Jsou to teprve čtyři roky, kdyby byly ve městě Příbor slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera. Jde o velmi příjemné místo, kde mohou svůj volný čas trávit návštěvníci všech generací. Najdou se tu klidné koutky pro matky s dětmi, bylinková zahrádka pro znalce, ale i fontánka pro zábavu nejmenších dětí.
Byly založeny před třemi staletími piaristy, kteří se mimo jiné starali o vzdělání v celé oblasti. Posléze sloužily studentům učitelského ústavu a posléze se tu mohli volně procházet žáci odborného učiliště Tatry, n. p. A čas od času se tu rovněž konaly akce pro veřejnost, pořádané Muzeem Novojičínska. To však bylo vše. Nebylo možné do zahrad vejít a kochat se jejich krásou tak, jako je tomu možné dnes.
Romantika piaristických zahrad pro všechny
Dnes si můžete vybrat ze dvou vstupů a okamžitě se ponořit do klidu a romantické atmosféry celého místa. Zahrady piaristického kláštera v Příboře byly slavnostně otevřeny v roce 2015, což se dočtete i na informačních panelech u hlavního vstupu. Vstoupit však můžete i vchodem bočním, coby kamenem dohodil od blízkého supermarketu Penny, kde také můžete nechat své auto. Bohužel mnoho jiných vhodných míst v okolí pro parkování vozu nenajdete.
I když to tak na první pohled nevypadá, zahrady se rozkládají na ploše 5 300 metrů čtverečních. Nejdříve se dostanete do tzv. Horní zahrady, uspořádané spíše komorněji. Záhony s letničkami a trvalkami lemují lavičky, v mezerách mezi dlaždicemi na chodníku rostou lesní jahody (trhat můžete po libosti) a najdete tu i množství malých stinných háječků.
A pokud dojdete dál, až téměř k samotnému klášteru, narazíte na fontánu a záhony s růžemi. Ovšem pozor, v červenci tu hojně vykvétají okrasné náprstníky, jejichž jedovatost asi nemusíme zmiňovat. takže míříte-li i sem s malými dětmi, buďte na pozoru. nechybí ani posezení pod stříškou a malé pódium ,na němž se pořádají nejrůznější komorní akce. Cestou zpátky k hlavnímu vchodu nezapomeňte navštívit také bylinkovou zahrádku, na které prakticky po celý rok najdete něco zajímavého.
Spodní zahrada má za úkol spojovat lidi
Druhá část zahrad znamenala hlavně snahu o propojení budovy kláštera s celým zahradním celkem. Je určena zejména pro odpočinek a pořádání nejrůznějších společenských akcí a setkání. Najdete tu hned tři hlavní motivy – sad, potok a okno. Sad odkazuje na pěstitelské aktivity piaristů, potok zastupuje element vody (symbol očisty a nového života) a celou kompozici zakončuje symbolické „okno“ jako prvek otevřenosti a vstřícnosti ke všemu novému. Opět se zde odkazuje na důležitost vzdělání, na což piaristé nejenom v Čechách tak často upozorňovali. Koneckonců byli to právě oni, kdo jako první zakládali školy, přístupné všem.
Pokud si chcete zahrady prohlédnout opravdu důkladně, vyhraďte si na celý výlet nejméně hodinu, lépe pak hodinu a půl. Může jít o příjemné zastavení po jiné akci. Místo, kde si vychutnáte svůj výletní oběd nebo svačinu.
Dobrou zprávou je, že zahrady mají i vstup pro vozíčkáře a maminky s kočárky – stačí vstoupit ze strany od městského kina. Po většinu měsíců roku jsou Zahrady piaristického kláštera v Příboře otevřeny každý den. V dubnu a říjnu své brány otevírají v devět hodin a uzavírají v sedm večer, od května až do září se pak jejich krásou můžete kochat o dvě večerní hodiny déle. Od listopadu až do března jsou návštěvníkům uzavřeny. Vstup je bezplatný a u hlavního vchodu najdete i bezplatné toalety. Zakázán je vstup psů (vyjma asistenčních) a nesmíte sem vzít ani koloběžku, brusle či dětské odrážedlo. Není povoleno ani kouření a vstup na trávníky je povolen pouze za hezkého počasí (nesmí být po dešti, aby se tráva zbytečně neničila).