Portugalsko je nejzápadnější zemí Evropy. Rozmanitá krajina a barvitá kultura je výsledkem prolínání mnoha civilizací během časů v tomto koutu země. Dlouho bylo tak trochu ve stínu známějšího Španělska, ale i sem už si turisté cestu našli. Kdo sem zavítal, ihned propadnul jeho kouzlu.
Pokud se zadíváme na mapu, Portugalsko není nikterak rozlehlou zemí. Je to spíše úzký pruh ležící jihozápadně, který obklopuje větší soused Španělsko a moře. Malá země však dala světu mnoho zvučných jmen, a kromě pevniny spravuje i rozsáhlá území ve světovém oceánu. Pojďme se s malou velkou zemí blíže seznámit.
Lisabon – gurmánské zážitky i úchvatná historie
Lisabon je v dnešní době živým metropolitním městem. Dnešní moderní život kontrastuje s minulostí, kdy byla metropole v dobách námořních plaveb nejbohatším městem Evropy. Nachází se zde velké množství vyhlídkových teras, a to díky tomu, že je Lisabon situován v kopcích, samotné centrum se rozprostírá ve strmých svazích, nad deltou řeky Tejo.
Úzké uličky stoupající do kopce dávají zabrat i místním, využít tak můžete lokální kolejové lanovky nebo staré tramvaje hlučně se šplhající do kopce. Nachází se zde také jedna velmi navštěvovaná atrakce, je jí výtah Santa Justa, což je umělecké dílo, které přepravuje cestující z čtvrti Baixa, do výše položeného náměstí Carmo. Je to skutečný unikát, stavba započala v roce 1900, každé patro je zdobeno odlišně. Na vrcholu vás čeká unikátní výhled.
Dominantou města je hrad svatého Jiří, tyčící se na jednom z nejvyšších vrcholků města. Hradní vrcholek byl osídlen už někdy okolo 7. století před naším letopočtem. Do jeho přestavby zasáhli i Maurové, ve 13. století se stal sídlem portugalských králů. Odehráli se v něm mnohé historické události.
Čtvrť Alfama je možná nejkrásnější a nejstarší částí Lisabonu. Je velmi autentická, nachází se zde historické srdce města. Stará maurská čtvrť vás vybízí nasát přirozenou a uvolněnou atmosféru. Domečky s květinami v oknech, na balkonech se suší barevné prádlo a sousedé v družném hovoru. Zdi krášlí malované kachličky a chodníky zdobí mozaiky. Všude se tu rozléhá hudební styl fado, což jsou melancholické melodie a texty, velebící zaniklou slávu říše.
Téměř žádný návštěvník nevynechá reprezentativní čtvrť Belém. Nachází se na západě města a doslova tu dýchá zlatý věk Portugalska. Kdysi se tu nacházel přístav, kde panoval čilý provoz. Odtud vyráželi mořeplavci na daleké cesty, například i slavný Vasco da Gama na svou plavbu do Orientu. Na počest cesty byla v Belému vystavěna opevněná věž Torre de Belém. Za návštěvu stojí i klášter svatého Jeronýma, jedná se o monumentální stavbu, zařazenou na seznam UNESCO.
Pokud vás přemůže únava, můžete ulehnout do místa plného zeleně, Parque de Monsanto nebo do parku Parque Eduardo VII., ve kterém se nachází ojedinělé skleníky s exotickými rostlinami.
Porto – starobylá atmosféra s chutí vína
Když se řekne Porto, každý si asi vybaví lahodné víno. Nabízí toho však mnohem více. Je to druhé nevětší město nacházející se nedaleko břehů atlantského oceánu. Historická část leží terasovitě na srázu nad řekou Duoro.
Ve městě se nachází velké množství památek, namátkou nádraží Sao Bento, jehož interiér je vykládaný malovanými modrými kachličkami (azulejos). Katedrála Sé de Porto je stará románská stavba, která se řadí k nejznámějším sakrálním památkám ve městě.
Ponte de Dom Luís nesmíte vynechat, z horního patra budete mít skvostný pohled na město. Na konci se nachází park, z něhož můžete sejít až k řece Duoro, pokud sejdete na stranu Vila Nova de Gaia, můžete ochutnat skvělé portské víno přímo ze sklepů, které se tu nachází.
Tržnice Bolhao patří k nejstarším a kypí životem. Nachází se poblíž třídy Avenida Aliados, je hojně využívána místními, koupíte zde ovoce, zeleninu, maso nebo květiny. Barrio la Ribeira je velmi fotogenická a naláká vás na množství restaurací, kde si můžete dát oběd nebo jen posedět u kávy.
Praia da Luz je největší portská pláž, na koupání ale příliš není, vlny jsou velké a teplota vody není úplně přívětivá. Praia de Matosinhos je místními oblíbená pláž, vlny jsou o poznání menší, protože je chráněna z jedné strany přístavním molem.
Avenida dos Aliados je nejdůležitější třídou, připomíná Václavské náměstí. Stojí zde ty nejluxusnější restaurace, obchody a hotely.
Coimbra – univerzitní město Portugalska
Leží mezi Lisabonem a Portem. Stojí zde velké množství kostelů, celé Portugalsko je silně nábožensky založené. Navštívit můžete katedrály Sé Velha a Sé Nova. Místní univerzita je dokonce starší než Karlova univerzita.
Sintra – pohádkové sídlo králů
Severozápadně od Lisabonu se na svazích Serra de Sintra rozkládá město Sintra, které sloužilo jako letní sídlo králů. Historie sahá až do středověku, mnoho budov v té době starého maurského sídla bylo zbouráno a postaveny nové.
Působivé jsou zejména zdejší paláce, například Palácio Nacional de Sintra. V jeho okolí se nachází mnoho kaváren, galerií a obchůdků. Při procházce městem se pořádně zapotíte, vaše kroky povedou často do kopce, po celé metropoli jsou rozmístěny fontánky s pitnou vodou.
Na kopci stojí Palácio da Pena. Působí trochu bizarním dojmem, jeho architektura je totiž směsicí renesance, gotiky, manuelského stylu a maurských prvků. Palác byl vybudován jako hnízdečko lásky pro královnu Marii II., v roce 1910 byl přeměněn na muzeum. Interiér je přepychově vyzdoben.
Madeira – ostrov věčného jara
Malý ostrůvek byl osídlen Portugalci roku 1418, nachází se mezi Portugalskem a Marokem. Je turisty velmi oblíbený, právem označován jako ostrov „věčného jara“ nebo ostrov „květů“. Madeira je hornatá, celá staletí tu byl budován zavlažovací systém, který má přivádět vláhu z hor do nížin. Síť umělých kanálů „levadas“ mají podél vybudovány trasy, které jsou turisty hojně využívány, tudy se dostanete do těžko přístupných míst ostrova.
Subtropický ráj je pokrytý množstvím barevných květů, díky příznivému klimatu s dostatkem vláhy a úrodnou vulkanickou půdou. Květy se můžete těšit ve volné přírodě nebo v několika botanických zahradách. V hlavním městě je součástí botanické zahrady, kde roste až 3000 druhů květů, i malá zoologická zahrada. Tropickou zahradu v Monte Palace obklopují jezírka a vodopády.
Severozápadně na ostrově stojí odlehlejší vesnice Porto Moniz, která nabízí návštěvníkům krásně čisté přírodní bazény s mořskou vodou. Můžete se tam i vykoupat, vznikly mezi skalami vulkanického původu.
Funchal je hlavním městem Madeiry, nečekejte však velkou metropoli, zvládnete ho projít za jediný den. Procházka vede strmými uličkami, kochat se můžete historickým centrem, trhy s lokálními potravinami nebo si dát výborný oběd v některé z restaurací.
Pokud se vydáte k místní katedrále, potkáte tu ženy v tradičním krojích prodávající květiny. Zavítejte také do ulice Rua de Santa Maria, kde jsou dveře domů vymalovány místními umělci.
Povinností každého turisty je ochutnat místní typické víno, velmi podobné portskému. Během kvašení se do něj přidává pálenka, původním záměrem bylo, aby sudy s vínem přežily bez zkažení dlouhé cesty přes Atlantik.
Pokud se vydáte kolem Madeiry na plavbu, existuje velká šance vidět delfíny. Pro plážové lenošení je vhodnější nedaleký ostrov Porto Santo spadající pod Madeiru, čeká na vás blankytně modrá voda a několik kilometrů dlouhá pláž se zlatým pískem.
Azory – výjimečná přírodní krása
Nádherné souostroví sopečného původu je zámořské autonomní území Portugalska. Zaručují pohádkovou dovolenou v klidu a nádherné přírodě. Pokud byste přejížděli mezi jednotlivými ostrovy, zjistíte, že je každý úplně jiný, celkem jich je devět.
Květy tu potkáte na každém kroku, například ostrov Faial je někdy přezdíván jako „modrý ostrov“, protože tu roste velké množství hortenzií a nejen to, i různých druhů lilií. Na ostrově najdeme sopku Capelinhos, která je součástí sopečné pouště. Obrovský sopečný kráter Caldeira je jednou z hlavních přírodních atrakcí ostrova.
Ostrov Sao Jorge je proslaven výrobou vynikajících sýrů, o výrobě se můžete dozvědět více při návštěvě místní sýrárny. Na ostrově Terceira se nachází starověký sopečný komín s jeskyní, Algar de Carvao, přistupuje se do ní vyhloubeným tunelem a následně se sestupuje k jezírku.
Ostrov Pico je známý především vynikajícím vínem. Z Pico se dříve vyjíždělo na lov velryb, proto i dnes můžete vidět okolo velké mořské savce. Mnoho turistů sem jezdí proto, aby zdolalo místní vrchol Pico.
Ostrov Sao Miguel nezapře svůj sopečný původ, a to díky lávovým kamenům, kráterovým jezerům a prasklinám v zemi. Obdivovat můžete bublající bahnitá jezírka s gejzíry horké sirné vody. Překvapí vás však i krajina v mnoha odstínech zelené.
Zajímavosti a praktické informace
- úředním jazykem je portugalština
- měna: euro
- vízum není třeba, stačí cestovní pas/OP
- více jak třetina obyvatel žije v oblastech Lisabon a Porto
- Vila Nova de Gaia je hlavním vývozcem portského vína, ne Porto
- nachází se zde nejdelší most v Evropě (ponte Vasco de Gama), délka více než 17 km
- zajímavostí je místní velmi staré knihkupectví (Bertrand Chiado), otevřeno bylo v roce 1732
- počet obyvatel má zhruba podobný jako Česká republika
- portugalské autonomní regiony: Madeira, Azorské ostrovy