Terezín je malé pevnostní město, které najdete v okresu Litoměřice. Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. a své jméno dostala od císaře na počest své matky císařovny Marie Terezie. Na stavbě pevnosti pracovalo asi 15 tisíc lidí a jedná se o velmi významnou památku.
Druhá světová válka
Během druhé světové války Hlavní pevnost sloužila jako židovské ghetto a malá pevnost byla využita coby věznice pražského gestapa. Koncentrační tábor zde ještě zřízen nebyl, jak se mnoho lidí domnívá. Nacisté zde měli vlečku, která odvážela lidi přímo z ulic do koncentračních táborů, kde na ně většinou čekala smrt. Nyní můžete v malé pevnosti najít památník Terezín.
Památník Terezín
Vznikl pro to, aby nám pomohl uchovat památku na oběti 2. světové války, byl založen vládou v roce 1947 pod názvem Památník národního utrpení. Součástí památníku je například Národní hřbitov Terezín, Muzem gettha Terezín, židovský hřbitov nebo Malá pevnost, která je hlavním sídlem památníku. V této části se můžete podívat na to, jak zde bylo nelidsky zacházeno s vězni a v jakých podmínkách žili.
Současný prohlídkový okruh
Při prohlídce se můžete podívat na cestu vězně, kterou absolvoval při příjezdu do pevnosti. Podíváte se na první nádvoří, kde byli vězni příjimáni a museli odevzdat všechny své osobní věci a dále vstupujete do světa hrůzy pod nápisem práce osvobozuje. Zde si dokážete představit jakou bezmoc vězni cítili, když vstupovali za bránu jen ve vězeňském oblečení. Procházíte dál umývárnou, nebo místností pro nemocné. Umývárna však sloužila jen jako důkaz, že je o vězně postaráno, ale ve skutečnosti jí nikdy nepoužili.
Z prvního Dvora pokračujete dál k bývalé nemocnici a márnici, kde byla odkládána těla vězňů. Můžete zde také spatřit zídku, která se stala zachráncem jednoho lidského života. Dále pak procházíte tunelem až k popravišti, kde jsou dodnes stopy po kulkách ve zdi. Vězni byli nejčastěji popravování kulkou do hlavy – tímto způsobem zde o svůj život přišlo asi 250 vězňů.