Výhled do krajiny, zbarvené pestrobarevným listovím, příjemně hřejivé sluníčko babího léta, čerstvý vzduch a radost ze zdolání kousku zajímavého terénu. Také mají pro vás podzimní výlety nádech takovéhle romantiky? Pak máme tipy, které vašim přáním určitě učiní zadost.
Vrcholky Beskyd jako na dlani z Velkého Javorníku
Stačí zamířit do nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Právě tady se na nejvyšším vrcholu Veřovických vrchů Velkém Javorníku (918 m n. m.) vypíná do výšky půvabná rozhledna. A uvidíte toho z ní opravdu hodně:
- Lysou horu a Smrk
- údolí frenštátské brázdu
- Oderské vrchy
- Moravskou bránu
- Ondřejník
- Jeseníky
- a samozřejmě i Ostravsko jako takové
A nemusíte se spokojit jen s výstupem. I když výška 26 metrů, dřevěná konstrukce a celoroční přístupnost je sama o sobě velkým lákadlem. Na severozápadních svazích hory můžete navštívit i rezervaci Velký kámen s velkými balvany a skalními stěnami. Vedou sem také tři značené turistické trasy – z Veřovic, z Rožnova pod Radhoštěm a z Frenštátu pod Radhoštěm. Jde ovšem o jedno z nejnavštěvovanějších míst Beskyd, takže se smiřte s tím, že za pěkného počasí tu určitě nebudete sami.
Na Solenickou podkovu a vyhlídkou na meandr Vltavy
A kam zamířit teď? Na jih středních Čech do obce Solenice. Střední Povltaví tu hostí nádherný meandr vltavské kaskády, kterému místní neřeknou jinak, než Solenická podkova. A jak si ho prohlédnout pěkně z výšky? Stačí vystoupit na skalisko Na Vraném, což je asi 160 metrů vysoký skalní ostroh, čnící nad vodou.
Ale uvidíte odtud mnohem více, mimo jiné i Orlickou přehradu nebo obec Solenice. Vyrazit doporučujeme z obce Zduchovice. Odtud se vydejte po zelené až k vyhlídce na Altánku. Odtud už je bohužel cesta neznačená. U šipky s nápisem „K Altánku“ musíte odbočit vpravo. Lesní cesta je úzká a místy strmá, ale ten výhled bude stát za to. A výlet tam i zpátky vám zabere asi dvě a půl hodiny. Což je schůdné i pro rodinu s dětmi.
Třístoličník na Šumavě potěší výhledem do dvou zemí
I když se Třístoličník u Nové Pece vypíná jen do výšky 1 311 metrů nad mořem, rozhodně toho nabízí hodně k vidění. Vede přes něj totiž státní hranice s Německem a právě tady dříve podle pověsti sedávali králové Rakouska, Bavor a Čech a vzájemně se radili.
Dlužno dodat, že místní bizarně tvarovaná krajina k podobných úvahám svádí. Sám Třístoličník například dostal jméno podle tří skalních věží, vymodelovaných erozí do opravdu prapodivných tvarů. Ano, opravdu tak trochu připomínají vladařské trůny.
Až vystoupíte na vrchol, můžete se na vybudovaném vyhlídkovém místě pokochat opravdu dalekými rozhledy. Vaše oči budou směřovat do Bavor, ale zahlédnout se odtud dají i Alpy (a při velmi dobrém počasí a s dalekohledem prý i věž mnichovského kostela). A spoustu toho uvidíte i na české straně.
A kudy nahoru? Vydejte se po červené, skrz hřebenovou lesní stezku od Nového Údolí. Jde jen o pěší stezku, cyklisté budou mít lepší přístup z německé strany. A pokud si budete chtít procházku ještě prodloužit, projděte se i na Trojmezí, kde se potkávají hranice hned tří států – České republiky, Rakouska a Spolkové republiky Německa.
Děčínský Sněžník v Severozápadních Čechách je nově po rekonstrukci
A aby toho nebylo málo, stojí na nejvyšší stolové hoře u nás. Rozhledna měří 33 metrů a abyste se dostali až nahoru, budete muset zdolat 153 schodů. Odměnou vám bude nádherný výhled na Milešovku, Lužické hory, Českosaské Švýcarsko atd.
Někdy se tomuto místu také říká Větrné lázně a to podle toho, že až sem dokáží zavanout větry od Severního moře. Ale nebojte se, chladno tu bývá opravdu jen v zimě.