Šumavská jezera jsou velkou zajímavostí a turistických lákadlem. Koncem třetihor došlo k postupnému ochlazení klimatu ve střední Evropě a vytvoření ledovců na úbočí šumavských svahů. Postupně ledovce začaly tát a tlačily před sebou množství štěrku a kamení. Z této masy se pod svahy utvořily mohutné hráze – morénové valy. Právě tyto hráze zadržovaly vodu, která se uvolňovala z tajících ledovců. Takto vzniklo 8 ledovcových jezer (z toho 5 na české části Šumavy). V současnosti jsou napájeny jak ze spodních pramenů, tak i vnějšími přítoky. Všech 5 jezer stojí za podívanou.
Černé jezero
Najdeme na úbočí Jezerní hory, přibližně 6 km severozápadně od Železné rudy a necelý 1 kilometr od státní hranice s Německem. K jezeru se dostaneme po žluté turistické značce z parkoviště na Špičáckém sedle. Vzdálenost z parkoviště je zhruba 3,5 km. Trasa je vhodná pro kočárky a je také využívána cyklisty.
Černé jezero je ze šumavských jezer největší. Své jméno dostalo podle zdánlivě černé vodní hladiny, která je způsobena odrazem okolních hustých lesů.
Čertovo jezero
Leží na jižním svahu Jezerní hory, zhruba 4 kilometry vzdušnou čarou od Železné rudy. Výchozím bodem je parkoviště na Špičáckém sedle, odkud je to přibližně 2,4 km k Čertovu jezeru. Další možností je spojit návštěvu Černého a Čertova jezera, která jsou od sebe vzdálena vzdušnou čarou přibližně 1,5 km. Trasa vede od hráze Černého jezera, po stoupavé, kamenité cestičce. Přibližně po půl kilometrů stoupavé cesty se objevíme na širší cestě u rozcestí Na rozvodí. Od tohoto rozvodí už je cesta příjemnější, přes pařezy a kořeny stromů. Po chvíli se ocitneme na rozcestí u Jezerního potoka a odtud už k Čertovu jezeru. Tato trasa není vhodná pro kočárky a kola. Čertovo jezero je opředeno pověstmi a i v dnešní době se prý z jezera vynořují prapodivné postavy a stvoření.
Jezero Laka
Řadí se k nejvýše položeným jezerům na Šumavě a také k nejmenším. Jezero se nachází pod horou Plešná, necelé 4 kilometry od Prášil. Dno jezera je rašelinové a na jaře nabízí zajímavou podívanou, kdy se po jeho hladině pohybují rašelinové ostrůvky, které jsou porostlé vegetací.
K jezeru se dostaneme několika způsoby. Můžeme přijet autem a nechat ho na parkovišti u Nové hůrky. Odtud se vydáme po modré turistické značce, přibližně 4,5 km dlouhé. Trasa je vhodná i pro kočárky.
Pokud máte rádi delší výšlapy, tak další možností je vyrazit z Železné rudy, po zelené turistické značce na Debrník, po 1 km odbočuje červená turistická značka až k jezeru, trasa je dlouhá přibližně 15 km.
Prášilské jezero
Najdeme ho na severovýchodním úbočí Polední hory, na Kochánovských pláních. Ve vzdálenosti zhruba 4,5 km od obce Prášily. Z centra Prášil se vydáme po červené turistické značce, silnicí na Srní. Po zhruba 400 m je odbočka na úzkou cestu do lesa a po ní jdeme stoupavým terénem až k jezeru. Trasa je dlouhá přibližně 4,5 km.
Plešné jezero
Jezero leží na úpatí hory Plechý, přibližně 15 km jižně od Volar. Je obklopeno nádhernými lesy. Pokud je nízká hladina, vyčnívají z něho balvany. Přibližně 200 m od jezera se nachází významné kamenné moře. K jezeru se dostaneme buď z osady Jelení po zelené turistické značce, trasou dlouhou asi 7 km. Možná je cesta i z Nové pece, délka přibližně 10 km.