Důvodů k navštívení Rumunska je hned několik, kromě pozoruhodných míst, se tu nachází přírodní skryté poklady. Transylvánie rozhodně stojí za osobní návštěvu, neboť je zde nejen hrad hraběte Drákuly, ale za pozornost stojí i jeden z nejkrásnějších hradů v Evropě, který je zdejším historickým klenotem.
Transylvánie je srdcem Rumunska a jelikož působí coby dějiště scén z příběhů o upírech, může působit hrůzostrašně. Jde však o destinaci, která má svůj půvab a nachází se zde místa, které musíte rozhodně vidět. A kdo ví, možná spatříte i Drákulu.
Pohádkový zámek Peleš
Přestože mnohdy bývá nazýván hradem, tak jde v reálu o lovecký zámek, který patří k nejkrásnějším v celé Evropě. Tato stavba je považována za vzdáleně příbuznou německého hradu Neuschwanstein. Původně zámek Peleš sloužil coby letní sídlo za vlády rumunského krále Karla I. Dnes nabízí návštěvníkům nádherné výhledy a krásnou okolní přírodní krajinu. Zámek je doslova skvostem pro ty, kdo obdivují novorenesanční architekturu a gotické sochy. V zámku se nachází královský palác postavený v neorenesančním slohu honosící se 160 pokoji, ve kterých jsou sbírky zbraní, brnění, čítající přes 4000 exemplářů.
Zámek je obklopen sedmiposchoďovou soustavou teras a anglickou zahradou. Peleš získal evropské prvenství jako první zámek plně vybavený elektrickým proudem. Impozantní je hned vstupní hala, která má posuvný skleněný strop, jenž je možný rozevřít a pozorovat tak denní a noční oblohu. Množství věžiček, dřevěných doplňků umocňuje jeho pohádkový vzhled. A jak už to v pohádkách bývá, i zde se nachází tajná chodba. Skryté schodiště vede z knihovny a členové královské rodiny museli pouze vědět, kde se nachází ony čtyři vodorovně ležící knihy, aby mohli otevřít tento tajný vchod. Zámek Peleš se nachází cca 20 minut chůze od městečka Sinaia.
Drákulův hrad neboli rumunský Karlštejn
Transylvánie je místem, které je obklopeno temnými lesy, které jsou údajně plné medvědů a vlků, a tak se tu dle pověsti čas zastavil již před mnoha staletími, kdy zde vládl Drákula. A právě zde se nachází i hrad Bran obestřen upířím krvavým tajemstvím. Údajný hrad Drákuly je vyhledáván a navštěvován turisty z celého světa. Hrad se nachází 30 km na jih od města Brašov. Praví se, že zde Vlad Drákula pobýval během válečných tažení. Nicméně z prokazatelných údajů sám Vlad Drakula vystavěl sídlo jinde, kde pobýval a žil.
Jde o pevnost Poenari ve Valašsku, kde skutečně Vlad přebýval, nyní jsou jen trosky. Nicméně při návštěvě výše uvedeného hradu Bran, což je zrekonstruovaná stavba, kde se konají hudební festivaly, potravinářské veletrhy, tak jde o místo, které ročně navštíví okolo půl milionů lidí. Nachází se tu i skleněný výtah, který návštěvníkům umožňuje spatřit a zažít tzv. Drákulovu únikovou cestu.
Nespoutaná a divoká příroda
Transylvánia, to není jen hrabě Drákula, ale také svérázná příroda coby jeden zdejších typických rysů. Horské štíty Karpat se mohou opovážlivě rovnat masívům švýcarských Alp. Není tedy divu, že se pohoří Jižních Karpat přezdívá Transylvánské Alpy.