Zajímavé výlety v zimě aneb kam vyrazit po Čechách

1
Borecsky vrch
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                        Boreč

Výlety v zimě po Čechách: Zdálo by se, že v zimě je nejlepší sedět doma „za pecí“, maximálně vyrazit na ples nebo do divadla. Ale není tomu tak, některé přírodní památky totiž můžete vidět v plné kráse pouze v zimě. A které to jsou?

Brtnické ledopády

Tato zajímavost se nachází v Českém Švýcarsku, konkrétně na pískovcových stěnách a převisech v jeho západní části. Ledopády se vytvářejí pochopitelně nejvíce za takových zim, kdy je dostatek sněhu a dochází k jeho občasnému tání a zase mrznutí. Největší nádhery dosahují na konci zimy. A jak se na okruh k vodopádům dostanete: buď vystoupíte na autobusové zastávce Brtníky-náměstí a půjdete po zelené turistické značce – celkem ujdete 8,5 km; nebo vystoupíte na autobusové zastávce Vlčí Hora a půjdete po žluté turistické značce – celkem ujdete 12,5 km.

Jeskyne vil
foto: cs.wikipedia.org       Jeskyně víl

Jeskyně víl

Rovněž v Českém Švýcarsku se nachází Jeskyně víl, která je sice přístupná celoročně, avšak v zimě nabízí netušenou podívanou. Místo krápníků zde vyrůstají rampouchy jak ze stropu jeskyně, tak z jejího dna. Kromě toho zde můžete vidět tzv. ledové záclony. To vše dohromady tvoří překrásnou podívanou pro všechny zimní návštěvníky.

Dýmající vrch Boreč

V Českém středohoří se nachází zcela opačně orientovaná přírodní památka – dýmající vrch. Je to jakoby sopka, která v létě spí a v zimě z ní jde teplý vzduch a kouř, který je patrný od -10 °C a rozdíl mezi teplým vzduchem a okolím je až 16 °C. Na tomto kopci se nikdy neudrží sníh a tak na něm rostou rostliny, kterým toto klima celoročně vyhovuje (teplo a vlhko). Například zde jako na jediném místě v České republice roste borečka vzácná, tj. druh středomořské játrovky.

Borecsky vrch
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                          Boreč

Petrova skála u Spálova

A opět ledové krápníky, tentokrát se nacházejí v Onderských vrších, nedaleko vesnice Spálov. Někomu se možná toto území může zdát drsné, avšak ta romantika, kouzlo a ticho za to stojí. Ledovcové krápníky vyrůstají ve starých břidlicových štolách.

Ledová jeskyně Naděje

Lužických horách na návětrné straně Suchého vrchu se nachází ledová jeskyně, kde se led udrží po celý rok. V létě je ovšem ledová jen podlaha. V zimě zde najdete překrásné ledové krápníky. Tato jeskyně byla zařazena i mezi chráněné přírodní výtvory a kromě jiného zde nacházejí útočiště netopýři.

ledova jeskyne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                        Ledová Jeskyně
Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here