Je známo, že my Češi jsme národem pivařů. Pivo má i své kladné účinky, které tomuto moku nelze odebrat. Proč se vydat na Frýdlant a navštívit zdejší zámecký pivovar? V čem je odlišný a proč není špatné si občas dopřát jedno točené?
Neměnným faktem je, pokud se přepočítá na počet obyvatel spotřeba i výroba piva, umístí se Česká republika vždy na pomyslném vítězném stupínku v Evropě. Zkrátka jsme zemí zaslíbenou pivu.
Na druhou stranu je třeba konstatovat, že pivo má pozitivní účinky na hladinu cholesterolu, pomáhá udržet zdravé kosti a žíly. Pivo je dobrým zdrojem vlákniny, která dokonce hraje i význačnou roli ve výživě a také u osob trpící cukrovkou. A všeobecně se ví, že pivo obsahuje vitamín B.
Bylo prokázáno, že sklenka piva je rozhodně lepší variantou na lepší usínání a spánek než užití léku. Pivo stimuluje produkci dopanimu, který je předepisován lékaři coby lék na nespavost, pokud lidské tělo není schopno si ho samo produkovat v dostatečném množství.
Tak a nyní o důvod více i pro ostatní, co třeba doposud na pivo měli odlišný názor, podniknout výlet do města Frýdlant a navštívit zámecký pivovar, protože zde nejen spatříte, co jinak není reálné, ale dokonce je k dispozici i degustace.
Kde se pivo vaří, tam se zkrátka dobře daří…
Město Frýdlant nabízí pro zdejší i návštěvníky mnoho zajímavých, poutavých a krásných míst. V samotném centru města se nachází krásně zrekonstruované náměstí.
Za zmínku stojí i originální kavárna, která se nachází na náměstí v jednom z historických domů. V této kavárně se totiž pořádají jazzové koncerty, v noci se zde pečou ty nejlahodnější cheesecaky a pochutnáte si zde na výtečné domácí polévce, samozřejmostí na výběr máte hned z několika druhů.
Hned za Frýdlantem se nachází historická budova zámeckého pivovaru. Byť se lze dočíst, že se jedná o nový pivovar, tak opak je pravdou. Vaření piva ve Frýdlantu je zmíněno již v roce 1381 a od 16. století místní vrchnostenský pivovar stál na stejnojmenném místě, kde je i dnešní provoz.
Pivovar si uchovával neměnný ráz do roku 1929, kdy byla vystavěn zcela nová sekce chladného hospodářství. A tak nakonec zdejší činnost pivovaru byla ukončena v roce 1949, kdy byla uvařena poslední várka piva.
Pivovar se později proměnil ve sklad sýrů a poté sloužil coby sklad zeleniny. Pak areál doslova chátral a z pivovaru se stala ruina. Stará technologie byla postupně rozebrána, odvezena a některé objekty dokonce zbořeny. To vše se však změnilo s příchodem roku 2010, kdy byla započata obnova pivovarského areálu, včetně i opět plánovaného vaření piva.
O dva roky později probíhala rekonstrukce v plném proudu, a tak bylo možné se po mnoha letech opět seznámit s frýdlantským pivem v roce 2014, kdy byl provoz definitivně obnoven.
Záměrem pivovaru je vaření dobrého a poctivého moku dle původních receptur, ale také se zde nebojí experimentovat, zkoušet něco nového a tak obohatit zdejší klasické výrobní postupy a rozšířit o vlastní know-how za pomoci moderní technologie.
Zdejší piva jsou vařená z výhradně kvalitních surovin. To, že za poměrně krátkou dobu existence po celkové obnově, pivovar takřka nestíhá pokrýt neustále vzrůstající poptávku, hovoří za vše. K tomu netřeba více dodávat.
Však pivovar slouží i jako školící centrum pro ty, kdo se chtějí naučit vařit pivo. Pro návštěvníky a zájemce je k dispozici prohlídka trvající zhruba padesát minut. Součástí prohlídky je možné vidět taktéž i dosud nezrekonstruované části. Samozřejmě se dozvíte vše o historii pivovaru a o tom, jak kdysi probíhala řemeslná výroba piva, jak je tomu dnes. Prohlídku je možné absolvovat i s degustací piva.