Bývalé letní sídlo Habsburků udivuje přepychovými komnatami a rovněž nádhernou zahradou. Dechberoucí krása. Pro mnohé jedna návštěva není dostačujícím zážitkem a rádi si výlet zopakují. Proč navštívit Schönbrunn? Co vás zde čeká?
Schönbrunn neboli také „vídeňské Versailles“, jak je zámku přezdíváno. Při osobní návštěvě se přesvědčíte, že je tomu tak oprávněně. Zámek Schönbrunn je barokním skvostem. V zámku spávala nejen císařovna Alžběta, Marie Terezie, císař František Josef, který se dokonce na zámku narodil. Na zámku žila i řada dalších významných osobností.
Původně se jednalo o pozemek, který byl ve vlastnictví Habsburků od roku 1569, na kterém nechala manželka císaře Ferdinanda II. v roce 1642 postavit letohrádek, jenž pojmenovala Schönbrunn. Nicméně pak zahrady i areál zámku byl zřízen po tureckém obložení a od základů přestavěn. Tato přestavba byla v kompetenci Marie Terezie. Stavba byla dle architektonického návrhu Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Rozlehlá rezidence byla inspirována tou, kterou měli francouzští králové ve Versailles poblíž Paříže. Dle původních plánů měl dokonce Schönbrunn Versailles předčít, jenže Marie Terezie, která probíhající stavbu převzala, měla v době válek o rakouské dědictví jiné potřeby a starosti. A tak došlo k tomu, že původní plány realizoval její dvorní architekt Nicolo Pacassi v omezeném měřítku. I tak vznikla rozhodně pozoruhodná a velkolepá stavba, však celý komplex čítá 1441 pokojů.
Zámek Schönbrunn díky svému historickému významu i poloze náleží do světového kulturního dědictví UNESCO.
Račte vstoupit aneb co zde může vaše oko spatřit?
Přestože Schönbrunn má oněch 1441 pokojů, tak v rámci placeného vstupu je možné navštívit okolo 50 pokojů. Byť žlutá venkovní fasáda může působit obyčejně až stroze, tak věřte, že uvnitř se vám nabídne okázalá podívaná. Barokní sály jsou velkolepé, svou krásou vás ohromí. Interiéry jsou zdobené zlatem, štuky, obrazy apod. Vše je tematicky uskupeno v jednotlivých saloncích, a tak zde můžete spatřit Čínský salon, Porcelánový pokoj, který byl pracovnou Marie Terezie. A přestože tak vypadá, ve skutečnosti není z porcelánu, ale je z modře mořeného dřeva.
Za největší skvost jsou považovány Malý a Velký plesový sál. V rámci prohlídky můžete spatřit i třpytivý zrcadlový sál, ve kterém koncertoval Mozart, nechybí samozřejmě ani salonek císařovny Sissi, pokoj Františka Josefa I. a mnoho dalších místností i s portréty panovníků habsburské dynastie.
Nádherný zámecký park
Park je k dispozici zdarma a po celý rok je přístupný veřejnosti. Náleží mezi jeden z nejkrásnějších vídeňských parků. Uvidíte zde působivé kašny, sochy, památníky, stromy a krásu květin v nezaměnitelné podobě. Zámecký park je upraven ve francouzském stylu.
V parku se nachází Glorietta – vítězný oblouk, postavený na počest vítězství Habsburků nad Prusy v bitvě u Kolína v roce 1757. Přes park se dostanete do slavné vídeňské Tiergarten, nejstarší a zároveň velmi moderní zoologické zahrady. Nachází se tu však nejen fauna, ale i flora v podobě Palmového skleníku či z keřů interesantně sestříhané bludiště.
Pokud by na vás chození v zámeckém parku bylo příliš, zejména v letních horkých dnech, můžete využít speciální vláček, který parkem projíždí.