Pravděpodobně tušíte, že poutní místa zpravidla vznikají tam, kde se odehrála nějaká významná událost. Ať už jde o zázrak nebo třeba nevšedně uchované tělo nějakého světce. Na poutní místa je bohatá zejména Asie, stačí připomenout třeba Lumbiní v Nepálu (místo narození Buddhy) nebo poutní centrum Badrinath v Indii. Ale množství zajímavých možností nabízí i Evropa.
Dnes vám představíme čtyři zajímavé lokality: Lurdy ve Francii, Grabarku v Polsku, Wittenberg v Německu a samozřejmě Vatikán v Itálii.
Vatikán – centrum římskokatolické církve i skutečná pokladnice skvostů
Najdeme ho v Říme na území Itálie a jde o nejmenší stát světa. Svou suverenitu uprostřed italské metropole ovšem získal teprve v roce 1929. Neplatí se tu žádné daně, ovšem na druhou stranu je tu v přepočtu na počet stálých obyvatel velmi vysoká zločinnost. Souvisí to s obrovským množstvím lidí, kteří Vatikán každoročně navštíví.
Míří sem ze dvou důvodů. Často chtějí vidět papeže, který při pravidelných příležitostech kyne davům pod sebou z balkónu – značné množství lidí však míří i za proslulými vatikánskými památkami.
Měli byste vědět: o Vatikánu se říká, že je bohatý a je přitom poukazováno právě na nejrůznější fresky a výzdobu. Zapomíná se však, že jde o majetek neprodejný. Fresku totiž ze stěny nesejmete a pokud přece jen ano, ztratí velkou část své hodnoty.
Nejvýznamnější a zároveň také nejznámější památkou Vatikánu je Bazilika sv. Petra. Stojí na místě kde byl pohřben svatý Petr (zemřel v někdy v letech 64-67, přesné datum narození je neznámé). Před ní se rozkládá známé kruhové náměstí svatého Petra, tak dobře známé např. z televizních přenosů.
Ovšem pokud máte čas jen na jednu jedinou památku, rozhodně by to měla být Sixtinská kaple, ne náhodou označovaná za největší poklad Vatikánu. Není divu, vždyť ji svými uměleckými díly poctili takoví mistři jako Michelangelo Buonarotti (1475-1564) nebo Sandro Boticelli (1445-1510). patří do komplexu vatikánských muzeí, která patří mezi největší komplexy světa co do uměleckých sbírek. Mimochodem rozloha těchto muzeí čítá přes 5,5 ha a najde tu více než 10 000 kaplí a malých i velkých sálů.
A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na oficiální rezidenci papeže – Apoštolský palác, nazývaný také Vatikánský či papežský. Patří k němu i nádherné Vatikánské zahrady na ploše 23 ha, což je skoro polovina rozlohy tohoto miniaturního státu! Pokud si najdete čas a prozkoumáte je pořádně, objevíte v nich přes 6 000 druhů rostlin z celého světa, ale i množství drobných uměleckých děl )kašny, sochy, sloupy apod.).
Wittenberg v Německu a Martin Luther
Putují sem zejména členové protestantské církve. Právě zde totiž tato reformace vznikla. A putovat musíte až do Saska-Anhaltska v Německu. Jeho historie, tedy alespoň ta protestantská, se začala psát v roce 1517. Právě tehdy totiž vyzval Martin Luther King (1483-1546) k diskuzi, zabývající se katolickým zvykem prodeje odpustků výměnou za spásu. Sepsal svých 95 kontroverzních tezí a vyvěsil je na dveře místního kostela Všech Svatých. A právě tento bod považují mnozí za první krůček a spuštění protestantské reformy jako takové.
I dnes tu můžete tento kostel spatřit, byť byl během tzv. sedmileté války poškozen velkým požárem a později z velké míry přestavěn. Navštívit v něm lze hrobku již zmíněného Martina Luthera Kinga i jeho spolupracovníka Philippa Melanchthona.
K vidění je i kostel Panny Marie, v němž Luther často kázal. Prohlédněte si zejména výjev Poslední večeře Páne od Lucase Cranacha staršího (1472-1553). mezi dalšími historickými obrazy vyniká tím, že Ježíšovi apoštolové se honosí tváře M.L.Kinga a jeho věrných.
A konečně nesmíme minout ani dům, honosící se názvem „Lutherhaus,“ kde tento významný reformátor žil. Dnes je v něm muzeum s mnoha artefakty z Lutherova života. A kdybyste náhodou hledali místo, na němž proběhlo veřejné pálení papežské buly v roce 1520, pak se poohlédněte po vysokém dubu. Právě ten tu totiž roste.
Francouzské Lurdy – lidé sem putují nejen za uzdravením
Jde o poměrně nové poutní místo, ovšem svým významem předčí mnohá mnohem starší. Jeho příběh se začal psát teprve v roce 1858. Právě tehdy se v malém městečku Lurdy, usazeném v podhůří francouzských Pyrenejí, zjevila údajně Panna Marie teprve čtrnáctileté místní dívce. Jmenovala se Bernardette Soubirousová (1844-1879). To ovšem nebylo všechno, na místě zjevení vytryskl ze země pramen vody, s údajnou schopností uzdravovat nemocné.
Pověst se rychle rozkřikla – a ani se tomu nedivíme, protože k prvnímu uzdravení došlo údajně už během druhého dne. Pramen byl rychle obehnán zídkou a dnes za ním míří tisíce poutníků ročně. Neoficiální zdroje říkají, že se za uzdravené považuje již více než 7 000 nemocných, ovšem úředně uznaných zázračných uzdravení evidujeme prozatím jen asi 70.
A co sama Bernardetta? Pokud se vydáte do Nevers, můžete jí zde stále pohlédnout tváří v tvář. Její tělo totiž zůstalo zázračně zachováno, byť dnes z něj můžeme vidět pouze tvář a ruce, pokryté tenkou vrstvou vosku. Je uložené ve vzduchotěsné schránce, ovšem nebylo tomu tak vždy. Mnozí lidé právě toto považují za potvrzení lurdského zázraku.
Grabarka – pravoslavný skvost jen kousek od nás
Málokdo ho zná. Nurzec Stacja, Polsko – tam by měly vést vaše další kroky. Najdete tu vrch Grabarka v Podleském vojvodství. Jde o jedno z nejdůležitějších pravoslavných poutních míst v Evropě a suverénně nejnavštěvovanější. A co je na něm tak zajímavého?
Jeho příběh sahá až do 13. století. Podle legendy totiž práv zde ukryli místní lidé během mongolské invaze vzácnou ikonu. Do lesa sice chodili mnozí, ale nikdo ikonu nenašel. A nebyla nalezena dodnes, ovšem mluví se o ní ze zcela jiného důvodu. V roce 1710 vypukla v okolí Grabarky smrtící epidemie cholery.
Ovšem jistý muž měl v noci sen, v němž mu bůh řekl, že ti věřící, kteří vztyčí kříž právě na kopci Grabarka, se tomuto smrtelnému onemocnění vyhnou. Kříže začnou na vrcholu vyrůstat jako houby po dešti a epidemie je skutečně brzy ta tam.
Dnes tu můžete spatřit kromě neustále přibývajících křížů (dnes jich tu stojí už přes 10 000) také kostel, a ženský pravoslavný klášter. A potok pod kopcem má mít údajně léčivé účinky. Stačí se v jeho vodě omýt, stejně jako první poutníci v roce 1710…