Jedno z nejzáhadnějších a údajně nejděsivějších míst v Indii. Co se tu stalo? Je to místo duchů či tu stále žije čaroděj, který propadl černé magii? Kdy není povolen vstup k návštěvě? Proč přesto stojí za návštěvu pevnost Bhangarh Fort v Indii?
Indie je sama o sobě zemí s bohatou historií, mytologií a zejména množstvím zdejších záhad i tajemných míst, které se zde nacházejí. Mezi nejstrašidelnější je považována pevnost Bhangarh v indickém Radžasthánu, která je opředená legendami.
Pevnost, kde není možné strávit byť jedinou noc
A kam že se tedy vypravit? Pevnost Bhangarh Fort se nachází na cestě do Alvar a Jaipur v indickém Rádžasthánu. Jde údajně nejen o nejvíce strašidelné místo v Indii, ale dokonce na celém světě.
Do pevnosti je zakázán vstup v noci. Paranormální jevy jsou zde takřka na denním pořádku. Na vstup do pevnosti po setmění si netroufejte, ten kdo tak učinil, už se nikdy nevrátil. Za ten risk to nestojí, ale spatřit tuto prokletou pevnost ve dne ano. Posuďte sami, už jen na základě legendy, je výzvou k návštěvě a přesvědčení se, jak je to tedy ve skutečnosti.
Začátek aneb pohled do historických záznamů
Dle historických záznamů dějiny sahají do roku 1613. Světlo světa však spatřil tato pevnost údajně v roce 1573, kdy Bhangarh založil vládce Bhagwant Dasako. Pevnost tvoří chrámy, paláce, několik brán, ale také domy, ve kterých žili místní lidé. Pevnost je údajně prokletá tamním mužem jménem Baba Balnath. Tehdy to začalo a trvá doposud.
Legenda praví, že právě tento muž, jenž byl považován za svatého, který měl domek na místě, kde se měla postavit pevnost Bhangarh, dal souhlas k její výstavbě s podmínkou, že pevnost nebude vrhat stín do jeho domku. Pokud ano, tak pevnost zničí.
Pevnost, která je prokletá a ne jednou
Aby toho nebylo málo, tak pevnost Bhangarh byla prokletá dvakrát. Podruhé čarodějem nesoucím jméno Singhiya, jenž se snažil prostřednictvím kouzla získat krásnou princeznu. To se nepodařilo, což čaroděje natolik rozhněvalo a nad místem vyslovil kletbu. Následně prý propadl černé magii a sesílal kletby na obyvatele paláce, že všichni zemřou nepřirozenou a strašlivou smrtí s tím, že jejich duchové tam zůstanou nadále po celá staletí, aby mohli navždy strašit na pevnosti. Mnozí se tak domnívají a věří tomu, že jeho duch tak v pevnosti opravdu straší dodnes.
Kdo a proč zde straší?
To, že v pevnosti straší, věřili už předci dnešních Indů. V polovině 18. století se šířilo, že pevnost obchází přízrak v plášti a že se v ní ztrácejí lidé. Paranormální jevy, prokletí, to vše doslova vyhnalo lidi, kteří tak místo postupně opustili. Poslední lidé odešli v roce 1783. Od té doby je místo prohlášeno coby opuštěné město duchů.
Zda obyvatelé pevnosti Bhangarh vyhnala kletba, duchové či mor, jak se domnívají historici, těžko posoudit.
Co praví legendy?
Místo, které je zahaleno tajemstvím. Kromě výše zmíněných legend o dvou prokletích pevnosti, jsou známé i příběhy či zprávy o setkání s duchem, ale také prapodivných zvucích a světlech, které je možné v ruinách pevnosti sledovat. Někteří hovoří o nepřirozeně tísnivém pocitu a mrazení, které v pevnosti zažili.
Dokonce samotní obyvatelé z nedalekých vesnic jsou přesvědčení, že kdo vstoupí do pevnosti po setmění, nevyjde už ven. Přestože tento mýtus chtěli v minulosti vyvrátit, kdy tak odvážní turisté a lovci duchů zkoušeli strávit noc za zdmi, po sérii strašidelných zvuků, ženského křiku a zpozorování hrůzu nahánějícího stínu, všichni pár minut po půlnoci utekli.
Bhangarh zaujme svou autentičností
Pevnost, která sice dokáže vyděsit, ale na druhou stranu uchvátí svou autentičností. Stejně tak při výpravě na místo, po cestě sem tam naleznete domácnost na blízkém kraji této pevnosti, ale vesnické domy jsou zde bez střech. Stále tu přetrvává přesvědčení, že v momentě, kdy je na domě střecha, tak ten se poté na své obyvatele zhroutí.