Čím vším je proslulý irský ostrov Skellig Michael? Kdy a proč stoupla jeho popularita ohledně návštěvnosti? Jak je možné, že i když je vyhledávaným místem, tak zde nehrozí davy turistů? Seznamte se s jedním nejzajímavějších ostrovů, který je doslova magický.
Místo nejen pro fanoušky Hvězdných válek
Skalní fanoušci Hvězdných válek toto místo znají coby tajný úkryt Luka Skywalkera. Ostrov, který je však zajímavější více než z filmařského hlediska, neboť zde přebývali jedni z prvních irských křesťanů. Co vše nabízí a čím je výjimečný tento magický ostrov? Proč a kdy si naplánovat návštěvu ostrova Skelling Michael v Irsku?
Jak kamenná pyramida vyčnívající z Atlantiku
Ostrov Skellig Michael, který doslova vyčnívá z hlubin Atlantiku 14 km před jihozápadním pobřežím Irska. Dále na západ jsou již jen vlny Atlantického oceánu a za ním americké pobřeží. Jde o území, které náleží k hrabství Kerry. Z irského města Dublin je to k ostrovu přibližně 400 km jízdy směrem na jihozápad.
Skeelig Michael je krásně žíhaný zelenými kouty mezi skalami a vetkaný cestičkami, které vedou až k hřebenu. Jen tak pro zajímavost, při návštěvě uvidíte ještě menší ostrov Little Skellig, což je vlastně jen velká strmá skála s bíle zbarvenými hřebeny od ptačího trusu. Je tak ptačí kolonií. Na tento ostrov není vstup umožněn.
První zmínky aneb nahlédnutí do historie
Prvotní historické záznamy o Skellig Michael, ostrov taktéž známý jako Great Skellig, pocházejí z doby před naším letopočtem. Ostrov, který se v 6. století stal útočištěm utlačovaných mnichů a byl jednou z nejmladších mnišských osad v Irsku. Život mnichů zde byl velmi prostý, neboť žili v kamenných chatrčích sestavených do tvaru včelího úlu. Denně zdolávali úctyhodný počet schodů, aby se dostali dolů k moři a mohli si nachytat ryby k jídlu. Zbytek dne strávili na modlitbách a obhospodařováním vlastních záhonů.
Mniši ostrov opustili v průběhu 12. až 13. století, kdy se Skellig Michael stal poutním místem. Návštěva ostrova je nevšedním a rozhodně nezapomenutelným zážitkem, místo, kde z každého zákoutí dýchá historie a duchovní síla.
Zdolání 670 schodů
Ostrov, který si první obyvatelé vybrali právě z důvodu jeho odlehlosti. Od pobřeží až na samotný vrchol vede 670 kamenných schodů. Ano, tyto schody každý den zdolávali mniši, jak je již výše zmíněno.
Nejvyšší místo skaliska Skellig Michael leží ve výšce 214 metrů nad mořem. Klášter, který se zde nachází či respektive jeho pozůstatky najdete v malém sedle zhruba o 70 metrů níže. Pozůstatky klášterního komplexu pocházejí ze 7. století. Ostrov je od roku 1996 na seznamu UNESCO.
Zážitek v podobě plavby na ostrov
Samotná plavba trvající přes hodinu je už sama o sobě zážitkem. To, zda vyplujete k ostrovu, o tom nerozhoduje ani tak zakoupená povinná vstupenka, ale aktuální rozpoložení oceánu, zda bude přívětivý a umožní platbu. Ano, trocha adrenalinu nejen v podobě možného vyplutí, ale také pořízení fotografií. Jednak je to z důvodu krátkého času, který je umožněn na ostrově a také kvůli zpravidla silnému vlnobití a malým loďkám, díky kterým je možné přistát u skaliska, hrozí však na moři zničení fototechniky.
Další variantou je i možná okružní plavba, která je bez vylodění na ostrově, ale při níž se podíváte na ostrov Skellig Michael alespoň z povzdálí.
Eliminace davové záležitosti
Vzhledem k tomu, že je ročně omezen počet návštěvníků, tak je i stanoven maximální počet osob do loďky, která vás zaveze na ostrov. Tudíž nehrozí hlava na hlavě. Byť na prohlídku ostrova je krátký čas, je to vyváženo tímto faktem, že i za tu chvíli si vše můžete dostatečně užít.
Jen počítejte s tím, že se vám zde pod nohama budou plést opeřenci, kterých je tu značné množství. Papuchalkové svou chůzí připomínající tučňáky se tu náležitě prochází, je to jejich oblíbené místo, tudíž je třeba dávat pozor, abyste na některého nešlápli. Zejména v době, kdy tu hnízdí, tj. v jarním období.