy, vždyť mu v žilách kolovala italská krev. Podle některých zpráv se dvořil dvacetileté dceři zámeckého vrátného Dorotce. A když otěhotněla, musela rychle s pravdou ven, že totiž dítě je jejího milence malíře Františka X. Schröttnera, kterého si také nakonec vzala. Casanova byl však také proslulý svým nekompromisním a hašteřivým postojem k ostatním obyvatelům zámku, takže nebyl zrovna oblíbený. Zemřel prakticky osamocen v 72 letech a byl pochován na místním hřbitově nedaleko kaple. Na jeho hrobě byl železný kříž, který se po letech zlomil, a jeho ostré úlomky trhaly ženám šaty. Od té doby se o Casanovovi povídalo, že nenechá ženské na pokoji ani po smrti.
Další osobnosti pobývající na zámku
Abychom však neopominuli ani další významné osobnosti, které na tomto slavném zámku pobývaly, musíme zmínit alespoň tyto: spisovatele Johanna Wolfganga Goetha a Friedricha Schillera, dále hudební skladatele Ludwiga van Beethovena, Josefa Haydna a Fryderika Chopina. A důvod pobytu? Jednak byli hradní páni velmi vzdělaní a kulturně žijící lidé a jednak nesmíme zapomenout rovněž na to, že v blízkém okolí se nacházely věhlasné lázně v Teplicích, které byly též hojně navštěvovány slavnými lidmi.